2022. október 4., 14:13

Tudnak-e egyáltalán takarékoskodni az intézmények?

Az egyre súlyosbodó energiaválság az élet számos területére rányomja a bélyegét, a gazdaság, az ipar mellett az iskolák vagy a kulturális intézmények is nagyságrendekkel nagyobb rezsiköltségekkel kénytelenek szembenézni. Arra kerestük a választ, Kassa megyében hogyan próbálnak megoldást találni erre a problémára.

Kassa megye, Kassa
Fotó: Fábián Gergely

Kassa megyében tudatában vannak annak, mekkora problémát jelent az energiaválság, és foglalkoznak a helyzettel, tájékoztatott Nagy György megyei képviselő. Mint elmondta, a megye már hosszabb ideje foglalkozik azzal, hogy energiahatékonyabbá tegye a tulajdonában lévő épületeket, a fenntartása alá tartozó iskolákat, intézményeket.

Szigetelnek, nyílászárókat cserélnek, modernizálják a fűtésrendszert, emellett folyamatosan keresik a lehetőségeket, hogy milyen alapokból, pályázatokból, forrásokból tudnak még pénzt előteremteni erre.

A napokban egyeztettek a megyei fenntartású intézmények igazgatóival, akiknek záros határidőn belül tervet kell kidolgozniuk arra, hogyan tudnának takarékoskodni. Kiértékelésük után konkrét intézkedések és javaslatok várhatók a megyétől, fejtette ki Nagy György hozzátéve, arra is utasították az intézményvezetőket, hogy minden megspórolt pénzt, rendelkezésre álló vagy átcsoportosítható összeget tegyenek félre a rezsiköltségre.

Ez az idei év végéig érvényes, aztán a jövő év elején meglátjuk, milyen volt az ősz, és annak alapján fogjuk összeállítani a jövő évi költségvetést

– közölte.

Az iskoláknak nem igazán van mozgásterük

Csurkó Éva, a kassai Márai Sándor Gimnázium és Alapiskola igazgatója elmondta, már többször kértek tőlük tájékoztatást arról, mennyivel fognak emelkedni az energiaköltségeik. Ennek eleget is tettek, de konkrét intézkedések, utasítások eddig nem érkeztek.

Kérdésünkre, hogyan tud egy iskola egyáltalán spórolni az energiával, azt felelte, leginkább sehogy. Rámutatott, fűtésre, vízre, világításra ugyanúgy szükségük van, mint eddig.

– Nyilván arra intjük a gyerekeket, hogy intenzíven, de rövid ideig szellőztessenek, ha nincs rá szükség, oltsák el a lámpát. Folyamatosan mondjuk nekik, de ez nem újdonság, eddig is ezt tettük. Hogyan spóroljunk például a vízzel? Nem mondhatjuk, hogy ne mossanak rendesen kezet. Nem akarjuk, hogy visszajöjjön a Covid – szögezte le.

Nagy energiafaló az iskolai konyha, de itt sem tudnak takarékoskodni, az ételt meg kell főzni, meg kell sütni, a mosogatógépet is ugyanolyan hőfokon, ugyanolyan intenzitással kell működtetni, hisz ahol 360 ember étkezik, ott nem lehet csökkenteni a higiéniai feltételeket.

Annak kapcsán, mennyire tartja jó ötletnek a rövidített iskolahetet, ahogy az a kiszivárgott tervezetben szerepel, Csurkó Éva elmondta, nem lenne szerencsés, ha ilyen módon négy napra rövidülne a jelenléti oktatás.

 – Ez rossz ötlet. Mi nem akarunk pénteken otthon lenni, mi iskolába akarunk járni. A szülő is üljön otthon a gyermekével? Ez senkinek sem jó. A gazdasági nehézségeket semmilyen módon nem vetítjük ki sem a gyerekekre, sem a tanárokra. Nem akarunk félelmekkel teli légkört. A gyerekeknek a tanulásra kell összpontosítani, nem arra, hogy olyan dolgokon törjék a fejüket, amire nem tudnak hatni. Mi nem tudjuk megoldani ezt a helyzetet. Máshol kell keresni a megoldást, nem pedig ezt is az iskolákra terhelni – húzta alá az igazgatónő.

színház
Thália Színház
Fotó:  TASR
A Thália Színház bizakodik

Czajlik József, a kassai Thália Színház igazgatója arról tájékoztatott, hogy a tavalyi 22 ezer eurós energiaköltségük 90 ezer euróra fog felugrani ebben az évben úgy, hogy a színházban már három éve folyamatosan fenntarthatósági átalakításokat hajtanak végre.

Kicserélték az izzókat, a vezetékeket, folyamatosan cserélik a fogyasztókat hatékonyabbakra és energiatakarékosabbakra. Emellett a Márai Stúdiót fűtő kazánrendszert is kicserélték egy sokkal hatékonyabbra. Mindezek ellenére több mint négyszeresére ugranak az energiaköltségek.

– Azt gondolom, a kulturális szektornak is minden szempontból csökkentenie kell az energiafelhasználását. Mi folytatni szeretnénk ezt, afelé tartunk, hogy egy sokkal fenntarthatóbb, tulajdonképpen ökoszínházat létesítsünk. A következő tervünk, hogy napelemes rendszert építünk ki a színházban. A megyével tárgyalunk is erről és az ötlet jó fogadtatásra talált – mondta az igazgató.

Megjegyezte, központi instrukciókat még nem kaptak, de házon belül is igyekeznek megoldást találni, csökkenteni az energiafelhasználásukat és takarékoskodni.

– A jelenlegi helyzetben egy színház alapvetően mást nem is tud csinálni. Vagy lecsökkenti a fő tevékenységre, a színházi előadások létrehozására fordítandó összeget, vagy kihagy bizonyos előadásokat. Mi már számoltunk azzal, hogy ez a tél kemény lesz, a bérlethirdetés előtt elhagytunk egy produkciót, pont azt, amit a télen szerettünk volna megvalósítani. A fennmaradó költségvetést szétosztjuk a felmerülő energiadíjakra, illetve a megmaradó produkciókra, hogy a színvonal ne csökkenjen.

Az igazgató azt ígéri, a Thália Színház új évada felszabadult, könnyed lesz.

Hisszük, a kultúra segít abban, hogy az ember átlendüljön a nehéz időszakokon, megélje azt, hogy van egy közösség, aki azért dolgozik, hogy egyfajta lelki táplálékot adjon, felszabadulást, kikapcsolódást, szórakozást.

Én nagyon bízom benne, hogy a jövő évad pont ilyen lesz, ahol meg tudjuk szólítani az embereket. Természetesen nem látjuk, hogy ez a hatalmas krízis hogyan fog lecsapódni a társadalomban, de mi készen állunk, nagy szeretettel várjuk a nézőinket! 

Megjelent a Magyar7 2022/39. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.