2024. január 29., 20:20

Téli séta Gombaszögön

Látogatást tettek a gombaszögi pálos monostornál és az Andrássy-kúriában berendezett múzeumban a Rozsnyói Társalgási Egylet tagjai, akik a további érdeklődőkkel együtt nemcsak a kolostort és a múzeumot járták be, hanem a történetükkel és az elmúlt évek során elvégzett ásatások eredményeivel is megismerkedhettek. 

Gombaszög
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergely

A kedvezőnek nem mondható időjárás ellenére is nagy érdeklődés övezte a Rozsnyói Társalgási Egylet által szervezett, A gombaszögi pálos kolostor múltja című eseményt. Ötvennél többen látogattak el Gombaszögre, ahol Orosz Örs, a Sine Metu polgári társulás elnöke kalauzolta őket a pálos kolostorrom területén és az Andrássy-kúriában, ahol a már csaknem teljesen elkészült, de hivatalosan még be nem mutatott, „Kincs van ott elásva” című állandó kiállítást is megtekinthették.

Előadást is tartott, amelyben beszélt egyebek mellett a kolostor kutatásáról, az ott elvégzett ásatások történetéről, a legérdekesebb leletekről, külön kiemelve a megtalált eredeti darabok alapján rekonstruált cserépkályhát, de az egyesület céljairól is szót ejtett. 

Felkelteni az érdeklődést 

Werner Norbert, a Rozsnyói Társalgási Egylet alapító tagja felidézte, három évvel ezelőtt határozták el, hogy újra életre keltik az egyletet, a történelmi Magyarország második legrégebbi társalgási egyletét, amelyet eredetileg 1831-ben alapítottak. Mint mondta, az a céljuk, hogy különféle programok, rendezvények útján felkeltsék az érdeklődést Rozsnyó és környéke, illetve a régió történelme iránt a helyi lakosság körében.

Szervezésükben a tavalyi év első felében előadások sorozata foglalkozott az Andrássyakkal, majd a második félévben ismert rozsnyói polgárok kerültek a középpontba, de szó esett az izraelita hitközség történetéről is. Az idei első útjuk Gombaszögre vezetett, mert bár a környékbeliek körében ismert a pálos kolostor, de történetét már kevesebben ismerik. 

– Fantasztikus, hogy ilyen sokan eljöttek. A többség számára az elhangzott információk nagy része valószínűleg új volt – jegyezte meg.

A látogatók között volt Kardos László, a Pro Pátria Pelsőciensis társaság vezetője is, aki nagyszerű élménynek nevezte az eseményt. 

Ez a kiállítás, ez az egyesületi múzeum bármelyik állami intézménnyel felveszi a versenyt. Csak ajánlani tudom mindenkinek, hogy látogasson el ide"

– mondta. 

A Rozsnyói Társalgási Egylet idei tervei között szerepel a csetneki templom meglátogatása, előadásokon idézik fel Rozsnyó és környéke betelepülésének a történetét az első írásos emlék előtt. Lesz előadás a bronzkorról a Sajó mentén, de Rozsnyó határait is vizsgálják majd az 1291-es adománylevél szerint, júniusban pedig egy kerekasztal-beszélgetést terveznek Rozsnyó legrégibb történetéhez kapcsolódóan. Szeptembertől aztán a bányászat történetével foglalkoznak majd, időrendi sorrendben, magyarázta Werner Norbert.

Kincs van ott elásva

Orosz Örs felidézte, egyesületüknek 46 ezer önkéntes munkaórával sikerült feltárni a kolostorrom teljes területének 52 százalékát. Itt aztán a műemlékvédelmi hivatal megálljt parancsolt. 

Az önkéntes brigádok, régésztáborok során számos értékes lelet került elő a föld alól. A legnagyobb felfedezésnek a cserépkályhát nevezte, amelyre a kolostor egyik pincehelyiségében bukkantak, ahová valószínűleg az épület leégésekor zuhant be.

– Összesen mintegy 1300 töredékben került elő ez a kályha, amit egy régésztábor folyamán állítottunk össze. Megismételhetetlen élmény volt, egy igazi középkori puzzle kirakása. Ezekről aztán másolatot készítettünk, majd Simon Zoltán régész javaslatára egy 243 kályhacsempéből álló rekonstrukció formájában építettük újjá – magyarázta. 

Mint mondta, a rendszeresen megrendezett nyílt napok mellett már gyakorlatilag nyitva tart az Andrássy-kúriában berendezett múzeum, bár a kiállítás még nem egészen érte el azt a formáját, ahogyan megálmodták.

– Április közepére, amikor a gombaszögi barlang is megnyit, hivatalosan is útjára indítjuk, megkereszteljük ezt a kiállítást – mondta.

Orosz Örs
Fotó:  Fábián Gergely

Végül Orosz Örs emlékeztetett, Petőfi Sándor is megírta útirajzaiban a legendát, hogy Gombaszögön kincs van elásva.

– Ha nem is aranyban mérhető, de igenis nagy eszmei értéket képviselő örökség hever itt a föld alatt. Gondoljunk csak a cserépkályhára vagy más értékes leletekre, amelyek az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok legészakibb kolostorának területéről kerültek elő. Ezeket foglaltuk össze a kiállítás anyagában.

Megjelent a Magyar7 2024/4.számában.


 

Gombaszög
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.