2021. március 25., 13:55

Tavaly is nőtt a környezetkárosító bűncselekmények száma

1800 ilyen esetről szereztek tudomást a hatóságok, ami 13%-kal több mint egy évvel korábban. A környezet megóvásának, tisztántartásának fontosságára figyelmeztet Mesiarik Marián, Szedd össze magad jelszavú kezdeményezése is, amellyel a füleki vlogger és aktivista önálló cselekvésre ösztönöz.

Fotó: Mesiarik Marián

Ha a családoddal kimész délután egy zsák szemetet összeszedni a kedvenc helyetekre, már tettél valamit azért, hogy a természet, a környezetünk tisztább legyen”- hangzik el a Palóc kalauz utazó vlog legújabb részében, melynek elindítója Mesiarik Marián, aki rendszeresen járja a természetet, imád túrázni, új helyeket megismerni.

szemét
Fotó:  Szvorák Emese

„Nagyon sok helyet bejártam Nógrádban, Palócföldön, de Szlovákia-szerte is. Ezek csodás helyek, de mindenhol találkoztam szeméttel. Úgy döntöttem, hogy elkezdek egy tavaszi nagytakarítást, azokon a helyeken, főleg Fülek környékén, ahová a lockdown alatt elkezdtem járni. És erről készítettem ilyen kis beharangozó videót, hogy aki szeretne, csatlakozhat. A kezdeményezés a szedd össze magad nevet kapta”- avat be Maros. 

A füleki Gáspár András is egyike azoknak, akik fontosnak tartják környezetük tisztán tartását. Ezért csatlakozott a kezdeményezéshez.

szemét
Fotó:  Szvorák Emese

„Felháborítónak tartom, hogy valakik csak úgy eldobálják a szemetet a természetben. Mi másfél óra alatt hárman három zsák szemetet összeszedtünk. Tehát ez tényleg nem hosszú idő, de mégis nagymértékben megtisztítjuk a környezetünket” – nyilatkozta András.

Füleken is állandó problémát jelentenek az illegális szemétkupacok. Bár az önkormányzat minden tőle telhetőt megtesz, a városban eldobált szemét és a fekete lerakatok száma nem csökken. Illegális lerakatok nem csak a természetben keletkeznek. Gondot és nem kevés többletkiadást jelent az önkormányzatoknak a szeméttárolók mellé kihelyezett hulladék elszállítása is. 

szemét
Fotó:  Szvorák Emese

„Kétszemélyes csapat nap mint nap takarít a szelektív kukák körül. Kisebb-nagyobb sikerrel ugyan, hiszen gyakran előfordul, hogy amint eltakarították, rögtön újra megtelik szeméttel. Viszont még mindig jobb, hogy nem a természetbe szórják ki az emberek”- nyilatkozta Tóth Tibor, a Közhasznú Szolgáltatások igazgatója.

A gyűjtőszigetek melletti szemét és a természetben lerakott hulladék mennyisége éves szinten nagyjából 200 tonnát tesz ki Füleken.

Gyakori például a lakásfelújítások során keletkező kisebb-nagyobb építési hulladék szeméttárolók melletti elhelyezése, ami szintén nem engedélyezett. Egyebek mellett az ilyen hulladék elhelyezésére hozta létre a város a rátki úton lévő gyűjtőudvart, ahol az építési hulladék legálisan elhelyezhető. 

szemét
Fotó:  Szvorák Emese

„Ha veszek egy kisebb átalakítást, amely során 2-3 talicska szemét keletkezik, ennek elhelyezése 20-30 eurójába kerül az illetőnek. Tehát nem éri meg még a rizikót sem, hogy kiszórja és még büntetést is fizet. Ugyanis az ilyen elkövetőre a városi rendőrséggel együttműködve gyakran sikerül fényt deríteni. Ilyenkor már nem csak a lerakati díjat fizeti, de a büntetést is”- tette hozzá.

Az autógumi és az elektromos hulladék a gyűjtőudvarba ingyenes leadható, a kidobott bútorokat pedig a közhasznú szolgáltatások dolgozói díjmentesen elszállítják.

Mégis vannak olyan gócpontok, melyeket évente többször kell takarítani, hiszen az összeszedett szemét néhány hónapon belül visszakerül. Tavaly a rendőrség a környezetkárosító bűncselekmények közül a legtöbb esetben fatolvajlással és illegális hulladéklerakással foglalkozott. Utóbbi elkövetőire a legnehezebb fényt deríteni. A TrashOut alkalmazás szerint Szlovákia-szerte közel 6 ezer illegális hulladéklerakat található.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.