2022. október 16., 16:11

Tanulmányi kirándulás Nógrádban

A losonci Phoenix Lutetia polgári társulás egy évtizede szervez városnéző sétákat, túrákat és tanulmányi kirándulásokat. Ez alkalommal Alsósztregovára a Madách-kastélyba, Szklabonyára, a Mikszáth Kálmán Emlékházba és Gácsra látogattak el, ahol Csontváry nyomába eredtek.

 

Tárlatvezetés a Madách-kastélyban
Tárlatvezetés a Madách-kastélyban
Fotó: Sípos Berni felvétele

A kirándulókhoz csatlakoztak a losonci Kármán József Alapiskola és a pápai Munkácsy Mihály Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola tanulói is.

Az esős idő ellenére is örömmel indultak a diákok felfedezni Madách Imre szülőhelyét, a Madách-kastélyt, amely az egyik legjelentősebb magyar vonatkozású műemlék Szlovákiában.

Itt született Madách Imre 1823-ban, és itt írta meg röpke egy év alatt Az ember tragédiáját, a magyar irodalom egyik remekművét.

Csaknem 50 nyelvre fordították le, és Európa minden országában játszották. A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma felügyelete alá tartozó kastélyt és parkját sikerült teljesen felújítani. Az épületben látható irodalomtörténeti kiállítás tizenegy teremben állít emléket Madách Imre életének és világhírű művének.

Nógrád kiemelkedő egyéniségei

A múzeum irodalmi órákra is lehetőséget kínál, valamint feladatlapokkal, munkafüzetekkel és rejtvényekkel múzeumpedagógiai foglalkozásokra is van mód. A lelkes csapat tehát interaktív módon ismerkedett meg a Madách család történetével, és a kiállítás második egységével, amely Az ember tragédiája egyes színeit idézi fel. 

Nekem nagyon tetszett a kiállítás. Megismerkedhettünk Madách Imre éle-tének egyik fő helyszínével, az ún. oroszlánbarlanggal, ami a dolgozószobája volt. Bejártuk azokat a szobákat, termeket, ahol a család élt, és ami különösen megkapó volt, Az ember tragédiáját bemutató kiállítás"

– mondta Haris Sándor, a Kármán József Alapiskola tanulója. 

Miután megkoszorúzták a drámaköltő sírját, a kirándulók tovább indultak Szklabonyára, a nagy palóc, a magyar széppróza mesterének, Mikszáth Kálmánnak egykori otthonához. 

Mikszáth korában sok szlovák család költözött a faluba. Ez volt az a momentum, ami ihletett adott Mikszáth Kálmánnak egyes művei megírásához. Ebből az élményből született a Tót atyafiak és a Jó palócok"

– kezdte a tárlatvezetést Boldog Noémi. Tíz évig élt az író a szklabonyai házban. Sok szlovákot ismert, de ismerte a kultúrájukat is, így a magyar mellett az is megjelent műveiben. Az emlékházban 2021-ben nyílt meg a Szent Péter esernyője alatt című állandó kiállítás, amely játékos és kreatív módon ismerteti meg a diákokkal az író életének és pályafutásának főbb állomásait, illetve a műveit. A látogatók szinte minden érzékszervére hatnak a különböző interaktív elemek. 

"Találhatóak itt hangtölcsérek, képben kép, illetve filmrészletet is meg lehet tekinteni, emellett mindent meg lehet érinteni. Vannak különböző találós kérdéseink, amelyek szintén az interaktivitást támogatják" – magyarázta Boldog Noémi, tárlatvezető. 

A kiállítás különlegessége, hogy nem feltétlenül az életrajzi adatok kapták a főszerepet, inkább azt szerettük volna megmutatni, hogy milyen volt az a környezet, amelyben Mikszáth Kálmán felnőtt, milyen hatások érték, de a látogatók információt kapnak munkásságáról és Szklabonyáról is"

– tette hozzá Boldog Noémi. 

Mindkét kiállítás egész évben látogatható, gyerekek és felnőttek játszva tanulhatnak a magyar irodalom kimagasló alakjainak életéről és munkásságáról.

Élményszerű tanulás

Amikor a túra programját szervezték, fontos szempont volt az élményszerű oktatás és tanulás, avatott be Demecs Andrea, a Kármán József Alapiskola tanára.

Bár Madách Imre középiskolai tananyag, de már az általános iskolában is fel lehet hívni egy-két információra a gyerekek figyelmét. Például a híres mondást, „Ember küzdj, és bízva bízzál”, már érdemes ilyen korban is megtanulni, kitől származik. Mikszáth Kálmánról pedig már az alapiskolában is tanulunk. Az író, a nagy palóc, rendkívül hitelesen mutatja be a diákoknak saját régiójukat, vagyis a palóc vidéket, illetve lakóit, hogyan éltek, hogyan dolgoztak" 

– mondta Demecs Andrea, hozzátéve, hogy a kirándulás során több tantárgyat is össze tudtak kapcsolni. 

"A magyar irodalom mellett a földrajz és a történelem is előkerült, hiszen a kiállítás anyagában régi használati tárgyak, néprajzi elemek is fellelhetők. Külön öröm számomra, hogy valóban gyermekbarát módon rendezték be a műemléképületet."  

Az interaktív elemek és a kiállítási segédanyagok segítségével játékos, izgalmas, de teljes mértékben áttekinthető módon tanulhattak a diákok Mikszáth műveiről és pályafutásáról"

– mondta a pedagógus. Ezt megerősítette Gőgös Ada, a Munkácsy Mihály Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola tanulója is. 

"Most tanultuk a Szent Péter esernyőjét és Mikszáth Kálmán életútját, ezért nagyon jó volt ez a látogatás. Sok dologra emlékeztem, így is tudtam gyarapítani a tudásomat."

A Kármán József Alapiskola tizenhat diákot és két pedagógust látott vendégül Pápáról. A tanulók Alsósztregova és Szklabonya mellett Gácsra is elbarangoltak, ahol Csontváry Kosztka Tivadar életével és munkásságával ismerkedtek. Az irodalom nagyjainak nyomába eredve a gyerekeknek arra is jutott idejük, hogy ismerkedjenek, és barátságok szövődjenek. 

Iskolánk diákjai az Erasmus+ program keretében is utaznak, világot látnak, de a pápai iskolával másfajta a kapcsolatunk. Három nap tapasztalat egy anyaországi gyermeknek arról, hogy milyen érzés magyarnak lenni Magyarország határain kívül. Egy olyan országban, amely ezernyi szállal kötődik a magyar történelemhez, ahol lépten-nyomon a magyar nemzet nagyjaiba, emlékeibe botlik a látogató. Ez történt Alsósztregován, Szklabonyán és Gácson is. Három nap elteltével a búcsúzkodást mindig hosszan tartó ölelések és sírás kíséri"

– mondta zárszóként Demecs Andrea. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.