2022. március 29., 19:11

Teher alatt az önkormányzatok

„Szegény embert az ág is húzza” – tartja a mondás, és érzik ezt az önkormányzatok is. A három éve tartó járvány okozta válság rányomta a bélyegét az önkormányzatok működésére, hiszen a lakosság védelme és ellátása többletfeladatokat és pluszköltségeket jelentett a járvány alatt, emiatt komoly megszorításokra volt szükség.

Papp Réka, Kalonda polgármestere, Kelecsényi Péter és Papp Andrea projektmenedzserek, és Szabó Csaba, Hollókő polgármestere
Papp Réka, Kalonda polgármestere, Kelecsényi Péter és Papp Andrea projektmenedzserek, és Szabó Csaba, Hollókő polgármestere
Fotó: A szerző felvétele

Ám alighogy kezdenek kilábalni a Covid okozta gazdasági visszaesésből, máris egy újabb problémával kell megküzdeniük. Utánajártunk, hogy a drasztikus áremelés milyen hatással lesz a gazdálkodásukra. 

Kihasználnak minden pályázati lehetőséget 

A mintegy 200 lakosú Kalonda az elmúlt években hatalmas fejlődést mutat. Szépül a palóc ház, hamarosan megújul a Béke utca útburkolata, játszótér épül és renoválják a katolikus templomot is. De vajon ez a léptékű fejlődés tartható-e az áremelések függvényében? Papp Réka polgármester a Magyar7-nek elmondta, már 2021-ben csökkentette az állam a községek költségvetését, így az idei évben ezt a „terhet” viszik tovább.

 – Igyekszünk pozitívan nézni a jövőbe és próbálunk minden lehetőséget kihasználni, hogy pénzt takarítsunk meg. Például emeljük a szelektív hulladékgyűjtés arányát, amellyel párhuzamosan csökken a szemételszállítás díja, így a falu költségvetése sem lesz veszélyben. Ezenkívül kihasználjuk az összes pályázati lehetőséget, bízva a sikerekben – nyilatkozta. Mint elmondta, természetesen ilyen fokú áremelésre nem voltak felkészülve, de szerencsére ez a probléma Kalondát annyira nem érinti. 

– Számításaink szerint pár száz euró többletkiadással számolhatunk, ami nem jelent nagy fenyegetést a költségvetésünkre. Inkább zavarnak a lakosok kiadásai, amelyeket az önkormányzat nem tud befolyásolni, átvállalni – tette hozzá. 

Béna
Béna község
Fotó:  A szerző felvétele
 
A polgármester szerint a falu költségvetése stabil. 

– Folyamatosan pályázatokat írunk, a minap a Kisebbségi Kulturális Alaphoz nyújtottunk be projektet egy többnapos fesztivál szervezésére. Folyamatban van a kultúrház teljes felújításához szükséges pályázat kidolgozása, várjuk az IROP programba beadott, a buszmegálló felújítására irányuló pályázat eredményét. Lehetőségek mindig vannak, csak nyitott szemmel kell járni – emelte ki. 

Elmondta azt is, hogy a pandémia miatt a pályázatok kiértékelésének folyamata jelentősen megnyúlt, gátolva ezzel a fejlesztések, beruházások megkezdését.

 – Van olyan pályázatunk, amelyet 2019-ben adtunk be, 2020-ban elfogadták, 2022 januárjában megkaptuk a szerződést, de még mindig ellenőrzik a közbeszerzést, addig viszont nem kezdhetjük a felújítást. Ez nagyon bosszantó, hiszen minden készen áll, csak egy aláírásra várunk! 

Marcinkó Zoltán
Marcinkó Zoltán, Béna polgármestere
Fotó:  Marcinkó Zoltán archívuma
Csak kisebb projektekkel számolnak

Az energiaárak emelkedése nagy feladat elé állítja a 620 lakosú Béna községet. Marcinkó Zoltán polgármester elmondta, a villamos energiával kapcsolatos kiadások több mint 70%-kal emelkedtek az előző évhez képest, ami esetükben 7000 eurós emelkedés. A gázra szintén ráfizetnek, mivel a téli és tavaszi hónapok folyamán rendszeresen zajlottak a koronavírus-tesztelések a kultúrházban.

 – Az áremelkedés érinti a helyi alapiskolát és óvodát is, ahol az épületfenntartás egyre nagyobb feladat a csökkenő gyereklétszám miatt. Viszont az energiaárak okozta többletköltség csak az egyik megoldandó „feladat”. A növekvő infláció és emelkedő árak miatt nemcsak a középületek fenntartása, hanem szinte minden többe kerül, s az állam nem számolt többletfinanszírozással. Csak bízhatunk abban, hogy legalább a növekvő energiaárak kiadásait tekintve lesz valamilyen kompenzáció – mondta, hozzátéve, hogy további fejtörést okoznak a tavaly jóváhagyott projektek. 

– A hosszadalmas ellenőrzések és adminisztráció az irányító szervek részéről elodázza az építkezések megkezdését, ami a növekvő építőanyag-árak miatt megnehezíti a kivitelezők helyzetét is. 

– Van olyan beruházásunk, amelyre 15 ezer eurót hagyott jóvá az irányító szerv, ám a közbeszerzés folyamán 23 ezer eurós ár volt a legalacsonyabb ajánlat. Megpróbáljuk ezt megvalósítani a saját szociális vállalkozásunkon keresztül, így talán minimális lesz a ráfizetés – magyarázta. 

