Tanulmányi kirándulás Nógrádban
A losonci Phoenix Lutetia polgári társulás egy évtizede szervez városnéző sétákat, túrákat és tanulmányi kirándulásokat. Ez alkalommal Alsósztregovára a Madách-kastélyba, Szklabonyára, a Mikszáth Kálmán Emlékházba és Gácsra látogattak el, ahol Csontváry nyomába eredtek.

A kirándulókhoz csatlakoztak a losonci Kármán József Alapiskola és a pápai Munkácsy Mihály Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola tanulói is.
Az esős idő ellenére is örömmel indultak a diákok felfedezni Madách Imre szülőhelyét, a Madách-kastélyt, amely az egyik legjelentősebb magyar vonatkozású műemlék Szlovákiában.
Itt született Madách Imre 1823-ban, és itt írta meg röpke egy év alatt Az ember tragédiáját, a magyar irodalom egyik remekművét.
Csaknem 50 nyelvre fordították le, és Európa minden országában játszották. A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma felügyelete alá tartozó kastélyt és parkját sikerült teljesen felújítani. Az épületben látható irodalomtörténeti kiállítás tizenegy teremben állít emléket Madách Imre életének és világhírű művének.
A múzeum irodalmi órákra is lehetőséget kínál, valamint feladatlapokkal, munkafüzetekkel és rejtvényekkel múzeumpedagógiai foglalkozásokra is van mód. A lelkes csapat tehát interaktív módon ismerkedett meg a Madách család történetével, és a kiállítás második egységével, amely Az ember tragédiája egyes színeit idézi fel.
– mondta Haris Sándor, a Kármán József Alapiskola tanulója.
Miután megkoszorúzták a drámaköltő sírját, a kirándulók tovább indultak Szklabonyára, a nagy palóc, a magyar széppróza mesterének, Mikszáth Kálmánnak egykori otthonához.
– kezdte a tárlatvezetést Boldog Noémi. Tíz évig élt az író a szklabonyai házban. Sok szlovákot ismert, de ismerte a kultúrájukat is, így a magyar mellett az is megjelent műveiben. Az emlékházban 2021-ben nyílt meg a Szent Péter esernyője alatt című állandó kiállítás, amely játékos és kreatív módon ismerteti meg a diákokkal az író életének és pályafutásának főbb állomásait, illetve a műveit. A látogatók szinte minden érzékszervére hatnak a különböző interaktív elemek.
"Találhatóak itt hangtölcsérek, képben kép, illetve filmrészletet is meg lehet tekinteni, emellett mindent meg lehet érinteni. Vannak különböző találós kérdéseink, amelyek szintén az interaktivitást támogatják" – magyarázta Boldog Noémi, tárlatvezető.
– tette hozzá Boldog Noémi.
Mindkét kiállítás egész évben látogatható, gyerekek és felnőttek játszva tanulhatnak a magyar irodalom kimagasló alakjainak életéről és munkásságáról.
Amikor a túra programját szervezték, fontos szempont volt az élményszerű oktatás és tanulás, avatott be Demecs Andrea, a Kármán József Alapiskola tanára.
– mondta Demecs Andrea, hozzátéve, hogy a kirándulás során több tantárgyat is össze tudtak kapcsolni.
"A magyar irodalom mellett a földrajz és a történelem is előkerült, hiszen a kiállítás anyagában régi használati tárgyak, néprajzi elemek is fellelhetők. Külön öröm számomra, hogy valóban gyermekbarát módon rendezték be a műemléképületet."
– mondta a pedagógus. Ezt megerősítette Gőgös Ada, a Munkácsy Mihály Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola tanulója is.
"Most tanultuk a Szent Péter esernyőjét és Mikszáth Kálmán életútját, ezért nagyon jó volt ez a látogatás. Sok dologra emlékeztem, így is tudtam gyarapítani a tudásomat."
A Kármán József Alapiskola tizenhat diákot és két pedagógust látott vendégül Pápáról. A tanulók Alsósztregova és Szklabonya mellett Gácsra is elbarangoltak, ahol Csontváry Kosztka Tivadar életével és munkásságával ismerkedtek. Az irodalom nagyjainak nyomába eredve a gyerekeknek arra is jutott idejük, hogy ismerkedjenek, és barátságok szövődjenek.
– mondta zárszóként Demecs Andrea.