Történelmi jelentőségű siker: az izsai Leányvár és az oroszvári Gerulata immár az UNESCO világörökségi listán
Miután július 30-án hivatalosan bejelentették, hogy a Limes Romanus kulturális örökséghez tartozó izsai Leányvár–Kelemantia és a Pozsony-Oroszváron található Gerulata római katonai tábor maradványai felkerültek az UNESCO világörökségi listára, a régóta várt jó hír a szlovák Műemlékvédelmi Hivatal honlapján is megjelent.

A dunai Limes felvételéről az Egyesült Nemzetek (ENSZ) Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi bizottsága a kínai Fucsou városban ez idő tájt zajló 44. online tanácskozásán döntött. Mindkét objektum a rómaiak hozzávetőleg 400 éves létét bizonyítja a mai Szlovákia területén. A jelöléssel kapcsolatos pályázatot, Magyarország váratlan visszalépése után, Szlovákia Németországgal és Ausztriával együtt nyújtotta be.
– nyilatkozta a nevezésük kapcsán három héttel ezelőtt médiacsaládunknak Domin István, Izsa polgármestere. A Leányvárról szóló akkori teljes cikkünk itt olvasható.
A nominációs anyag kidolgozása, benyújtása és a pénteken elért eredmény az ügyben érintett országok, partnerintézmények több mint 14 éves sikeres együttműködésének a gyümölcse. Szlovákiában az egész folyamatot az SZK Műemlékvédelmi Hivatala koordinálta, folyamatosan egyeztetve a Szlovák Tudományos Akadémia Régészeti Intézetével, a Duna Menti Múzeummal, a Pozsonyi Városi Múzeummal, valamint Pozsony-Oroszvár és Izsa község vezetésével.
A dunai Limes évszázadokon át képezett határt a Római Birodalom és a birodalmon kívül élő germánok területe között, s az Északi-tengertől a Fekete-tengerig húzódott. Egyúttal kapocsnak is számított a fejlett római antik világ és a szomszédos germán törzsek, nemzetek között.
A dunai Limes már a 8. szlovákiai térség az UNESCO világörökségi listán. Az illetékesek a felvételével nemcsak a különleges értékét akarják hangsúlyozni, hanem a további, még fokozottabb védelmének szükségszerűségét is. Egyúttal az idegenforgalom gyorsabb ütemű felvirágzását is szolgálja az adott térségekben. Az aktuális felvétel a dunai Limes nyugati részére vonatkozik. A térség egyedi értékét világviszonylatban növelheti majd a dunai Limes keleti részének a következő években történő nevezése, ami a Magyarország, Horvátország, Szerbia, Bulgária és Románia területén levő hasonló értékeket érinti.
– e bejegyzést tette közzé saját facebookos oldalán Domin István, miután értesült a nagyszerű hírről. Hatalmas eredménynek tartja a listára való felkerülést.
- magyarázta hozzáfűzve, 2019-ben a magyar kormány változtatásokat eszközölt a 4 érintett állam illetékes hivatalai által meghatarozott végleges nevezéshez képest, így az UNESCO bizottsága visszautalta hiánypótlásra a beadványt.
Sajnos, 2020-ban a Covid-járvány miatt nem valósulhatott meg a nemzetközi nevezési konferencia.
Szerencsére, 2021-ben a technika lehetőve tette az on-line formában megrendezendő találkozót, ezért a kínai konferenciára már átdolgozott formában került a dokumentáció.
Domin István elmondta, hogy a konferencia előtt a Magyar Kormány visszavonta a teljes nevezést, ami arra ösztönözte a másik 3 érintett felet, hogy külön egyeztetve az UNESCO nevezési bizottságával, elfogadtassa az elkészült dokumentumokat. A bizottság megfelelt a felkérésnek, és jóvahagyta a felek által benyújtott kérvényt. Ezáltal a római Limes nyugati szakaszának németországi, osztrák és szlovák helyszínei a meghozott döntés alapján felkerülhettek e listára.
– fejtette ki végül Izsa polgármestere.