Tarolt Nagy Csomor András és zenekara a Harmónia-díjátadón
Tizenkettedszer adták át a hazai magyar zenei élet egyetlen szakmai elismerésének számító Harmónia-díjat, a közönségdíjat és az életműdíjat az arra érdemes zenészeknek, illetve népdalénekesnek. Korábban még sosem fordult elő, hogy a szakma és a közönség egyazon nevezettet jutalmazzon, ám október 19-én Nagy Csomor András és zenekara mindkét díjat megkapta, az életműdíjat pedig szintén rendhagyó módon ketten vehették át: Holec Ferencné Gyepes Ilona népdalénekes és Banyák István nemzetközileg elismert cigányprímás.

A Lábszky Olivér ötlete alapján először 2011-ben megrendezett díjátadó gálaest évekig Felvidék-szerte vándorolt. A szervezők 2019-es évi döntése alapján az ünnepség állandó helyszíne és főszervezője a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központ lett.
Egyúttal új kuratórium alakult, amely változtatásokat kezdeményezett, hogy emelje a hazai magyar zenei élet rangját.
Megszűntek a kategóriák, és már minden évben csak egy nevezett kaphat Harmónia-díjat, amelyen kívül a közönség- és életműdíj is gazdára talál. A kuratórium tagjai: Lakatos Róbert (elnök), Cseh Tamás, Emmer Péter, Madarász András, Puha József, Szalay Szilvia, Vadkerti Imre és Vida Igor.
Az idén ketten részesültek életműdíjban. Mielőtt azonban Banyák István nemzetközileg elismert cigányprímást Cseh Tamás brácsaművész-karnagy, Holec Ferencné Gyepes Ilona Vass Lajos-díjas népdalénekest, a népművészet mesterét pedig a Külhoni Magyarságért-díjjal is kitüntetett Korpás Éva népdalénekes méltatta volna, a jelenlevők egyperces néma csenddel adóztak a napokban váratlanul elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár emlékének, aki egyebek mellett a felvidéki magyar kultúráért is nagyon sokat tett.
A csodálatos népviseletben érkezett alsóbodoki Holec Ferencné Gyepes Ilona az anyatejjel szívta magába az értékmentő és -teremtő szolgálatot, s az eddigi élete során mindig kisebb-nagyobb közösségek érdekében munkálkodott. Jelenleg is az 52 éve működő Alsóbodoki Hagyományőrző Asszonykórus vezetője. Az addig már sok díjjal jutalmazott népdalénekest 2013-ban is Harmónia-díjra jelölték a legjobb szólista kategóriában, ám abban az évben Korpás Éva kapta meg. Most azonban – közelgő 80. születésnapja kapcsán – egész eddigi munkásságát ismerték el az életműdíjjal. Hálája jeléül elénekelte a Kimentem a rétre… kezdetű balladát.
A Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díj történetében először fordult elő az, hogy a szakma és a közönség ugyanazt a nevezettet jutalmazza. Nagy Csomor András és zenekara előbb a közönségdíjat vehette át Keszegh Bélától, Komárom polgármesterétől.
– Ez a díjkiosztó is bizonyítja, hogy milyen sokszínű a hazai magyar zenei élet, sok tehetségre lehetünk büszkék, s ez melengeti a lelkünket. Öröm látni, hogy ezen a gálán a minőség fontos mérce.
A zenekarvezető a díj átvételekor megköszönte a közönség szeretetét, bizalmát és azt, hogy a szülei őt és a testvéreit már kiskoruktól zenélésre sarkallták. Azt csak később, Lakatos Róberttől, a házigazda intézmény igazgatójától tudtuk meg, hogy a kuratórium döntése alapján három jelölt közül a Harmónia-díj is Andrásékat illeti. Jelölt volt még a több mint 50 éves kassai Csermely Kórus, amelynek a karnagya, Havasi József korábban már kapott Harmónia-díjat, továbbá a 2019-ben alakult, izgalmas ritmus- és szövegvilággal, két albummal rendelkező Gorlo Volka zenekar.
– szögezte le a duplán díjazott zenekar vezetője.
A formáció a magyar népzenét a magyar kávéházi cigányzenével vegyítve, sokféle hangszert megszólaltatva juttatja el Kárpát-medence-szerte a széles hallgatósághoz. Nagyszabású bel- és külföldi fesztiválok rendszeres résztvevője, és már a Római Magyar Akadémián is fellépett. Nagy Csomor András a másik két tehetséges jelöltnek is nagy tapsot kért.
– mondta el lapunknak Nagy Csomor András.
Bár a zenekarukból többen külön-külön már kaptak különféle díjakat, de ez az első két közös díjuk.
– Mindkét díj mást jelent. Egyrészt nekünk nagyon fontos, hogy a közönség szeresse a zenénket, másrészt az olyan hozzáértő emberektől kapott szakmai elismerés, akik a zenével hivatásszerűen foglalkoznak, szintén nagyon sokat jelent. Jóleső érzéssel tölt el minket, hogy úgy gondolják, értéket alkotunk magas szinten. Ezért egyenlőségjelet tennék a kétféle elismerés közé.
A gálaműsoron fellépett a tavalyi Harmónia-díjas Opera Trió és a tavalyi közönségdíjas zongorista, Jánoška Tibor Jazz Quartetje, valamint a Beliczay Kamarazenekar és az ipolybalogi Kiss Zenészek, ráadásként a Palya Bea & Lisztes Jenő Duó produkcióját élvezhettük.
Lakatos Róbert elárulta, hogy dolgoznak a Harmónia-díj Szlovákiai Magyar Művészetért Díjjá való kibővítésén, vagyis a jövőben a zenén kívül az irodalom, a színház-, a film- és a képzőművészet kategóriájában is jutalmaznák a legjobbjainkat.
Az írás megjelent a Magyar7 2024/43. számában.