2025. május 27., 10:51

Szólj, síp, szólj! – Óvodások hagyományőrző népi seregszemléje Zselízen

A zselízi Magyar Ház udvarán minden év kora nyarán összegyűlik a régió magyar óvodáinak apraja-nagyja, hogy bemutassák hagyományőrző népművészeti szokásaikat. Így történt ez 2025. május 26-án is.

Zselíz
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Csemadok Zselíz

A Csemadok Zselízi Alapszervezete tíz évvel ezelőtt elevenítette fel a hajdan nagy népszerűségnek örvendő Szólj, síp, szólj! elnevezésű hagyományőrző óvodás seregszemlét. Ahogy azt összefoglalójukban kifejtették, a programba idén nyolc óvoda kapcsolódott be; a házigazda zselíziek mellett Csata, Nagyölved, Érsekkéty, Farnad, Sáró, Nyírágó és Garamsalló képviseltette magát, összesen mintegy 90 gyermekkel. Az egyes ovis csoportok néptáncok bemutatásával és népdalok közös éneklésével léptek színpadra, természetesen helyi szépséges népviseleteikben. A program a Nyitra Megyei Önkormányzatnak a támogatásából valósulhat meg minden évben.

Nem versenyként szervezzük a rendezvényt, mert ez annál többről szól; ez a múltunknak és a jövőnknek a megélése és összekapcsolása, így kár lenne rivalizálással elrontani”

– mondta el Cserba Gabriella főszervező.

Mindenki ugyanolyan elismerésben részesült. A díszokleveleket Sárai András, a Csemadok helyi szervezetének elnöke adta át, ám mint tapasztalható volt a helyszínen, az oklevéltől sokkal fontosabb volt a találkozás és az együtt töltött idő élménye, amit szemmel láthatóan módfelett élveztek a gyerekek és a szülők, óvónénik és szervezők egyaránt.

A gyerkőcök kivétel nélkül végigtapsolták egymás bemutatóit, valósággal buzdították, motiválták egymást. Végül hatalmas össznépi közös táncolással végződött a program, ami önfeledt szórakozással zárult.

A rendezvény azért is kiemelt fontosságú, mert ahogy Sárai András mondta köszöntőjében: „A nemzeti identitás a hagyományainkban gyökerezik, ezek megélése jelenti a jövőt, ezért a hagyományőrző rendezvényeknek oroszlánrészük van a jövő generációjának formálásában. A nevelést pedig nem lehet elég korán elkezdeni, így a Szólj, síp, szólj! rendezvény kifejezetten az óvodásoknak szerveződik. Ráadásul az óvodák azért is külön örülnek, mert ehhez hasonlóra másutt nincs lehetőség.”

Zselíz
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.