2025. július 8., 08:35

Színes programokkal adták át a felújított nagyölvedi kultúrházat

2025 júliusának elején hivatalosan is átadták a felújított nagyölvedi kultúrházat.

Nagyölved
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Gubrica Laci

Amint azt a település polgármesterétől, Cseri Zitától megtudtuk, az 1965-66-ban épült kultúrház épületében nem volt sem fűtés, sem víz s mosdók sem, így az évek során lassan használhatatlanná vált:

Annak idején ide jártunk moziba, itt próbáltunk színdarabokat, melyeket elő is adtunk. Volt, hogy két, fiatalokból álló amatőr színjátszó csoport is működött itt.”

A község vezetője arról is beszélt, hogy a kultúrház egyik részét uniós forrásokból 3 évvel ezelőtt újították fel:

A mai kornak megfelelő igényességgel tettük ezt; a maradék falakat és a nyílászárókat önerőből leszigeteltük, a jelenlegi projekt keretén belül pedig – a Szlovák Innovációs és Energetikai Ügynökségen (SIEA) forrásaiból, közel 250 ezer euróból – a színházterem és a bejárati rész is teljesen megújult. A tervező mérnök a nagyölvedi Nagy Ferenc, aki a tervezés mellett amatőr zenészként is tevékenykedik, így a hangszigetelésre és az akusztikára is odafigyelt. Ennek is köszönhetően egy teljesen modern termet vehettünk át a kivitelezőktől. A sikeres brüsszeli pályázatnak köszönhetően a termet berendeztük, s beszereztünk egy jó minőségű hangosítást is.”

A projekt sikerét méltó módon kívánták megünnepelni; ünnepi rendezvénysorozatuk több értékes programot foglalt magába. Míg Recskó Béla zentai festőművész művészi alkotásait mutatta be, Gajdán Zsuzsa képzőművész a modern művészeti stílusokat vonultatta fel a gyermekek előtt, s ösztönözte őket a festésre. A művésztelep ideje alatt Gál ’Potyó’ István és Recskó Béla kopjafákat, Szőke Sándor ’Moha’ pedig padtámlát faragott. Bende Imre a legfiatalabbakat tanította, hogyan kell kézbe fogni a vésőt, s miként kell nekiállni a faragásnak. Székelyföldről, a Székelyudvarhelyi Artera Alapítvány képviseletében is érkeztek kézművesek, hogy bemutatókat tartsanak: csipkét vertek, nemezeltek, gyöngyöt fűztek és agyagoztak. A helyi asszonyok a tájház udvarán megtudhatták, hogyan készül a vinetta, vagyis a padlizsánkrém, amit aztán finom, friss házi kenyérre kenve kínáltak. Bemutatták az Életmesék – Élő történelemmozaikok a Vág és Garam közéből című kötetet, aminek létrejöttéhez nagyölvedi adatközlők is hozzájárultak.

Ami a műsorfolyam zenei felhozatalát illeti, a helyi büszkeségek mellett fellépett Cseri Kristóf hegedűművész és Goján Szabolcs harmonikaművész, a Junior Prima-díjas Ács Dominika fuvolista, énekes pedig új szerzői albumát mutatta be. Koncertet adott a Parno Graszt és Nagy Csomor András és zenekara is.

Nagyölved
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék