2023. március 13., 09:44

Tovább gazdagodik a barsbaracskai múzeum gyűjteménye

A Wurczer Péter által 2014-ben megalapított Barakcha Polgári Társulás a működtetője annak a barsbaracskai múzeumnak, amely elsősorban a helyi kötődésű nemesi családok kutatásával foglalkozik, de a faluban épült Kelecsényi-kastély sorsának az alakítását is szorgalmazza.

Baracska
bővül a gyűjtemény
Fotó: Barakcha Polgári Társulás

A Nyitra vármegyéből származó Kelecsényiek Barsbaracskán építették fel a székhelyüket, az eredetileg barokk kúriát, amit a 19. század elején klasszicista stílusban átalakítottak, hogy aztán a Bars megye életében jelentős szerepet betöltő, kiváló szónoknak számító országgyűlési képviselő és a megye főjegyzője, Kelecsényi Rafael 1888-ban az északi résszel és az egész keleti szárnnyal kibővítse azt.

Az ő lánya volt a barsbaracskai kastély utolsó úrnője, az 1875-ös születésű Kelecsényi Irén. Négy testvére közül csupán Izabella érte meg az idősebb felnőttkort; Matild nyolcéves korában halt meg egy balesetben a kastély felújítása közben”

– idézte fel Wurczer Péter, akitől azt is megtudtuk, hogy Kelecsényi Rafael fiára, Hugóra hagyta volna a vagyont, de mivel nem volt arisztokrata felesége, kitagadta őt, s két felnőtt lánya közül is azt részesítette előnyben, aki magasabb rangú úrhoz ment feleségül.

1944-ben német parancsnokság, majd kórház, 1947 novemberétől 1981-ig pedig iskola működött a kastély épületében. Az oktatási intézmény bezárása után az ingatlan állapota fokozatosan leromlott. A két fő részből (az előcsarnokból nyíló nagyteremből és a két épületszárnyból) álló objektum felújítási munkálatai 1991-ben kezdődtek és 2000 decemberében fejeződtek be. A keleti szárnyban egy ideig kávézó működött, a másikba pedig 2015 márciusában a falu múltjával, valamint a Kelecsényi, a Mirbach és az Ambró családok történetét felölelő múzeum költözött be. A község tulajdonában levő kastély nagyterme azóta is lakodalmaknak, családi ünnepségeknek, báloknak és más rendezvényeknek ad otthont; s 2007 óta évente itt tartják a kézműves vásárral, kiállításokkal és kulturális műsorral tarkított kastélynapot.

A múzeum a napokban újabb értékes emléktárgyakkal gyarapodott.

A Kelecsényi család egyik leszármazottja megajándékozott minket Kelecsényi Izabella naplójával, amelyben sok értékes adatot kaptunk életéről 1885 és 1945 között. A naplón kívül megkaptuk az autogramgyűjtő füzetét, melyben több nemesi család tagjainak aláírását szerezte meg. További értékes tárgyakat is kaptunk, többek között újabb családi fotóalbumot és Kelecsényi-Mirbach Irén pénztárcáját”

– fogalmazta meg Wurczer Péter.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.