2021. június 4., 18:35

Trianon 101 éve: megemlékezés az országhatáron - KÉPEKKEL

A trianoni megemlékezést az anyaországi és a külhoni magyarok immár 4 esztendeje hivatalosan is együtt tartják a Ronyva folyó tőszomszédságában emelt Trianon-emlékműnél.

Saújhely-trianoni megemlékezés
Galéria
+6 kép a galériában
Sátoraljaújhely-Újhely/ A trianoni megemlékezés 101. évfordulóján
Fotó: Zsebik Ildikó

A méltóságteljesen zajló emlékezésen most is ott voltak Sátoraljaújhely Önkormányzatának és oktatási intézményeinek képviselői, a pedagógusok és a diákok egyaránt, míg a felvidéki magyarságot a Bodrogszerdahelyi Magyar Tannyelvű Alapiskola pedagógusai és diákjai képviselték, akik évek óta a kultúrműsort is biztosítják. Idén találkozhattunk a Borsiből érkező II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás delegációjával is.

A rendezvény fő szónoka, a helyi Kossuth Lajos Művelődési Központ igazgatónője, Budainé Bodnár Edit gondolatait elsősorban azokhoz a fiatalokhoz intézte, akik keveset tudhatnak a 101 esztendeje történt szörnyűségről, nem úgy, mint tanáraik, szüleik vagy nagyszüleik.

Budainé többek között ecsetelte, hogy 1920-ban ezen a napon 16.30 órakor írták alá Magyarország halálos ítéletét, amelynek következményeként az ország 282 ezer négyzetkilométerről 93 ezer négyzetkilométerre zsugorodott, lakosainak száma pedig 18,2 millióról 7,6 millióra. De vasútjainak 62, közútjainak 73, hajóútjainak pedig 64 százaléka is a határokon kívülre került. Erdeinek 88, bányáinak 83 százalékát is elveszítette, Fiume elvesztésével pedig a tengertől is elvágták az országot.

Sátoraljaújhelynek nem ez az egyetlen trianoni emlékműve, hiszen a Szár-hegyen található egyedülálló látványosságként a Magyar Kálvária, amelynek 14 stációja a 38 elszakított város nevét és címerét is megjeleníti.

Itt jegyezzük meg, hogy a Kálvária stációi végigvezetnek a történelmi Magyarországon. Az út Kassáról indul, majd a Szepességen, az ősi bányavárosokon át jut el Komáromig, Pozsonyig. Ott  délre fordul, és Kismartonon, Csáktornyán keresztül Fiuméig vezet, majd a Délvidék városai után Erdélybe visz, s onnan visszatér a Felvidék keleti részére.

Az 1936-ben elkezdett Magyar Kálvária műemlékegyüttes legújabb műalkotását a Trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen, tavaly avatták fel, ez a Centenáriumi Turulszobor, amely közadakozásból készült Matl Péter szobrászművész műhelyében.

A beszédet követően a helyi önkormányzat, a Zempléni Fiatalok Határok Nélküli Együttműködéséért Egyesület képviselői valamint a bodrogszerdahelyi iskola pedagógusai és diákjai helyezték el az emlékezés virágait. A csendes megemlékezést a felvidéki iskola diákjainak rövid, ám rendkívül színvonalas műsora követte, amelyben elhangzott Juhász Gyula Trianon c. verse, Ady A föl-földobott kő c. verse megzenésítve, egy csángó népmese, valamint Csézy Ez az otthonunk c. dala. A megemlékezés ezen pontján hangzott fel a Szózat és a Székely Himnusz, ezt követően pedig a két országot összekötő hídról minden jelenlévő egy-egy papírhajót bocsátott a Ronyva vizére azzal: ha már anno hajózhatónak hazudták, tegyük ismét azzá!

Saújhely-Újhely határán
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.