2020. január 24., 17:01

Szepsibe látogatott Nagy István magyar agrárminiszter

Nagy érdeklődés övezte a Nagy István magyarországi agrárminiszterrel Szepsiben rendezett találkozót, amelyen a tárcavezető egyebek mellett arról beszélt, a magyar mezőgazdaság hosszú távú stratégiájának kulcsszavai a nemzedékváltás, a modernizáció, és az agrárdigitalizáció.

Nagy István magyar agrárminiszter Szepsiben
Galéria
+21 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergely

A rendezvény kezdetén Varga Péter, a Gazda Polgári Társulás elnöke, Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke és Mihók Gábor, a CED Közép-Európai Gazdaságfejlesztési Hálózat kassai regionális képviselője bemutatta az általa képviselt szervezetet, annak tevékenységét, illetve azt, hogyan tudnak segítséget nyújtani a gazdáknak, vállalkozóknak.

Nagy István agrárminiszter elmondta, mindig az a mottó vezérli, hogy minden magyar felelős minden magyarért, éljen bárhol a világban.

Ezért is igyekeznek olyan intézkedéseket hozni, amelyek azt segítik elő, hogy boldogulni tudjanak a magyarok a határ innenső vagy túlsó oldalán.

Egyebek mellett beszélt arról, mi várható a közös agrárpolitikában, a magyarországi mezőgazdaság helyzetéről, illetve arról, milyen tervek vannak a jövőre nézve, az állategészségügyi helyzetről, az öntözés helyzetéről és kilátásairól, a gazdák támogatásáról.

A tárcavezető fontos feladatának nevezte az agrárium felemelését, méltó, az őt megillető helyre juttatását, hisz stratégiai ágazatról van szó, amely valódi értéket állít elő.

Sarkalatos kérdésnek nevezte az integráció, a termelési együttműködések elősegítését, valamint a generációváltást. Az utóbbi fontosságát aláhúzandó rámutatott, a magyar gazdatársadalom hatvan százaléka 65 év feletti. Mint mondta, a fiatalokat motiválni kell arra, hogy vegyék át a munkát, s együttműködésre van szükség, mert „ha elveszítjük a következő nemzedéket, akkor mindent elveszítünk”.

Hozzátette, meg kell győzni a fiatalokat, hogy lehetséges a generációváltás, ahogy a korszakváltás is, amely a XXI. században nem lehet más, mint a digitalizáció.

„Nemzedékváltás, modernizáció, precíziós gazdálkodás, agrárdigitalizáció, öntözésfejlesztés, erdősítés. E szavakkal körülírható az a hosszú távú stratégia, amely a magyar mezőgazdaság jövőjét meghatározza az előttünk álló évtizedekben. A magyar kormány, az agrárminisztérium célja, hogy a mezőgazdaság korszakváltása a Kárpát-medencében élő, és évszázadok óta itt termelő, gazdálkodó magyarságnak az egészét szolgálja” – fogalmazott az agrárminiszter.

A magyar mezőgazdaság kedvező helyzete biztos alapot nyújt ahhoz, hogy határon átívelő együttműködésekkel segítsük a felvidéki gazdák, agrárvállalkozások versenyképességet növelő, munkahelyteremtő beruházásokat. Ez a megmaradást tudja szolgálni”

– tette hozzá.

Nagy István leszögezte, mindig számíthatunk a magyar kormány és az agrárminisztérium támogatására.

„Kárpát-medencei megmaradásunk alapfeltétele, hogy a magyarág egésze megtalálja a közös hangot egymással. Úgy tartja a közmondása, hogy két magyar-három párt. A széthúzás azonban olyan luxuscikk, amit mi, magyarok nem engedhetünk meg magunknak. Arra biztatom hát önöket, hogy cáfoljanak rá erre a szállóigére, fogjanak össze, biztassák egymást, lelkesítsék a választópolgárokat, hogy sikeresen tudjanak szerepelni a február 29-i parlamenti választáson!” – mondta. Végezetül reményét fejezte ki, hogy az eddigi együttműködés folytatódni tud. „Ameddig miniszter vagyok, rám mindig számíthatnak” – hangsúlyozta.

Le kell vonni a tanulságot

Gergely Papp Adrianna, Debrőd polgármestere, a Magyar Közösség Pártja járási elnöke és országos elnökségi tagja rámutatott, a magyarországi és a külhoni gazdák jellemzően ugyanazokkal a gondokkal küzdenek. Ezeket viszont Magyarországon jóval hamarabb elkezdték orvosolni, de úgy véli, még nálunk sem veszett minden, ha időben észhez térünk, és követjük ezt a jó példát.

Hozzátette, szembe kell néznünk korábbi hibáinkkal, a hibás döntésekkel, ezekkel szembe kell tudni nézni, ugyanis csak akkor tudunk előre haladni, ha levonjuk a tanulságot belőlük.

Bízok abban, hogy ez nálunk is így lesz, mind a mezőgazdaság, mind a politika terén”

– fogalmazott Gergely Papp Adrianna hozzátéve, reméli, hogy a jövőben a vidéki emberek hangját is meghallják majd Pozsonyban.

A rendezvény végén Iván Tamás, a Baross Alapítvány igazgatója beszámolt a felvidéki gazdaságfejlesztési program eredményeiről, főleg a mezőgazdasági aspektusokra fókuszálva. Ezt követően a gazdák feltehették kérdéseiket, majd a szervezők köszönetet mondtak azoknak a gazdáknak, akik részt vettek a Magyarok Kenyere programban, aminek aktualitását az adta, hogy a jótékonysági program során összegyűjtött búzából készült lisztet a napokban osztották szét a régióban.
Galéria
+21 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.