2024. november 25., 09:15

Szivárvány Projekt – alapos kutatómunka, színvonalas prezentációk

Az ipolyszakállosi Alapiskola és Óvoda 2024 novemberében immár 14. alkalommal szervezte meg a Szivárvány Projekt elnevezésű versenyét. Tették ezt azzal a céllal, hogy a tanulókat kutatómunka végzésére és az eredmények színvonalas bemutatására ösztönözzék.

Szivárvány
Galéria
+4 kép a galériában
Herczeg Ágnes (balra) és a zsűri tagjai
Fotó: Alapiskola és Óvoda Ipolyszakállos

Ezúttal is hatodik, hetedik, nyolcadik és kilencedik évfolyamos tanulókat vártak, hogy társadalomtudományi, természettudományi vagy helytörténeti területen belül mutassák be 5-10 perces prezentációjukat, egyénileg vagy egy társsal. A diákokat arra biztatták, hogy az anyaggyűjtéshez ne csupán internetes oldalakat használjanak, illetve hogy munkájuk lehetőség szerint saját kutatómunkát, fényképeket, kérdőívet, olvasási élményt, interjút, kísérletet is tartalmazzon.

A tapasztalatcserén túl célunk, hogy szakmai zsűri előtt a tanulóknak lehetőséget biztosítsunk projektmunkáik előkészítésére és bemutatására. A versenyben 23 versenyző szerepelt 8 különböző alapiskolából”

– tudtuk meg a rendezvénynek otthont adó oktatási intézmény igazgatójától, Herczeg Ágnestől, aki kiemelte, hogy a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. anyagi támogatásban részesítette őket; Az Együttműködő Nemzet Program kapcsán megvalósuló tevékenységek támogatása nevű programba a pályázatot a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége Ozsvald Katalin által vezetett helyi alapszervezete adta be IKT-eszközök vásárlására és a verseny megvalósítására. Összesen 600 ezer forint támogatási összeget ítéltek meg számukra. A rendezvényt a helyi Községi Hivatal, továbbá a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Lévai-Nagykürtösi Területi Választmánya is támogatta.

A természettudományi szekció zsűrijében az Ipolysági Városi Hivatal Iskolaügyi, ifjúsági és sportszakosztálya vezetőjének, Révész Angelikának irányítása alatt Ipolyszakállos község polgármestere, Gasparik Ágota és az ipolysági gimnázium pedagógusa, Petrezsél Dávid tevékenykedett. A társadalomtudományi és a helytörténeti szekció zsűrijében egyaránt a zselízi helytörténész, Csonka Ákos elnökölt; munkáját a Csemadok Lévai Területi Választmányának titkára, Duba Ernő és Ipolyszakállos község nyugalmazott munkatársa, Tuhárszky Ilona segítette.

A zsűri véleménye szerint nehéz volt a döntés; a tanulók nagyon színvonalas munkákkal érkeztek, s komoly kutatásokat végeztek. Azt javasolták nekik, hogy munkáikat szélesebb körben is mutassák be”

– tette hozzá az igazgatónő, majd így folytatta:

Minden tanuló számára egyedi pólót készíttettünk a projekt logójával. A nyertesek ajándékai között fülhallgató, hangfal és fitness forgótárcsa is volt, míg a felkészítő pedagógusok USB-kulcsot kaptak.”

 

Eredmények:

Természettudomány –

1. Dudich Endre – a nagysallói bogaraktól a Kossuth-díjig (Demény Albert és Štreba Marco a nagysallói alapiskolából)

2. A Microsoft Windows XP története (Ferenc László és Szilva Ádám az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskolából)

3. Kicsi a bors, de erős!? (Kiss Tibor az ipolyszakállosi Alapiskola és Óvodából)

 

Társadalomtudomány –

1. A kultúra terjesztői – 75 éves a palásti Csemadok (Jakab Emma és Velebný Rita a palásti Palásthy Pál Egyházi Alapiskolából)

2. Az ipolyszakállosi szüreti felvonulás és annak története (Ozsvald Arnold az ipolyszakállosi Alapiskola és Óvodából)

 

Helytörténet –

1. Néphagyomány a családunkban (Rados Franciska az Ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskolából)

2. Ferenczy György krónikája (Dubay Viktória és Tárnok Emma a szalkai Turczel Lajos Alapiskola és Óvodából)

3. Agacsvirágok (Szalma Dávid és Vígh Vivien a kétyi Egyházi Alapiskola és Óvodából)

további díjazott: A nagysallói csata története (Demény Albert és Vízi Dorina a nagysallói Alapiskolából)

Szivárvány
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.