2024. november 9., 13:02

Törékeny, színes csodák

Az idei nagytárkányi Libagaliba vásári forgatagban a kézművesek egyik standja kitűnt a többi közül. Az igazán ötletes, vidáman színes, praktikus kerámia tárgyak között válogatók, vagy éppen csak nézelődők is rácsodálkoztak a Kassa megyei iskolaügyi hivatal által fenntartott királyhelmeci Közös Igazgatású Iskola diákjainak kézügyességére.

E csodák közt keresve sem találni két egyformát
E csodák közt keresve sem találni két egyformát
Fotó: Molnár Gabriella

Ahogy a rendezvényt rendszeresen látogatók, úgy magam is biztos voltam abban, hogy az idén sem megyek haza anélkül, hogy ne vinnék haza vásárfiát. Bőven volt miből válogatni: a különböző formájú és stílusú kis tálak és tányérok rengetegében újdonság volt a szőlőlevél nyomatú és alakú, ezekből a nap végére egy sem maradt. A mandalamintás tányér elkészítése igazi türelemjáték volt, nem csoda, hogy mindegyik elvarázsolt valakit, ezek is elkeltek. A mécsesek, csengettyűk, kistáblák, hűtőmágnesek, karácsonyi díszek közül sem volt könnyű választani, mindegyik valamelyik diák egyedi kézjegyét viselte. 

A vásári standon fellelhető alkotások zömét az elmúlt hetekben készítették. 

Az egyik délutáni foglalkozásukra magam is betérhettem az iskola alagsorában lévő kerámiaműhelybe. Tucatnyi diák nyújtotta az agyagot. Éppen egy új fajtával ismerkedtek, ami a korábban használtnál zsírosabb. Öröm volt látni, ahogy csendben, figyelmesen elmerültek az alkotás folyamatában. Több tanár is felügyelte a mozdulataikat, szükség esetén besegített. Jellemzően sík alkotások kerülnek ki a kezük alól, de Vera leült a korong elé is, kicsit feleleveníteni a formázás technikáját. Büszkén mesélte, hogy a szemközti falon lévő, mesebeli fát formázó alkotását a tavalyi versenyen ezüstéremmel jutalmazták. 

A tőketerebesi speciális szakközépiskola évek óta meghívja a megyén belül működő speciális iskolákat „Az agyag bája“ versenyükre. Ilyenkor az előre megadott témájú alkotást a diákok a járási helyszínen készítik el.

A díjazottak között ott vannak a királyhelmeci gyerekek is. A speciális alapiskola épületében, pár évvel ezelőtt jött létre a hároméves készségfejlesztő iskola. Mindkettő közös igazgatója lett Kondor Melinda, aki akkor már évek óta vezette a speciális alapiskolát. 

2019 januárjában kaptuk meg a működési engedélyt, ami azt jelenti, hogy az idén szeptemberben ötödik tanévét kezdhette az új tagozat. Az első hároméves képzésben évfolyamonként három osztályban oktattunk, jelenleg pedig a négy osztályból három magyar nyelvű, egy pedig szlovák.

Kassa megyében a Szepsiben működő iskola mellett a királyhelmeci nyújt magyar és szlovák nyelven is elérhető ismereteket mind a három fokozatú fogyaték valamelyikével élő, speciális oktatást igénylő gyereknek – meséli az intézményvezető. 

Eleinte a készségfejlesztő iskolába csak a királyhelmeci speciális alapiskola diákjai jártak. Időközben már a környező alapiskolák végzős integrált, illetve speciális osztályú, sajátos nevelési igényű kilencedikeseit is felveszik, akik szeretnének továbbtanulni, de nehéznek bizonyulnak számukra a környékbeli szakközépiskolákban elérhető szakmák. 

S hogy miért éppen a kerámiával foglalkoznak a készségfejlesztő tagozaton? Azért, mert ennek művelésére már adottak voltak a feltételek. Egy magyarországi célirányos eszközbeszerzési pályázaton elnyert kerámiaégető kemencének köszönhetően az alapiskolások már az új tagozat megalakulása előtt művelhették ezt az ősi kézművesmesterséget.

Megjelent a MAGYAR7 44. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.