Szeptemberben megtelik élettel a Perbetén ma átadott Napraforgó Bölcsőde és Óvoda
A magyar kormány Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programja keretében, a Perbetei Református Egyházközségnek nyújtott 352 millió forintos támogatásból másfél év alatt felépült, és korszerű berendezéssel gazdagodott a helyi Napraforgó Bölcsőde és Óvoda, amely avatóünnepségét augusztus 23-án tartották. A rendeltetésének átadott perbetei intézmény a program keretében felépülő 33 hasonló óvoda és bölcsőde közül 24. a sorban.

Az esemény fő szónoka Grezsa István, a program koordinálásáért felelős miniszteri biztos volt, s a jelenlevőket Fürjes Zoltán egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár is köszöntötte. A rendezvényt jelenlétével megtisztelte Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke és elődje, Fazekas László, valamint a gondolatait a sokadalommal szintén megosztó Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos elnöke is. Az igehirdetési szolgálatot Rákos Loránt lelkészi főjegyző végezte. Az ünnepségen elhangzottak továbbá Erdélyi Adél helyi lelkipásztor üdvözlő szavai, valamint Nagy Béla nyugalmazott lelkész saját nemes tettét indokló szavai is, aki a családi háza melletti egyhektáros telket adományozta a Perbetei Református Egyházközségnek erre a célra.
Az ünnepélyes szalagátvágás után az érdeklődőknek Erdélyi Zoltán lelkipásztor mutatta be a jelenkor követelményeinek minden szempontból megfelelő intézmény épületét. Grezsa István miniszteri biztos hangsúlyozta:
Azt azonban egyfajta megváltoztatandó önkorlátozásnak nevezte, hogy egyes magyar gyerekeket szlovák óvodákba járatnak a szüleik. Szerinte anélkül kell átrendezni a nemzetiségi viszonyokat, hogy az helyi szinten, akár a nemzetiségek között is bármilyen érdeksérelemmel járna. Beszédében a magyarságunk, nemzettudatunk megtartásán-építésén kívül az augusztus 20-ai budapesti tűzijáték utolsó részében feltűnő keresztre is utalt, ami nekünk irányt mutat Európában.
Hitet tett amellett, hogy a jövőben is a kereszt által mutatott úton kell haladnunk, bátran vállalva a közben felmerülő akadályokat, nehézségeket.
Bízik abban, hogy azon ellenzékiek hangja, akik ma nem ezen az úton kívánnak haladni, idővel majd elhalkul...
„Az illetékesek az épületet idén május végén kollaudálták, a szükséges dokumentumokat pedig júniusban nyújtottuk be az illetékes minisztériumba. Majd megkaptuk az engedélyt ahhoz, hogy szeptember 2-átől fogadhatjuk a kicsiket. A beíratásukra múlt héten került sor: ősztől majd 1 osztályban legalább 15, de lehet, hogy 17 jövendő óvodással és 1 csoportban 6 bölcsődés gyermekkel foglalkozunk. Éppen folyamatban van az új intézmény dolgozóinak a kiválasztása. Az önkormányzati óvoda igazgatóságával is tárgyalunk arról, hogy mivel nincs szükségük a meglevő 4 óvónőjük mindegyikére, esetleg közülük valakit ezentúl mi alkalmaznánk. Az intézményünk két igazgatójának személyéről is holnap születik döntés“ – mondta el a Ma7-nek Erdélyi Zoltán.
Az épületet a két ismert komáromi műépítész, Csémy Olivér és Krisztián fia tervezte, a kivitelezője pedig az ifjúságfalvai Szabó László cége volt. A központi részében összefutó három épületszárnyban összesen 12 gyermek bölcsődei és 2x20 kicsi óvodai ellátását engedélyezték. Az illetékesek a kicsiket felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül fogadják a majdan külön igazgatóság alatt működő bölcsődében és óvodában. Feltételként csak azt szabták, hogy a szülők vállalják a gyermekeik magyar nyelvű, vallásos neveltetését. Egyébként a faluban jelenleg egy-egy magyar és szlovák községi óvoda 2-2 osztállyal működik, bölcsőde azonban már régen nincs, pedig arra is van igény.
Erdélyi Zoltán korábban hangsúlyozta:
