2020. szeptember 2., 15:50

Szepesbéla Remete Szent Antal-temploma

Szepesbéla a Luxemburgi Zsigmond által Lengyelországnak elzálogosított 13 szepességi város közül az egyik legjelentősebb volt. Már a tatárjárás előtt létezett itt állandó település, ennek elpusztulása után pedig IV. Béla szász telepesekkel népesítette újra. Városi jogokat V. Istvántól kapott 1271-ben.

Szepesbéla-7
Galéria
+7 kép a galériában
Szepesbéla
Fotó: Görföl Jenő

Remete Szent Antalnak szentelt temploma román–gót átmeneti stílusban épült 1260 és 1270 között, nyugati oldalán toronnyal, téglalap alakú hajóval és egyeneszáródású szentéllyel. A 14. században szentélyét ötszögzáródásúra nagyobbították, a hajóját pedig két 12 élű, oszlopra futó, gótikus bordás boltozattal fedték. A 15. században északi oldalhajóval bővítették, amelyet bordás keresztboltozattal fedtek.

Szepesbéla
Fotó:  Görföl Jenő
A román stílus jegyeit viseli a torony alatti bélletes portálé, melynek oszlopfői leveles díszítésűek, valamint a szentély régebbi részének kehely alakú oszlopfői. Gótikus jegyeket mutat a hajó, az oldalhajó és a szentély újabb részének boltozata és két későbbi portáléja. A 14. század végén készült a gótikus szentségház is. Az eredeti gótikus oltárokból azonban csak néhány szobordísz maradt meg.

A szentély festészeti díszítése a 14. századi átalakítás után keletkezett. Ezek a képek Remete Szent Antal életét mutatják be. Egy részük megsemmisült a későbbi átalakításkor, csak az északkeleti oldalon maradt meg a védőszent alakja a T alakú bottal és a disznóval, mellette a donátor alakja látható.

Szepesbéla
Fotó:  Görföl Jenő

Az újabb kutatások a templom külső falán is találtak festményeket (Keresztre feszítés), ezeket azonban újból lemeszelték.

Szepesbéla
Fotó:  Görföl Jenő
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.