A mellékutak aszfaltozására és új járdák építésére elnyert közel negyedmillió eurós projekt kivitelezésére már a harmadik közbeszerzést voltak kénytelenek kiírni. 

– Mondanom sem kell, hogy a 2019-ben beárazott építkezés korántsem olyan jövedelmező a kivitelezőknek, mint egy évvel ezelőtt. E miatt a projekt miatt halasztanunk kellett a főút aszfaltozását is, melyet Besztercebánya megye önkormányzata még a múlt év végén akart megvalósítani.

Mint mondja Marcinkó Zoltán polgármester, az idei évre a „kihegyezett” költségvetés miatt csak kisebb projektekkel számolnak. Nyilvános játszóteret építenének és a község két busz-megállóját akarják felújítani, lecserélni. A két beruházást a helyi akciócsoporton belül kiírt kis projektek által fogják finanszírozni. A tervek szerint hamarosan befejeződik a járdák felújítása a falu egy részén. Ehhez a beruházási minisztériumnál nyertek támogatást. Nem kaptak viszont támogatást a kultúrház és a községi hivatal felújítására, fontolgatják, hogy idén esetleg újra próbálkoznak. Emellett igyekeznek a pandémia idején szünetelő kulturális életet ismét fellendíteni: megemlékeztek március 15-e hőseiről és fogadták az Esterházy János életét bemutató vándorkiállítást. 

A tartalékokhoz kell nyúlni

A mintegy 1600 lakosú Ragyolcon az idei a beruházások éve – mondta György Péter polgármester. Szinte a bőség zavarával küzdenek, hiszen az elmúlt évek alatt tervezett és benyújtott több százezres projektek egyszerre lettek sikeresek. Üröm az örömben, hogy az önrész finanszírozása mellett az építési anyagok árnövekedésével is kalkulálniuk kell. 

Ragyolc
Ragyolc

– A beruházások sikeres lebonyolítása az idei év legnagyobb kihívása számunkra. Az alapiskolában a szaktantermek technikai felszerelésére várunk. A kormányhivatal pályázatával utakat és járdákat fogunk felújítani, a régiófejlesztési minisztériumtól szintén útfelújításra nyertünk, valamint a községi hivatal is megújul, energiatakarékosabbá válik. Mivel a legtöbb projektnek még tavaly lebonyolítottuk a közbeszerzését, ezért az építkezési anyagok megvételekor „kiugorhatnak” többletköltségek, de úgy gondolom, fel vagyunk rá készülve – nyilatkozta a polgármester. 

Mivel a falunak jelenleg alig van adóssága, ezért az önrészekre hitelt vesznek fel. A további nem várt kiadásokat megpróbálják a költségvetésből kigazdálkodni.

 – Provizóriummal kezdtük az évet, és csak az elkövetkező hetekben fogadjuk el a költségvetést. Az első előrejelzések szerint a kiindulási alap a tavalyi összeg lehet az adókból. Bár az energiaár-emelés keményen fogja érinteni a falut, számításaink szerint ebben az évben meg tudjuk oldani a tartalékokból, viszont ez nem lehet rendszeres és hosszú távú megoldás, úgyhogy valószínűnek tartom, hogy az önkormányzatok kérnek majd valamilyen kompenzációt az államtól – mondta, hozzátéve, 25-30%-os energiaár-emeléssel számolnak. 

– Az iskola önálló jogalanyiságú. Az épületet már régebben szigeteltük, tavaly a tornaterem tetőszigetelése is megtörtént, úgyhogy az intézménynek vélhetően emiatt kisebb lesz a fogyasztása, és a költségei is alacsonyabbak lesznek. Az önkormányzatnak a kultúrközpont és a községháza rezsijét kell megoldania. Viszont a Covid alatt tudtunk takarékoskodni, hiszen azt az összeget, ami a sportból és a kultúrából megmaradt, nem herdáltuk el, gondolva a jövőre, hogy valamikor szükség lehet rá. Most jött el az az idő – hangsúlyozta.   

Fontos az összefogás

Az elmúlt hetekben számos településen elindult az összefogás az ukrajnai menekültek megsegítésére. Adománygyűjtéssel, ideiglenes szálláshelyekkel segítik az ide érkezőket. Ragyolcon a helyi tornatermet, illetve a magánkézben lévő abroncsosi üdülőközpontot tudják felkínálni ideiglenes szállásként, ha az állami és megyei tulajdonú intézmények betelnek. Eddig egyelőre nem volt rá szükség. Kalondára már érkeztek menekültek, anyukák gyerekekkel, összesen heten. Ketten továbbutaztak rokonokhoz Pozsony mellé, a többieknek sikerült helyben, illetve Losoncon szállást biztosítani. 

– Egyik lakosunk ukrán származású, de már több éve itt él, segít a tolmácsolásban, illetve az ő rokonai ideiglenesen nála laknak. Sikerült minden hivatalos okiratot elintézni, de ezenkívül kaptunk segítséget a losonci Vöröskereszttől, és természetesen mind a községi hivatal, mind a lakosok összefogtak: élelmiszerrel, ruhákkal, játékokkal, higiéniai eszközökkel segítenek. Belegondolni is nehéz, hogy ezeknek az embereknek mindent a nulláról kell kezdeni, hiszen eddigi életüket hátrahagyva egy bőrönddel jöttek, ezért nagyfokú összefogásra van szükség, hogy amiben csak tudjuk, segítsük őket – mondta Papp Réka.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.