Szent István intelmeinek nyomában - Képekkel
Nagyabony Emlékparkja újabb gyöngyszemmel gazdagodott államalapító királyunk ünnepén, ugyanis a község ünnepélyes keretek között leleplezte Szent István király fémből készült mellszobrát.

A hagyományos Szent István király ünnepélyes megemlékezés sokkalta bensőségesebb, sokkalta fontosabb rendezvénnyé vált a nagyabonyiak számára, ugyanis hivatalos keretek között felavatták legújabb büszkeségüket, Szent István király fémből készült mellszobrát. A fémplasztika, vagyis a mellszobor készítője Čech Gábor csallóközi szobrász volt. A kőtalapzatot a helyi önkormányzat biztosította, az emlékoszlop kőbevésett feliratait, üzenetét az ismert kőfaragó, Egyházi József és fia készítették el. A kőművesmunkákat az ekecsi Tóth Géza és kőműves csapata végezte el. A rendezvény Zsidó János esperes, Nagy Frigyes, a dunaszerdahelyi székhelyű Nemzetközi Szent György Lovagrend nagypriora és Gányovics Júlia polgármester hármasának szoborleleplezésével kezdődött.
A megemlékezésen Molnár Tibor, a dunaszerdahelyi székhelyű Nemzetközi Szent György Lovagrend lovagja és a szobor ötletének megálmodója beavatta a jelenlévőket a kezdeményezés első lépéseibe. A kezdeményezést buzgón támogatták a lovagrend tagjai és természetesen Nagyabony község önkormányzata, valamint a lakosság.
,,Sokan tekintik ma már a kereszténységet, a keresztény-konzervatív eszméket elmaradottnak. A Szent István által is elképzelt és épített világ mára idegen lett. (…) Nekünk ezekre a támadásokra reagálnunk kell. Bízni továbbra is abban, hogy az Isten, Haza, Család eszmék a továbbiakban is szegletkövek, támpontok lehetnek a számunkra” – mondta el Molnár Tibor lovag.
István király személyisége útmutatásként szolgálhat a mai kor emberének. Ez a szobor pedig emlékeztet a múltra, kapocs az anyaország és a külhoni magyarság között, közben pedig útmutató a jövő nemzedéke számára.
Gányovics Júlia polgármester szerint elődeinktől emberfeletti erőt és kitartást örököltünk, így mindenkinek azt kívánta, hogy büszkén vallja meg magyarságát a magyar nyelv és kultúra ápolásával. "Szokásainkat és kultúránkat örökítsük át gyermekeinkre és unokáinkra, beszéljünk magyarul, s ezt érjük el együttes akarással” – tette hozzá a polgármester.
Zsidó János esperes beszédében röviden visszaemlékezett Szent István életére, főbb életeseményeire. Mint mondta, István király példáját kellene követnünk a jelenben is és a jövőben is egyaránt.
"Szent István – a történeti kutatások szerint – megerősítője volt a kereszténységnek. Hatalomátvétele után az ország jelentős része már vagy keresztény volt, vagy nagyon közel állt a kereszténységhez. (…) Szent István tette a kötelességét, szervezte az országot, segített a rászorulókon. Mi is tegyük kötelességünket, terjesszük a jót, az igazat. István király intelmeit kövessük minden nap: adjuk tovább anyanyelvünket és a magyarság szeretetét gyermekeinknek és unokáinknak, valamint a keresztény hitre tanítsuk szeretteinket” – szólt a jelenlévőkhöz az esperes.
Zsidó János esperes és Balogh Károly helyi plébános felszentelték a szobrot, majd az Új Kenyér és kalács felszentelése is megtörtént, amelyet midenki megkóstolt. A kultúrműsort a Csillagfürt Népdalkör biztosította.
A rendezvény végén a meghívott vendégek elhelyezték koszorúikat a szobor tövénél, majd a szervezők a helyi kultúrházban frissítőre és fogadásra hívták a résztvevőket.
A szobor megvalósítását Magyarország kormánya, Nagyabony község önkormányzata, valamint a dunaszerdahelyi székhelyű Szent György Lovagrend támogatta.