2024. január 6., 15:24

Szobrot kapott szülővárosában Zathureczky Ede

Születésének 120. évfordulója alkalmából szobrot állítottak Zathureczky Ede (1903–1959) világhírű hegedűművész, a budapesti Zeneakadémia egykori igazgatója tiszteletére szülővárosában, Iglón. A szoboravatást követően ünnepi koncerttel emlékeztek meg a művész születésének évfordulójáról.

Keveset emlegetik
A Zathureczky Ede emlékét idéző szobor
Fotó: Fábián Gergely

Zathureczky Ede kétszeres Kossuth-díjas magyar hegedűművész 1903. augusztus 24-én született Iglón.  A művész 1917-ben költözött Budapestre, ahol fiatal kora ellenére felvették a Zeneakadémia hegedű tanszakára, Hubay Jenő osztályába. 1922-ben hegedűművész oklevelet szerzett, 1923 és 1928 között több nagysikerű olaszországi turnén vett részt, ahol megalapozta nemzetközi hírnevét. Európa számos más országában is fellépett, bejárta Svájcot, Hollandiát, Nagy-Britanniát. 1925 elején Amerikában is sikerrel koncertezett, New Yorkban Bruno Walter vezényletével szerepelt. 1929-től oktatott a Zeneakadémián, híres tanítványai között volt Mikuláš Jelinek hegedűművész, zenepedagógus, a kortárs szlovák előadóművészet egyik vezető személyisége is.

Lehullhat a lepel
Hetey Ágota főkonzul, Pavol Bečarik polgármester és Balogh Csaba Magyarország szlovákiai nagykövete
Fotó:  Fábián Gergely
1943 őszétől Zathureczkyt nevezték ki a Zeneakadémia igazgatójának, pozícióját az Egyesült Államokba való emigrálásáig megtartotta. Az 1946-ot követő három év Zathureczky előadó-művészetének második nagy virágkorát hozta el. Hangszere Európa szinte valamennyi jelentős zenei központjában megszólalt. Az 1957/58-as tanévtől elvállalta Bloomingtonban az Indiana University hegedű tanszakának vezetését, azonban1959 májusában váratlanul elragadta a halál.
Emlékhely születik

A művész emléke előtt tisztelegve, közel ahhoz a helyhez, ahol egykori szülőháza állt, a Fabini utcai Alapfokú Művészeti Iskola előtti parkban szobrot avattak a tiszteletére. A szobrot Magyarország Kassai Főkonzulátusa állíttatta, helyi kezdeményezést felkarolva, Igló városával együttműködésben. A műalkotás, amely egy hegedűt formáz a húrokon játszó ujjakkal és az azt óvó múzsa kezével, Borbás Márton szobrász alkotása. A szobrot Hetey Ágota kassai főkonzul és Pavol Bečarik, Igló polgármestere leplezte le.

Hármas évforduló

Hetey Ágota rámutatott, korának világhírű hegedűséről mintha elfeledkezett volna a hálátlan utókor, pedig előadóművészként és zenepedagógusként is sokat tett a hegedűművészet népszerűsítéséért. Tanítványai szerte a világban öregbítik a magyar hegedűsiskola hírnevét.

Hozzátette, Zathureczky Ede életútjában a 3-asra végződő évszámokhoz kiemelkedő események köthetők. Százhúsz éve, 1903-ban született Iglón. Száz évvel ezelőtt, 1923-ban került sor a művész egész pályafutására kiható koncertjére, ez a budapesti Vigadóban tartott hangverseny indította el őt a világhírnév felé. Nyolcvan évvel ezelőtt, 1943-ban vette át a budapesti Zeneakadémia – akkori nevén Zeneművészeti Főiskola – vezetését, amelynek fejlődésében elévülhetetlen érdemeket szerzett.
Ez a három évforduló is indokolta, hogy egy gyönyörű műalkotással tisztelegjünk munkássága előtt. A szobrot, amelyet ma Igló városának adományozunk, Borbás Márton magyarországi szobrászművész készítette. Az alkotás egy kiemelkedő hegedűt formáz a húrokon játszó ujjakkal és az azt óvó múzsa kezével. Reméljük, szeretni fogják a szobrot, és Iglót gazdagítva további turistákat vonz a városba"

– fogalmazott a főkonzul.

Hozzáfűzte, Zathureczky sohasem feledkezett el szülőföldjéről, visszajárt koncertezni akkor is, amikor már a világ legnagyobb színpadainak volt keresett és ünnepelt művésze. Kassán élő szüleit is gyakran látogatta, s a Tátra szerelmeseként gyakran kalauzolta barátait a hegyekbe, ilyenkor bizonyára szülővárosába is ellátogatott.

Sok jót mondott
Hetey Ágota és Balogh Csaba
Fotó:  Fábián Gergely
Iglónak van mire büszkének lennie
Olyan időket élünk, amelyek nem kedveznek a történelmi emlékezetnek, olyan időket, amikor csak a jövőbe tekintünk, ahelyett, hogy az elődeinktől vennénk tanulságot. A propagandától összezilált nemzetek újra és újra vitákba, konfliktusokba keverednek, és elfelejtik, mi köti őket össze"

– mondta Pavol Bečarik, Igló polgármestere. Hozzátette, ezért is kellene példát vennünk a múltbéli sikerekből, emlékeznünk azokra az értékekre, amelyek mindannyiunkat gazdagítottak. Ilyen érték volt az iglói születésű Zathureczky Ede zenéje is, aki olyan csúcsokra tört, amelyről más művészek csak álmodozni tudnak.

Büszkék vagyunk rá, hogy Igló számos tehetséges embert, művészeket, technikai úttörőket, sportolókat, orvosokat és tanárokat adott a világnak, akik példával jártak elöl. A városunk a nemzetiségek együttműködésének is példája, mindegyik hozzátett valamit a közös kincsesládánkhoz"

– fogalmazott a polgármester hozzátéve, a szoboravatás jó alkalmat ad arra, hogy Igló emlékezetébe vésse, van mire büszkének lennie, hogy tisztelnie kell történelmét, múltját, és ebből építeni a méltóságteljes jövőt. Végezetül reményét fejezte ki, hogy folytatódik a kiváló kapcsolatok építése Szlovákia és Magyarország között, és ebben fontos szerepet tud majd vállalni Igló városa is.

Díszőrség?
Fotó:  Fábián Gergely
Zenével emlékezve

A szobor felavatását követően az iglói Vigadóban ünnepi koncerttel emlékeztek meg Zathureczky Ede születésének 120. évfordulójáról. A műsorban közreműködnek a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendékei, az iglói Alapfokú Művészeti Iskola fiatal hegedűtehetsége és az intézmény tanárai.

Megjelent a Magyar7 2024/1. számában

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.