2020. október 29., 11:57

Tündérrózsa, havasi gyopár és kökörcsin: Íme legszebb védett virágaink! - KÉPEKKEL

Szlovákia nemzeti parkjai számos védett virágfajnak adnak otthont. Íme néhány különlegesség közülük!

Galéria
+7 kép a galériában
Legszebb védett virágaink.
Fotó: Wikipedia

1. Boldogasszony papucsa

Nagy virágának legfeltűnőbb része a papucs formájú mézajak, amelynek színe citrom- vagy aranysárga, belül pedig bíborszínűen pettyezett. Felül egy ovális nyílás található benne, befelé hajló peremmel. A mézajak valójában méhcsapdaként szolgál, és ide vonzza a méheket vagy más rovarokat. A magyar nyelvben több népi elnevezése is ismert ennek a növénynek, például Vénusz-sarucska, erdei papucskosbor, vagy kisasszony papucsa. Szlovákia területén a Fehér-Kárpátoktól kezdve egészen Homonna környékéig megtalálható.

2. Pompás tárnics

A pompás tárnics az alpesi havasok egyik legismertebb virága. Feltűnik trombita alakú, jellegzetesen ragyogó sötétkék (ún. enciánkék) színű virágával. A növény töve felé fényáteresztő képességgel bír. A poszméhek emiatt a világosságot követve belemásznak, és kiszívják a nektárt a virágból. Szirmaiból régen gyapjúfestéket állítottak elő.

A Magas-Tátrában 600 és 1800 méter közötti magasságban, sovány köves gyepeken és hegyi réteken találkozhatunk vele. Emellett megtaláljuk a Kis- és Nagy-Fátrában, a Kócsi-hegységen (Chočské vrchy), a Nyugati- és Alacsony-Tátrában, és a Bélai-havasokon is.

3. Fehér tündérrózsa

A fehér tündérrózsával, avagy fehér tavirózsával tavakban, tápanyagban gazdag, iszapos talajú álló- vagy lassan folyó vizekben találkozhatunk. A növénynek a víz tisztán tartásában fontos szerepe van. Feltűnnek a víz színén úszó, 15-30 centiméter széles, fényes zöld levelei, és köztük a hófehér színű, mutatós illatos virágai. A fehér virágszirmok fokozatosan mennek át a szálas, citromsárga porzókba. A fehér tündérrózsa a Csallóköz egyik jelképe, és rengeteg monda kapcsolódik hozzá.

4. Havasi gyopár

A havasi gyopár az egyik legismertebb havasi növény Szlovákiában. Köves réteken, mészkősziklákon él 1800 és 3000 méter magasságok között. Virágzata tulajdonképpen csak álvirágzat. A virág látszatát a fehér, gyapjas, filcszerű felső levelek adják. A több száz tényleges virág kosárkákba tömörül.

A vakító fehér csillogást az egymásba gabalyodott szőrökön elhelyezkedő több ezer apró légbuborék adja, amint visszaveri a beeső fényt. A csillogás egyrészt bevonzza a nektárt kereső rovarokat, másrészt a fényvisszaverődés védi a növényt a kiszáradástól. A porzást főleg legyek végzik, de lepkék és rovarok is. A növény latin neve is a jellegzetes, sűrű, gyapjas fehér szőrzetre utal, mivel szó szerinti fordítása „oroszlánmancs”.

5. Kökörcsin

A kökörcsin nevét az ótörök „kök” szóból kapta, ami magyarul kéket jelent, utalva ezzel a növény virágainak színére. Jellegzetesek ugyanis a kökörcsin felálló, kehelyszerű, halványlila vagy liláskék virágai. A kora tavaszi elegáns és legszebb virágok közé tartozik. A magyar nép régről ismeri ezt a virágot. A kökörcsint a korai fagyoktól sűrű szőrzete védi. A közönséges vagy európai kökörcsin hibridjei gyakori ékességei a virágoskerteknek.

6. Lisztes kankalin

Virágai kicsik, dús ernyőt alkotnak, színük a rózsaszíntől a ciklámenlilán át a vörösesliláig változhat. A lisztes kankalin nevét onnan kapta, hogy leveleinek fonákát fehér, lisztszerű bevonat fedi. Virágai édeskés lószagot árasztanak, így csalogatva megporzóit, melyek főként a pöszörlégy fajok.

7. Havasi magcsákó

A havasi magcsákó örökzöld növény, kúszó-gyepes növekedésű. Nagy virágait nyolc, tejfehér, fordított tojás alakú szirom alkotja, számos aranysárga porzóval. Üde mészkő-törmeléklejtőkön, sziklán, napfényes erdeifenyvesekben, és kavicsos folyópartokon találkozhatunk vele.

Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.