2020. július 6., 17:40

Természetvédők segítik a mocsári teknősök szaporodását

A mocsári teknősök (Emys orbicularis) a teknősök egyetlen, a Kárpát-medencében is honos faja. A betelepített vörösfülű ékszerteknősök agresszív szaporodása következtében viszonylag komoly veszélynek vannak kitéve. Ami az életmódjukat illeti: márciustól októberig-novemberig főleg a reggeli és az esti órákban aktívak. Telelni az iszapban szoktak,  vagy a parti fövenybe ássák  be magukat, de ha erre nincs mód, a jégpáncél alatt kerülnek nyugalmi állapotba.

Galéria
+1 kép a galériában

Májusban párzanak. Nyáron csak a tojásrakó nőstények távolodnak el a víztől,  június elején rakják le a fürjtojás méretű, puha héjú tojásaikat a homokos parton ásott, 8–10 centiméter mély gödrökbe. A tojások száma egy-egy nőstény esetében 2 darabtól 20 darabig terjedhet. Kikelésükhöz 60 -120 napra van szükség a napi hőmérséklet függvényében. A tojásokat a nap melege költi ki.

Kicsinyeik szeptember elején, vagy (ha a nyár nem volt elég meleg) a következő tavasszal kelnek ki, és azonnal megindulnak a víz felé. Nagyon jól úsznak. Táplálékuk is vízi eredetű: ízeltlábúak, kétéltűek, puhatestűek, férgek. A mocsári teknősök állományát jelentősen csökkenti a vizes élőhelyek számának elapadása, kiszáradása, szennyezettsége, valamint a klímaváltozás. A kifejlett példányokat páncéljuk védi, a kicsinyeket és a tojásokat viszont sokszor felfalják a ragadozók.

Nálunk mocsári teknősök Bodrogszerdahely szomszédságában, a Tajba Nemzeti Természetvédelmi Rezervátumban élnek, ez a Latorca Tájvédelmi Terület része, és 1966 óta védett. Tulajdonképpen a Bodrog folyó elszigetelt holtágáról van szó. Olyan egyedi élőhelyről, ahol a teknősök ma is természetes úton szaporodnak. Számára ez az utolsó menedékhelyek egyike. A mocsári teknősön kívül a Tajba számos értékes mocsári növény-és állatfajnak, elsősorban vízi madaraknak, kétéltűeknak és hüllőknek nyújt életteret.

Legutóbb arról adtunk hírt, hogy a mocsári teknősök tojásaik lerakására szolgáló területe elgazosodott, ezért azt most a természetvédők kitisztították. Azért volt ez rendkívül fontos, hogy a tojásokat ideális feltételek mellett tudják lerakni, mert Szlovákia Vöröskönyvében a mocsári teknős kritikusan veszélyeztetett fajként szerepel. Az Állami Természetvédelmi Ügynökség felmérése szerint az országban ma mintegy 300–500 példány él, ám a populáció évről évre csökken. Egy-egy mocsári teknős eszmei értéke 1840 €.

A Tajba területén túl sok a fa, főleg a fehérakác nehezíti a teknősöket tojásaik lerakásában. Számukra a homokos talaj számít erre a célra megfelelőnek, mégpedig az álló- vagy a folyóvíz közelében, amelynek iszapos az alja, gazdag a vegetációja, lehetőséget nyújtva a napozásra és az elrejtőzésre egyaránt. A Tajba –némi emberi segítséggel– ezt biztosítani tudja. De ehhez a tájvédelmi terület dolgozóinak az írtást évente el kell végezniük.
 

Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.