2023. december 27., 13:26

Tizenegy helytörténész a lévai Barsi Múzeumban

A Juhász Gábor vezette Dudich Ferenc Polgári Társulás a lévai Barsi Múzeummal együttműködve 2023. december 30-ára szervezi meg az Alsó-Garam és Ipoly menti helytörténészek találkozóját.

Alsó-Garam menti helytörténészek találkozója
Luky János
Fotó: Juhász Gábor

A rendezvénynek két évvel ezelőtt az oroszkai Hadtörténeti Múzeum, tavaly pedig a barsendrédi kultúrház, az egykori Horn-kastély adott otthont; a kutatók és az érdeklődők ebben az esztendőben a Barsi Múzeum épületében gyűlnek össze.

Az immár hatodik alkalommal megvalósuló konferencia során összesen tizenegy előadó kap majd szót, hogy röviden ismertesse kutatási eredményeit.

Kicsindi Enikő a nagysallói romák történetéről prezentál, Novák Margaréta pipatörténeti előadással készül. Berta András a rendszerváltás érsekújvári eseményeit, Duba Ernő a hontfüzesgyarmati dohány történetét, Wurczer Péter a kálnai országzászló históriáját foglalja össze. Luky János Dombay Vilmos halálának 100. évfordulója alkalmából emlékezik, Polka Pál a 19. századi garamsallói vérvádról értekezik, Csonka Ákos pedig megválaszolja a kérdést: Mit keres egy római istenség a zselízi Szent Jakab templomban? Müller Péter a helytörténeti kutatás múltját és jelenét mutatja be Léva vonatkozásában, s sor kerül a Hol sírjaink domborulnak című kiadvány bővített kiadásnak bemutatására is.

Az egyetlen szlovák nyelvű előadást a deméndi helytörténetet (is) kutató Milan Ukrop fogja tartani.

Az Alsó-Garam és Ipoly menti helytörténészek találkozójának célja az, hogy éves szinten összehozza a helytörténettel foglalkozókat, legyenek azok akár hivatásos, akár amatőr történészek”

– fogalmazta meg a rendezvény házigazdája, Juhász Gábor. Ő Requiem egy cukorgyárért címmel az oroszkai cukorgyár történetét fogja bemutatni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.