Többnyire pozitív a mérleg – Óvodai beíratások Pozsony megyében
Idén is az iskolai beíratások után zajlottak az óvodai beíratások, a legtöbb helyen egész május folyamán. Pozsony megye magyar óvodáiban afelől érdeklődtünk, milyen eredménnyel zárultak az idei beíratások.

A pozsonypüspöki Kobak óvodában május 6-a és 10-e közt zajlottak a beíratások, addig lehetett a kérelmeket benyújtani a magyar tannyelvű alapiskola igazgatóságán, mivel az óvoda és az iskola közös igazgatás alá tartozik.
– fogalmazott portálunknak Nagy Mónika, a Pozsonypüspöki Óvoda és Alapiskola igazgatója.
Elmondása szerint jelentkezni a weboldalukon található nyomtatvány kitöltésével lehetett, amelyen az orvossal és igazoltatni kellett a gyerek egészségi állapotát.
„Az új ovisaink Pozsonypüspökiről és a környék településeiből jönnek, van olyan család is, amelyik Prágából települ vissza ide, és szeptembertől már ide íratták be óvodába a gyereket. Vannak olyan környékbeli szülők is, akik az alapiskolánkba szeretnék majd járatni a gyereküket, ezért már eleve a mi óvodánkba is íratják be őt” – mondta az igazgató asszony.
Hozzátette, két csoport működik az óvodában, a Nyuszi és a Maci csoport, amelyek vegyescsoportok, náluk nincs külön kiscsoport, középső és nagycsoport, ennek köszönhetően tuják a maximális 24-es létszámot tartani.
Az óvodában a szlovák nyelv oktatásán kívül angolnyelvoktatás is van, és néptáncfoglalkozások is zajlanak. Az óvoda oktatási programja elsősorban a hagyományőrzésre, az anyanyelvoktatásra és az anyanyelv fejlesztésére összpontosul.
De kiemelten foglalkoznak a környezetvédelemmel, és egy veteményeskert is van az óvodában, ahol a gyerekek együtt kertészkedhetnek.
– mondta még el az igazgató asszony.
A pozsonyi óvárosi óvodába idén is több beíratási kérvény érkezett, mint ahány gyereket fel tudnak venni.
– mondta Turján Melinda, óvodaigazgató.
Mint elmondta, a fennmaradó tíz gyerek vagy még nem éri el a hároméves korhatárt, csak két és fél évesek, vagy nem beszélik a magyar nyelvet, de a nagyszülők azt szeretnék, ha mégis magyar óvodába járnának.
– tette hozzá az óvodaigazgató. Az óvoda magyar osztályaiba évek óta 12-16 gyerek körül kerül be, ezt a létszámot tartják ebben az évben is.
Az igazgató asszony elmondta azt is, hogy a Duna utcai magyar tannyelvű alapiskolával rendszeresen vannak közös rendezvényeik, ezáltal is próbálják a magyar iskola felé irányítani az óvodásokat és a szüleiket.
Legutóbb pedig a Bogyó és Babóca mesedélelőttön vettünk részt közösen a Csemadokban, de voltunk közös rendezvényen az iskolásokkal a Kobold zenekar előadásán is" - fűzte még hozzá az igazgató asszony.
– mondta portálunknak Šill Lucia, a féli magyar óvoda igazgatója. Hozzátette, idén tíz gyerek ballag el, így tehát egyelőre úgy tűnik, hogy kevesebb lesz a gyerekek összlétszáma, mint az előző évben volt.
„Kétosztályos óvoda vagyunk, és szeptembertől egy nagyobb osztályt is kapunk, mivel most 33 az összlétszámunk, és a kisosztályban a higiéniai előírások nem engedtek tíznél több gyereket” – mondta az igazgatónő. Mivel a szlovák óvoda szeptembertől új épületbe költözik, így a polgármester engedélyezte számukra a nagyobb osztályt.
– fűzte hozzá az óvodaigazgató.
Az óvodában már évek óta működik az ügyes kezek szakköre és van fejlesztő pedagógusuk is, akihez individuálisan járhatnak a gyerekek. „De van tánckörünk, egyensúlytorna és gyermekjóga is van nálunk. Minden hónapban részt vesznek a gyerekeink különböző előadásokon, így a kulturális fejlődésük is biztosított.
Járunk különböző kirándulásokra is, a ballagóknak például volt egy egész napos kirándulásuk, és most tervezünk úszótanfolyamot is” – sorjázta az igazgató, hozzátéve, bár jó programjaik vannak, sok mindent nyújtanak a gyerekeknek, mégis vannak olyan magyar szülők, akik a szlovák óvodába íratják a gyerekeiket, főleg a vegyes házasságban élők.
A szenci magyar óvoda is egyik fő feladatának tartja, hogy a szenci magyar alapiskolának neveljen kisdiákokat. Az utolsó évben a nagycsoportos gyerekek rendszeresen részt vesznek az iskolaismertető programokon is.
Náluk idén május 2-ától zajlanak a beíratások, és egészen a hónap végéig lehet a kérelmeket benyújtani.
– fogalmazott portálunknak Bankó Júlia, a Szenci Molnár Albert Óvoda igazgatója, hozzátéve, ebből két gyerek nem teljesíti a hároméves megszabott korhatárt.
„Nagyjából tehát úgy alakulnak idén is a számok, mint a tavalyi év folyamán, bár a helyi szlovák óvodák is azt jelzik, hogy idén mintha egy kicsit kevesebb lenne a gyerek” – mondta, hozzáfűzve, 22 gyerek ballag az idén, így szeretnék, ha idén is összejönne a 20-22 új beíratott. Mint mondta, meglepő volt, hogy idén nemcsak hároméves gyerekek jelentkeztek hozzájuk, hanem picit idősebbek is, ami egyébként nem jellemző náluk.
– tette hozzá az igazgatónő.
„Sokan mondják, hogy nálunk állandóan zajlik az élet, évente több alkalommal szervezünk táncos-zenés különfoglalkozásokat a gyerekeknek. A nagycsoportban vannak szakköreink, idén van sportkörünk és természettudományi szakkörünk és matematika előkészítőnk is, ezeket szeretnénk a jövő évben is fenntartani” – mondta. Mivel egy épületben vannak a zeneiskolában, az óvodásaik látogatják a zeneiskolát is. Évente több alkalommal közösségépítő akcióik is vannak.
Nagyon sok rendezvényen részt veszünk a partnerintézményeknél is. A Szenci Molnár Albert Alapiskolával nagyon jó a kapcsolatunk, az iskolakezdés előtt álló gyerekek iskolalátogatási programon vesznek részt, így az első osztályt ismerős közegben, ismerős tanító nénikkel kezdhetik, amit nagyon sok szülő pozitívan értékel” – fűzte még hozzá Balkó Júlia.