2023. november 2., 18:54

Testvértelepülési szerződést írt alá a két Baracska község

A jó szomszédság jegyében került sor Barsbaracskán arra a kétoldalú találkozóra, ahol a két község testvértelepülési szerződést kötött egymással.

Baracska
Fotó: Szőlösy Attila

A történelmi alkalmon jelen volt a két község polgármesterere, Wurczer Péter, Szőlősy Attila, és a magyarországi Baracska községe alpolgármestere Dr. Kolumbán Ottilia, valamint Nyitra megye alispánja, Csenger Tibor és Tessely Zoltán, Fejér Megye országgyűlési képviselője is.

Wurczer Péter: Remélem, hogy még sok település követi majd a példánkat

Wurczer Péter, Barsbaracska polgármestere külön üdvözölte Baracska község polgármesterét, Szőlősy Attilát. Beszédében elmondta, örül annak, hogy a két község hivatalosan is szövetséget köt egymással.

Nagyon örülök, hogy ma községünk is egy ilyen együttműködést írhat alá Baracska községgel. Nagyon fontos eseménynek tartom ezt, amely által tovább tudjuk építeni és fejleszteni falvainkat még hosszú évtizedeken keresztül. A mi
együttműködésünk több fontos pontból fog állni: megismerni egymás életét, megismerni a lakosokat, a hagyományokat, illetve a kulturális és történelmi értékeinket. Az önkormányzatok munkatapasztalatokat cserélnek egymással, és ezáltal is megerősödik a nemzetközi kapcsolat az egységes Európában.

A polgármester külön kiemelte a szülőföldhöz való viszonyulást is, hiszen manapság a hazafiságot és a hazaszeretetet nagyon kevesen tartják fontosnak.

Wurczer Péter
Fotó:  Tessely Zoltán Facebook-oldal
Még ha 160 km is választ el minket egymástól, az egyforma falunév
mellett más valami is összeköt minket: a szeretet községünk iránt, szülőföldünk szeretete.

-zárta a gondolatait Wurczer Péter.

Baracska
Fotó:  Szőlősy Attila
Szőlősy Attila: A nehéz időkben szükség van az egymás kölcsönös támogatására

Szőlősy Attila, a magyarországi Baracska község polgármestere beszédében kiemelte, hogy a két falu kapcsolatfelvétele már régen megtörtént, de kellett egy kis idő arra, hogy a két Baracska szorosabbra fűzze kapcsolatait.

Közép-Európa történelmi és kulturális öröksége nagy mértékben meghatározza Európa ezen szegletén élők identitását és lelki karakterét. Barsbaracska és Baracska esetében azt is elmondhatjuk, hogy a két település a Magyar Királyságon belül élte meg történelmünk zivataros évszázadait.

Sorsunk hasonlóan alakult a XX. században is. Elődeink ugyanúgy átélték a világháborúk borzalmait és a kommunista diktatúra évtizedeit is. Majd a szocialista rendszerek bukása után végre lehetősége nyílt a közép-európai országoknak arra is, hogy végre szabad elhatározásukból és jól felfogott érdekükből fakadóan, közösen képviseljék ennek a gyönyörű szép, de hányattatott sorsú régió lakosságának érdekeit." 

A polgármester szerint a két település számára kiemelten fontos az összetartás, hiszen a bizonytalan világban sok a háború, országok mennek tönkre és civilizációk buknak el.

De ha a Kárpát-Medencében élő népek összetartanak, akkor együtt sikerül átvészelni a kríziseket. 

Szőlösy Attila
Fotó:  Tessely Zoltán Facebook-oldal
Csenger Tibor: Csakis profitálni lehet ebből az együttműködésből

Csenger Tibor, Nyitra megye alispánja is köszöntötte az egybegyűlteket. A két település szerződéskötését történelmi dolognak tartja, hiszen az együttműködésnek nemcsak erkölcsi, hanem gazdasági haszna is van.

Példaértékű az, hogy a két község ilyen szoros kapcsolatot ápol egymással. Ez nemcsak azért jó, mert egymást tudják erősíteni, hanem a megye szempontjából is fontos, hiszen a régió is profitálni tud, mert a községek által a régió is jelentős gazdasági forrásokhoz juthat ezáltal.
Csenger Tibor
Fotó:  Tessely Zoltán Facebook-oldal
Tessely Zoltán: A magyar gyökereket sokszor fontosabbnak tartják azok, akik nem magyar neveltetést kaptak

Tessely Zoltánt, Fejér Megye országgyűlési képviselője beszédében kihangsúlyozta, hogy különleges kapcsolata van a két falu közötti együttműködésnek, hiszen Barsbaracska község polgármestere ugyan szlovák neveltetést kapott, de ennek ellenére fontosnak tartja a magyarság megőrzését, a nyelv és a kultúra ápolását.

Különleges üzenete van ennek a kapcsolatnak, hiszen egy szlovák neveltetést kapott, magyarul önszántából megtanuló polgármester fontosabbnak tartja a magyar gyökereket éltetni, mint sokszor mi, magyarok
Tessely Zoltán
Fotó:  Tessely Zoltán Facebook-oldal

Az ünnepélyes szerződést megkötése után elénekelték a szlovák és magyar himnuszt is. A kultúrműsorban hazai előadók léptek fel, a polgármester Wurczer Péter és Hajtman Lívia énekműsorral szórakoztatták a közönséget. Felléptek a helyi óvodások is, de bemutatkozott három  magyarországi baracskai énekkórus is. Felléptek továbbá a Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskola diákjai is. Az est folyamán különféle házi készítmények, borok, sütemények, és pálinkák fokozták a hangulatot.

Baracska
Fotó:  Tessely Zoltán Facebook-oldal
Kastély
Fotó:  Tessely Zoltán Facebook-oldal
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.