2025. május 26., 11:33

Szent Orbán-napi szőlőáldás Ipolyszalkán

„Védőszentünk ünnepeden Téged bízva kérünk, adjon Isten bő áldásul gazdag termést nékünk” – csendült fel a kéméndi asszonyok éneke az ipolyszalkai szőlőhegy tövében, Szent Orbán emlékhelyénél. A fagyosszent megemberelte magát, napfénnyel és szép idővel várta a szőlősgazdákat, hogy jó termésért imádkozzanak és a pap megáldja a szőlőt és a vetéseket.

Orbán - Ipolyszalka
Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: Bokor Klára

A résztvevőket Trieb Antal köszöntötte. Beszédében felidézte Szent Orbán életútját, valamint több népszokást és mondást, amely e jeles naphoz kötődik.

„Szobrát, képfülkéit ilyenkor virágokkal, friss szőlőhajtásokkal díszítik, borral locsolják meg, ha szép az idő. Ha viszont fagyot hozott, sáros vízzel öntik le. Most azonban hálásak lehetünk a szentnek, mert megvédte szőlőinket a fagykároktól.”

Vanda Károly atya
Fotó:  Bokor Klára

Vanda Károly helyi plébános atya már 15. alkalommal kért ezen a helyen áldást a szőlőkre, vetésekre, gyümölcsösökre és saját magukra is.

Bő termést hozzanak a te dicsőségedre és az emberek javára. Óvj meg minket viharoktól, jégesőtől, szárazságtól és minden kártól

– imádkozta, majd szenteltvízzel meghintette a szőlőt és a vetéseket.

Tóth Attila és Trieb Antal szervezők
Tóth Attila és Trieb Antal szervezők
Fotó:  Bokor Klára

Tóth Attila főszervező az igazán takaros szoborfülkéről szólva elmondta:

2010-ben fellelkesítettem a gazdákat, hogy takarítsuk ki a helyet, és építsünk egy emlékhelyet Szent Orbánnak. A fülke elkészült, a szobrot közös adakozásból megvásároltuk, brigádmunkával megszépítettük a környéket. Azóta minden évben megszervezzük ide az Orbán-napi ünnepséget. Vanda atya mindig örömmel jön, de járt már nálunk pap Párkányból és Márianosztráról is. A vendéglátást mi, szőlősgazdák biztosítjuk. Magunk főzzük a gulyást, magunk hozzuk a borokat és ropogtatnivalókat. Támogatást nem kapunk, de szívből tesszük, mert ilyenkor találkozunk, beszélgetünk, és jól érezzük magunkat.
Orbán-napi ünnepség Szalkán
Fotó:  Bokor Klára

Trieb Antal a megemlékezések másik szervezője nevetve jegyzi meg, Orbán az idén jól végezte dolgát, mert bár a barack lefagyott, a szőlő nem. Sorolja, a szőlőhegyen egykor mintegy 200 hektárnyi területet műveltek, mára ez 6–8 hektárra zsugorodott. A hegyen 100–120 pince található, de sok az elhagyatott – a fiatalok másfelé keresik a megélhetést. Ma már leginkább csak saját részre éri meg szőlőt termeszteni, mert a nagy borászatok lefedték a piacot. A legismertebb pincészet a Fodor családé, ahol rendezvényeket is tartanak, szívesen fogadják a vendégeket – nemcsak a környékről, hanem a határon túlról is.

A pincék változatosak: van köztük földbe vájt, kővel, téglával kirakott, és olyan is, ahol még mindig kizárólag fahordók sorakoznak.

Ez ma már ritkaságszámba megy, hiszen egyre inkább a teret hódítanak a műanyag és a rozsdamentes tartályok.

Trieb Antal nosztalgiával idézte fiatalkori emlékeit.

Apukám összekötött tíz szekeret, ezeket ponyvával bélelték és puttonyokkal hordtuk bele a szőlőt, este pedig behúzták a pincékhez vagy hazavitték. A férfiak 3–4 napig kint voltak a hegyen.
Orbán-napi ünnepség Szalkán
Fotó:  Bokor Klára

Drozdík József borász és borlovag az ünnepség kapcsán kifejtette, fontos, hogy továbbra is ragaszkodjuk ehhez a szép hagyományhoz, kultúrkincseinkhez, keresztény hagyatékunkhoz, hogy tovább tudjuk adni sok veszélynek kitett gyermekeinknek, unokáinknak.

Orbán-napi ünnepség Szalkán
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.