Tehetségdíjak és a tehetségnagykövet
Tízéves a Felvidéki Tehetségnap. A komáromi Danubius Szálló nagytermében június 24-én megtartott díjkiosztó ünnepségen Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, tíz évvel ezelőtt az volt a céljuk, hogy láthatóvá tegyék a kivételes képességet, az elszántságot és a kitartást, egyben ráirányítsák a figyelmet a mentorokra, akik a háttérben dolgoznak és irányt mutatnak, sokszor akkor is, amikor a tanítvány még maga sem sejti, milyen érték lakozik benne.

Az SZMPSZ által meghirdetett pályázatra a magyar iskolák a kiemelkedő országos és nemzetközi eredményeket elért diákcsoportjaikat nevezhették be. 27 intézményből 41 nevezés érkezett, ebből a bírálóbizottság 30-at javasolt jutalmazásra a természettudományok, társadalomtudományok, magyar nyelv és irodalom, zeneművészet, előadóművészet, sport és mozgáskultúra, valamint egyéb kategóriákban. A kiválasztott csapatok tagjait és felkészítőiket tehetségdíjjal jutalmazták az ünnepségen. Zsapka Attila gitáros, énekes, dalszerző, a Kor-Zár verséneklő együttes egyik alapító és mindmáig oszlopos tagja a Tehetségnagykövet Díjat vehette át, mert „képes volt tehetségét kitartássá, képességét szolgálattá, tudását közösségi értékké formálni”, hangzott el a komáromi ünnepségen.
– Ehhez a díjhoz fel is kell nőnöm, az életem végéig ezen leszek – jelentette ki Zsapka Attila, aki Böröczki Mihály, szombathelyi költő Új bankjegyek című, szeretetről szóló versének nemrég megzenésített változatával lepte meg a jelenlevőket.
A rendezvény fénypontja az volt, amikor kiderült, mely csapatok érdemelték ki 2023 májusától kezdődően és az idei tanévben elért eredményeikkel a Tehetségdíjat. Az iskolák azokat a diákcsoportjaikat nevezhették be, amelyek legalább két országos, illetve nemzetközi versenyen, fesztiválon dobogós helyezést értek el. Egy oktatási intézmény kategóriánként legfeljebb egy csoportot jelölhetett. A kilenc tagú bírálóbizottság tagjai: Győző Andrea, a Katona Mihály Alapiskola igazgatója, Várady Kornélia, a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda igazgatója, Csicsay Zoltán, a Lakszakállasi Alapiskola igazgatója, Molnár Gábor, a csicsói Gáspár Sámuel Alapiskola és Óvoda igazgatója, Sebők Csilla, a Bátkai Alapiskola és Óvoda igazgatója, Narancsík Szilvia, a nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskola és Óvoda igazgatója, Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke, Vörös Mária, az SZMPSZ alelnöke és Majer Anna, az SZMPSZ pályázati koordinátora.
A díjazott csoportok közül néhányan be is mutatták, hogy miben rejlik a tehetségük, valamint a Tehetségnagykövet cím egyik birtokosa, Korpás Éva népdalénekes is fellépett.
A zeneművészet kategóriában a rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola Mákvirágok verséneklő együttese (tagjai: Kovács Dorina Cynthia, Miko Fruzsina, Dávid Máté, Mihály Benjámin és Tóth Tamás, művészeti vezetőjük, Páko Mária) egyike a tehetségdíjjal elismert csoportoknak.
– Az Örömzene műhelyemben a gyerekek gitározni és énekelni tanulnak. Kilenc éve foglalkozom velük. Főleg verseket zenésítünk meg, amelyekkel hat éve Felvidék-szerte és Magyarországon is fellépünk. Legnagyobb sikerünknek azt tartjuk, hogy tavaly a Tompa Mihály Országos Versenyen a megzenésített versek kategóriában arany sávos minősítést kaptunk. Az is örvendetes, hogy Rimaszombat városa és Besztercebánya megye támogatásában részesülünk – nyilatkozta lapunknak Páko Mária. A kilencedikes Kovács Dorina Cynthia nyolc éve tagja az együttesnek.
– Kiskorom óta nagyon szeretek énekelni és zenélni, zongorázni és gitározni is tanulok. Hálás vagyok Marikának, hogy megmutatta, milyen jó érzés csapatban fellépni, együtt örülni a sikereinknek.
A mai díjkiosztón kissé izgultam, de megőrzöm a szép emlékeim között.
A szintén kilencedikes Miko Fruzsina dicsérte Páko Mária tanítási módszerét és a tanítványaihoz való emberi és szakmai hozzáállását.
– Mindig jókedvűen muzsikálunk, igazi örömzenélésben van részünk, s ha esetleg problémánk adódik, annak megoldásában is segít nekünk. Már sok helyen felléptünk, de legjobban 2023 őszén, Szegeden, Tompa Mihály domborművének felavatásán éreztem magam.
Dorina és Fruzsina azt tervezik, hogy középiskolásként is tovább zenélnek a Mákvirágokban.
A társadalomtudományok kategóriában a Pompás palócokat, vagyis a feledi Szombathy Viktor Alapiskola nyolcadikosait: Bódi Boglárkát, Pál Biankát, Tóth Emesét és mentorukat, Zagyi Beáta magyar–történelem szakos pedagógust díjazták.
– A diákokkal alaposan tanulmányoztuk a hungarikumokat. Idén másodízben vettünk részt a lakiteleki Hungarikum vetélkedőn, amelynek célja a hungarikumok, illetve a hungarikummozgalom népszerűsítése és a nemzeti értékeink megismertetése. A csapat összetétele tavaly óta nem változott, igaz, akkor nyolcadikok lettünk, egy év múlva, vagyis idén meg már győztünk – mondta el a felkészítőjük.
