2024. október 25., 13:00

Tarolt Nagy Csomor András és zenekara a Harmónia-díjátadón

Tizenkettedszer adták át a hazai magyar zenei élet egyetlen szakmai elismerésének számító Harmónia-díjat, a közönségdíjat és az életműdíjat az arra érdemes zenészeknek, illetve népdalénekesnek. Korábban még sosem fordult elő, hogy a szakma és a közönség egyazon nevezettet jutalmazzon, ám október 19-én Nagy Csomor András és zenekara mindkét díjat megkapta, az életműdíjat pedig szintén rendhagyó módon ketten vehették át: Holec Ferencné Gyepes Ilona népdalénekes és Banyák István nemzetközileg elismert cigányprímás. 

Nagy Csomor András
Nagy Csomor András Lakatos Róberttel
Fotó: Gerhát Máté

A Lábszky Olivér ötlete alapján először 2011-ben megrendezett díjátadó gálaest évekig Felvidék-szerte vándorolt. A szervezők 2019-es évi döntése alapján az ünnepség állandó helyszíne és főszervezője a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központ lett.

Egyúttal új kuratórium alakult, amely változtatásokat kezdeményezett, hogy emelje a hazai magyar zenei élet rangját.

Megszűntek a kategóriák, és már minden évben csak egy nevezett kaphat Harmónia-díjat, amelyen kívül a közönség- és életműdíj is gazdára talál. A kuratórium tagjai: Lakatos Róbert (elnök), Cseh Tamás, Emmer Péter, Madarász András, Puha József, Szalay Szilvia, Vadkerti Imre és Vida Igor.

Értékes életművekért jár a jutalom

Az idén ketten részesültek életműdíjban. Mielőtt azonban Banyák István nemzetközileg elismert cigányprímást Cseh Tamás brácsaművész-karnagy, Holec Ferencné Gyepes Ilona Vass Lajos-díjas népdalénekest, a népművészet mesterét pedig a Külhoni Magyarságért-díjjal is kitüntetett Korpás Éva népdalénekes méltatta volna, a jelenlevők egyperces néma csenddel adóztak a napokban váratlanul elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár emlékének, aki egyebek mellett a felvidéki magyar kultúráért is nagyon sokat tett.

Harmónia-díj
Banyák István cigányprímás
Fotó:  Gerhát Máté
A nagyabonyi születésű, Dunaszerdahelyen élő, 86 éves Banyák Istvánról megtudtuk, nemcsak zenészként, hanem rendezvényszervezőként is nagyon sokat tesz a magyar nóta és a cigányzene műfajáért. Például ő a fő rendezője a Bihari János zeneszerző, hegedűművész emlékét őrző Bihari János Emlékestnek, amely nemrég huszonegyedik alkalommal valósult meg a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek VMK-ban. 

A csodálatos népviseletben érkezett alsóbodoki Holec Ferencné Gyepes Ilona az anyatejjel szívta magába az értékmentő és -teremtő szolgálatot, s az eddigi élete során mindig kisebb-nagyobb közösségek érdekében munkálkodott. Jelenleg is az 52 éve működő Alsóbodoki Hagyományőrző Asszonykórus vezetője. Az addig már sok díjjal jutalmazott népdalénekest 2013-ban is Harmónia-díjra jelölték a legjobb szólista kategóriában, ám abban az évben Korpás Éva kapta meg. Most azonban – közelgő 80. születésnapja kapcsán – egész eddigi munkásságát ismerték el az életműdíjjal. Hálája jeléül elénekelte a Kimentem a rétre… kezdetű balladát.

Harmónia-díj
Holec Ferencné Gyepes Ilona népdalénekes
Fotó:  Gerhát Máté
Dupla vagy semmi?!

A Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díj történetében először fordult elő az, hogy a szakma és a közönség ugyanazt a nevezettet jutalmazza. Nagy Csomor András és zenekara előbb a közönségdíjat vehette át Keszegh Bélától, Komárom polgármesterétől.

– Ez a díjkiosztó is bizonyítja, hogy milyen sokszínű a hazai magyar zenei élet, sok tehetségre lehetünk büszkék, s ez melengeti a lelkünket. Öröm látni, hogy ezen a gálán a minőség fontos mérce. 

A zenekarvezető a díj átvételekor megköszönte a közönség szeretetét, bizalmát és azt, hogy a szülei őt és a testvéreit már kiskoruktól zenélésre sarkallták. Azt csak később, Lakatos Róberttől, a házigazda intézmény igazgatójától tudtuk meg, hogy a kuratórium döntése alapján három jelölt közül a Harmónia-díj is Andrásékat illeti. Jelölt volt még a több mint 50 éves kassai Csermely Kórus, amelynek a karnagya, Havasi József korábban már kapott Harmónia-díjat, továbbá a 2019-ben alakult, izgalmas ritmus- és szövegvilággal, két albummal rendelkező Gorlo Volka zenekar. 

Számunkra ez különös este, köszönjük a díjakat, s az elismerést igyekszünk meghálálni"

– szögezte le a duplán díjazott zenekar vezetője. 

A formáció a magyar népzenét a magyar kávéházi cigányzenével vegyítve, sokféle hangszert megszólaltatva juttatja el Kárpát-medence-szerte a széles hallgatósághoz. Nagyszabású bel- és külföldi fesztiválok rendszeres résztvevője, és már a Római Magyar Akadémián is fellépett. Nagy Csomor András a másik két tehetséges jelöltnek is nagy tapsot kért. 

Húsz évvel ezelőtt, hatévesen kezdtem el zenélni a családi zenekarunkban. Majd 2015-ben megalapítottuk az Estendønt, valamint a Nagy Csomor András és zenekara formációt, akkor még más felállásban. Hat éve budapesti egyetemista vagyok, az idén végzek, s időközben két évig Spanyolországban is tanultam. A mostani, már profibb zenekarom tagjai közül hárman vagyunk felvidéki származásúak, a többiek magyarországiak. Ha meghívnak a Felvidékre, mindig szívesen jövünk muzsikálni. Nemrég a Komáromi Borkorzón, azelőtt Ipolyságon és Érsekkétyen koncerteztünk. A közeljövőben zárt körű magyarországi rendezvényeken, január 25-én pedig a libádi XXV. Felvidéki Magyar Bálon muzsikálunk"

– mondta el lapunknak Nagy Csomor András.

Bár a zenekarukból többen külön-külön már kaptak különféle díjakat, de ez az első két közös díjuk. 

– Mindkét díj mást jelent. Egyrészt nekünk nagyon fontos, hogy a közönség szeresse a zenénket, másrészt az olyan hozzáértő emberektől kapott szakmai elismerés, akik a zenével hivatásszerűen foglalkoznak, szintén nagyon sokat jelent. Jóleső érzéssel tölt el minket, hogy úgy gondolják, értéket alkotunk magas szinten. Ezért egyenlőségjelet tennék a kétféle elismerés közé.

A gálaműsoron fellépett a tavalyi Harmónia-díjas Opera Trió és a tavalyi közönségdíjas zongorista, Jánoška Tibor Jazz Quartetje, valamint a Beliczay Kamarazenekar és az ipolybalogi Kiss Zenészek, ráadásként a Palya Bea & Lisztes Jenő Duó produkcióját élvezhettük.

Lakatos Róbert elárulta, hogy dolgoznak a Harmónia-díj Szlovákiai Magyar Művészetért Díjjá való kibővítésén, vagyis a jövőben a zenén kívül az irodalom, a színház-, a film- és a képzőművészet kategóriájában is jutalmaznák a legjobbjainkat.

Az írás megjelent a Magyar7 2024/43. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.