Továbbra is nagy az érdeklődés a losonci Kármán József Óvoda iránt
A losonci Kármán József Alapiskolával közös igazgatás alatt működő óvoda továbbra is maximális kapacitással működik. Idén 10 gyermek búcsúzik az óvodától, így 10 kisgyermeket tudnak a helyükre felvenni. Az óvoda 37 ovis számára biztosít férőhelyet, amelyet minden évben teljes mértékben betöltenek.

Az intézmény igazgatója Csúsz Péter, az óvodáért felelős helyettes Gyetvai Judit. Utóbbi portálunknak elmondta, az idei óvodai beíratás sikeresen lezajlott. Tartottak nyitott napokat, de a szülők többsége már előbb jelezte a gyermekük beíratási szándékát.
A jelentkezők száma jóval magasabb volt, de szerencsésen megoldottuk, hogy minden magyar anyanyelvű gyermek bekerülhessen az óvodába. Az eredménnyel elégedettek lehetünk, de annak örülnénk, ha egy kicsivel nagyobb kapacitással rendelkeznénk, és így minden jelentkezőnek biztosíthatnánk férőhelyet” – nyilatkozta Gyetvai Judit.
Az óvoda két vegyes életkorú csoporttal működik. Az intézmény vezetését örömmel tölti el, hogy egyre több egykori óvodásuk jön beíratni gyermekét az óvodába.
„Rendkívül megtisztelő, és megható ez számunkra. Néha nehéz is úgy nézni a volt óvodásainkra, mint szülőkre. Akárcsak a szüleik, mi is azt a kicsiny gyermeket látjuk magunk előtt, amilyenek egykor voltak. Vannak a volt óvodásaink között, akik az óvodapedagógusi hivatást választották, és ők nálunk teljesítik az összefüggő pedagógiai gyakorlatukat. Ez is egy meghatározó élmény, és reménykeltő, hogy lesz folytatása a magyar nyelvű óvodai nevelésnek” – fűzte hozzá a helyettes.
A losonci magyar óvoda a közösségi oldalán a közelmúltban elindította a „Nagyra nőtt óvodásaink” elnevezésű sorozatát, melyben egykori ovisaikat mutatják be, akik mára már felnőttek.
„Nagyon nagy örömmel, és rendkívül nagy büszkeséggel figyeljük, hogyan lettek kicsinyke gyermekből érett, okos felnőttek. Izgalmas látni, hogy ki hol tanult, hol találta meg a maga helyét, s milyen sokszínű, és értékes dolgokkal foglalkozik. Szeretnénk megmutatni a mostani és jövendő óvodásaink szüleinek is, mennyi lehetőség rejlik a gyermekeikben, s merrefelé juthatnak majd el az ő gyermekeik is” – mondta el a kezdeményezés kapcsán Gyetvai Judit.
„Mivel Losonc nem olyan nagy város, így az iskolában, és a városban is sokat találkoztunk a volt óvodásainkkal, szüleikkel. Ilyen találkozások alkalmával mindig láttuk, tudtuk melyik gyermekünk merrefelé jár, mit csinál, és milyen felnőtté, szülővé vált. Nehéz néha szavakba foglalni azt az örömöt, amit egy szülő érez, amikor felnőtt gyermeke megtalálta a helyét az életben, jól van, és érdekes dolgokkal foglalkozik. Így éljük meg mi is ezeket a helyzeteket, az óvodásaink életét. Büszkeséggel és örömmel tölt el, hogy talpraesett, ügyes emberek lettek belőlük, akik az élet legkülönbözőbb területein és tájain állják meg a helyüket” – ecsetelte.
Hihetetlenül sokféle szakmát, hivatást választottak az óvodásaink, s csak azért nem bocsátkoznék felsorolásba, mert nem szeretném, ha bármi is értékesebbnek tűnne a szemünkben a másiknál. Aki édesanya lett, és hozzánk hozta újra a gyermekét, az éppen olyan értékes, mint aki a világ másik táján hatalmas cégben dolgozik. Vannak láthatóbb és kevésbé látható területei az életnek, ahol nagyon sikeresen helytállnak az óvodásaink. Vannak művészeink, mérnökeink, pedagógusaink, mezőgazdaságban dolgozók, és vannak, akik a világ legkülönbözőbb pontjain élnek, dolgoznak. Nagy boldogság ez látni, és az is láthatóvá vált, hogy olyan területekre is kerültek a gyerekek, amikről nem is tudtuk, hogy léteznek. Fontosnak tartjuk, hogy láthassák a szülők, hányféle lehetőség rejlik a magyar nyelvű oktatásban, hányfelé indulhatnak el, és bárhová elérhetnek a gyermekeik akarattal, tanulással” – hangsúlyozta, hozzátéve, rendkívül büszkék ezekre a nagyra nőtt óvodásokra, és hálásak, amiért megosztják életük történetét másokkal is.
„Bízunk abban, hogy lesz folytatása a magyar nyelvű oktatásnak Losoncon és máshol is, mert rendkívül sok sikeres, és értékes ember találhatja meg itt az élete indulásának lehetőségét” – fűzte hozzá zárszóként.