A diákok választották ki kutatásuk tárgyát, egy konkrét hungarikumot, amelyet részletesen bemutattak a lakiteleki zsűrinek, és javaslatot kellett tenniük egy általuk kiválasztott nemzeti érték hungarikummá nyilvánítására.
Az első prezentációjukban Nógrád megye értékeit mutatták be, majd Szentgyörgyi Albert életművét javasolták hungarikummá nyilvánítani. A Pompás palócok csapat tagjai szerint nem volt nehéz a vetélkedő, amire Zagyi Beáta tanárnő vezetésével és Molnár Ágnes, illetve Makó Kovács Erika tanítónők segítségével alaposan felkészültek.
– Talán az a sikerünk titka, hogy egy év alatt még jobban összekovácsolódtunk, jól együttműködtünk, és a 8. helyről nagyon fel akartunk jutni a dobogóra – mondták a diákok.
A természettudományok kategóriában elsőként szólították a komáromi Selye János Gimnázium 3 dimenzió nevű csapatát, amelynek tagjai: Bukor Emőke Zsuzsanna, Fehér Eszter és Ferenczi Bence, felkészítőjük pedig Bukor Emőke tanárnő volt. A matematikával foglalkozó és azzal kapcsolatos pályára készülő, színjelesre érettségizett végzősök triásza elárulta, korábban nem csapatban, egyénileg versenyeztek.
– Egyéni versenyzőként részt vettünk az összmagyar, pontozásos KöMaL (Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok) versenyeken, majd sextósként (másodikos nagygimisként) létrehoztuk a csapatunkat, amellyel a csapatversenyeken igyekeztünk bizonyítani. Azóta minden tanévben, havi öt-öt feladatot oldottunk meg, illetve a munkát egymás között elosztva leírtuk a megoldás menetét. A havi teljesítményünket minden hónapban értékelte az illetékes bizottság, mi pedig örültünk a sok pontnak. Közben új ismeretekre is szert tettünk, amelyeket további matekversenyeken és olimpiákon is kamatoztattunk – mesélik a boldog díjazottak. Felkészítő tanáruk, Bukor Emőke kisgimis koruktól foglalkozott velük.
– Nyolc éven át tanítottam mindnyájukat, kolléganőmmel szakkört is tartottunk nekik, és gyakran a nagyszünetekben is „kömaloztunk”. Az efféle csapatmunka sok időt és odafigyelést igényel, napokig gondolkodunk egy-egy, tanároknak is nehéz feladat megoldásán, s az ötleteinket esténként írásban osztottuk meg egymással. A kiemelkedő eredményeikhez az kellett, hogy mindnyájan nagyon szeressék a matematikát, és szívesen, kitartóan foglalkozzanak a feladatokkal. Ha pedig valamelyikükben átmenetileg lankadt a lelkesedés, akkor egymást buzdították, segítették. Nagyon jól tudtak csapatként együtt dolgozni.
A tehetséges ifjú matematikusok egyénileg további megméretésekre, így a Felvidéki Magyar Matematikaversenyre is be szoktak nevezni, s akik ott eredményesek lettek, részt vehettek a Nemzetközi Magyar Matematikaversenyen. A Nemzetközi Kenguru Matematikaversenyen is volt okuk az örömre, hiszen mindnyájan bekerültek a legjobb hat versenyző közé.
Az Egyéb kategória egyik díjazottja a pozsonyi Duna utcai Magyar Alapiskola és Gimnázium ROBOTOSHOCK nevű csapata, de velük bővebben foglalkozunk lapunk 40 - 41. oldalán.
A hetényi Tarczy Lajos Alapiskola Gólyaláb színjátszó csoport tagjai a pedagógus-rendezőkkel, Kotiers Évával és Gábor Eszterrel az előadóművészet kategóriában érdemelték ki a tehetségdíjat és a közönség vastapsát az ünnepségen bemutatott Vörös Rébék című produkciójukért.
A Gólyaláb 2009-től működik. Évekig egyedül voltam a rendezője, majd két évig Romada Rakottyay Katalinnal dolgoztunk, második éve pedig ifjú kolléganőmmel, Gábor Eszterrel rendezzük az előadásokat. Szinte minden évben volt bemutatónk, többnyire arany sávos besorolást kaptunk. A Duna Menti Tavaszról kétszer hazavihettük a gyermekzsűri díját, amit a legnagyobb elismerésünknek tartunk.
– Ez az év tele van elismerésekkel, nemrég Pécsett, a XXXIV. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozón és Fesztiválon is nagyon kedvező bírálatot kaptunk a szakmai zsűritől, bár ott helyezéseket nem osztottak. Mindenütt a tőlünk telhető legjobb produkcióval igyekszünk meghálálni a zsűri és a támogatóink bizalmát. A díszleteket és jelmezeket mindig saját kezűleg készítjük el, és a szövegkönyvet is magunk írjuk. Már prózai műveket, kortárs írásokat, hetényi gyűjtésből származó, illetve nép- és műmeséket, görög drámát is dramatizáltunk. Örvendetes, hogy az iskolaigazgatónk, Czibor Angelika teljes körű támogatását élvezzük.
A községi önkormányzat azzal segít, hogy bármikor rendelkezésünkre bocsájtja a buszt vagy termet biztosít a szerepléshez. A szülőkre szintén számíthatunk, ha a csoportot utaztatni kell, segítenek a szervezésben. Sikerünk legnagyobb titka az, hogy mivel nagyon jól ismerjük a gyerekeket, mindenkit olyan szereplési helyzetbe hozunk, amelyben kényelmesen érzi magát, s ez a teljesítményén is meglátszik – mondta Kotiers Éva.
Megjelent a Magyar7 2025/26.számában.