Szobrot kapott szülővárosában Zathureczky Ede
Születésének 120. évfordulója alkalmából szobrot állítottak Zathureczky Ede (1903–1959) világhírű hegedűművész, a budapesti Zeneakadémia egykori igazgatója tiszteletére szülővárosában, Iglón. A szoboravatást követően ünnepi koncerttel emlékeztek meg a művész születésének évfordulójáról.

Zathureczky Ede kétszeres Kossuth-díjas magyar hegedűművész 1903. augusztus 24-én született Iglón. A művész 1917-ben költözött Budapestre, ahol fiatal kora ellenére felvették a Zeneakadémia hegedű tanszakára, Hubay Jenő osztályába. 1922-ben hegedűművész oklevelet szerzett, 1923 és 1928 között több nagysikerű olaszországi turnén vett részt, ahol megalapozta nemzetközi hírnevét. Európa számos más országában is fellépett, bejárta Svájcot, Hollandiát, Nagy-Britanniát. 1925 elején Amerikában is sikerrel koncertezett, New Yorkban Bruno Walter vezényletével szerepelt. 1929-től oktatott a Zeneakadémián, híres tanítványai között volt Mikuláš Jelinek hegedűművész, zenepedagógus, a kortárs szlovák előadóművészet egyik vezető személyisége is.
A művész emléke előtt tisztelegve, közel ahhoz a helyhez, ahol egykori szülőháza állt, a Fabini utcai Alapfokú Művészeti Iskola előtti parkban szobrot avattak a tiszteletére. A szobrot Magyarország Kassai Főkonzulátusa állíttatta, helyi kezdeményezést felkarolva, Igló városával együttműködésben. A műalkotás, amely egy hegedűt formáz a húrokon játszó ujjakkal és az azt óvó múzsa kezével, Borbás Márton szobrász alkotása. A szobrot Hetey Ágota kassai főkonzul és Pavol Bečarik, Igló polgármestere leplezte le.
Hetey Ágota rámutatott, korának világhírű hegedűséről mintha elfeledkezett volna a hálátlan utókor, pedig előadóművészként és zenepedagógusként is sokat tett a hegedűművészet népszerűsítéséért. Tanítványai szerte a világban öregbítik a magyar hegedűsiskola hírnevét.
– fogalmazott a főkonzul.
Hozzáfűzte, Zathureczky sohasem feledkezett el szülőföldjéről, visszajárt koncertezni akkor is, amikor már a világ legnagyobb színpadainak volt keresett és ünnepelt művésze. Kassán élő szüleit is gyakran látogatta, s a Tátra szerelmeseként gyakran kalauzolta barátait a hegyekbe, ilyenkor bizonyára szülővárosába is ellátogatott.
– mondta Pavol Bečarik, Igló polgármestere. Hozzátette, ezért is kellene példát vennünk a múltbéli sikerekből, emlékeznünk azokra az értékekre, amelyek mindannyiunkat gazdagítottak. Ilyen érték volt az iglói születésű Zathureczky Ede zenéje is, aki olyan csúcsokra tört, amelyről más művészek csak álmodozni tudnak.
– fogalmazott a polgármester hozzátéve, a szoboravatás jó alkalmat ad arra, hogy Igló emlékezetébe vésse, van mire büszkének lennie, hogy tisztelnie kell történelmét, múltját, és ebből építeni a méltóságteljes jövőt. Végezetül reményét fejezte ki, hogy folytatódik a kiváló kapcsolatok építése Szlovákia és Magyarország között, és ebben fontos szerepet tud majd vállalni Igló városa is.
A szobor felavatását követően az iglói Vigadóban ünnepi koncerttel emlékeztek meg Zathureczky Ede születésének 120. évfordulójáról. A műsorban közreműködnek a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendékei, az iglói Alapfokú Művészeti Iskola fiatal hegedűtehetsége és az intézmény tanárai.
Megjelent a Magyar7 2024/1. számában