Szent István intelmei ma is aktuálisak – KÉPEKKEL
A dunaszerdahelyi Szent István-napi ünnepi megemlékezés szónokai Karaffa Attila alpolgármester és Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke voltak. Rajtuk kívül a Szent Istán téren, Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásánál jelen volt többek között Magyarország pozsonyi nagykövetségének beosztott diplomatája, Lakner Márton és dr. Puha György, Dunaszerdahely alpolgármestere is.
Az ünnepség kultúrműsorral kezdődött, amely során a helyi Szent György Kórus Érsek Rezső vezetésével előadta Vörösmarty Mihály Szózatát és Kodály Zoltán Ének Szent István királyhoz című kórusművét. Ezt a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola diákjának, Csütörtöki Kristófnak a szavalata követte. Az ünnepi megemlékezés kulturális részének végén Új Sámuel hegedűjátékát hallhattuk, majd Bíró Éva, az ünnepi megemlékezés háziasszonya köszöntötte a megjelenteket. Kiemelte, hogy államalapító Szent István királyunk ezer esztendeje szilárd alapra, a keresztény erkölcs talajára építette a magyar hazát, és vezetett be bennünket Európába.
Karaffa Attila hangsúlyozta, hogy mi, magyarok kincseket kaptunk az elődöktől, a szabadság, a meg nem alkuvás, a testvérét szerető és megőrző értékek kincseit, amelyeket meg kell őriznünk és tovább kell adnunk a következő nemzedéknek. Fontosnak tartotta elmondani, hogy ugyan nincs szükség melldöngetve nemzeti hovatartozásunk bizonygatására, azonban ki kell állni érte minden körülmények közepette, legyen erről szó akkor, ha iskolába kell adnunk gyermekünket, vagy ki kell állnunk kultúránk, jogaink és társadalmi ügyeink mellett. Prohászka Ottokárt idézte, aki szerint gyenge eszmék gyenge, beteges nemzedékeket, erős gondolatok hősies lelkeket hordoznak. Karaffa Attila beszédét portálunkon is elolvashatják.
Az esemény másik szónoka, Berényi József emlékeztetett arra, hogy az államalapítás napja a magyarság legfényesebb ünnepe. István király országában
szögezte le többek között Berényi, aki szerint az Intelmeknek sok fontos megállapítása van. Az egyik ilyen, hogy türelemmel kell kormányozni, mert aki türelemmel kormányoz, az király, aki türelmetlenül, az zsarnok. Szent István szerint mindenkire odafigyelve, alázattal kell vezetni az országot.
Megint mindenki a világ vezetőire figyel, hogy sikerül-e itt, Európában megalkotni a békét és a stabilitást, húzta alá a Nagyszombat megye alelnöke, majd feltette a kérdést, hogy vajon megvan-e a mai európai vezetőknek az a bölcsessége, (ami Szent Istvánnak és László királynak a sajátja volt), hogy befejezzék az öldöklő háborút, ami a szomszédban zajlik?
Berényi arra is rámutatott, hogy aki kritikát, más véleményt fogalmaz meg az Európai Unióval kapcsolatban, mint amit Brüsszelben hallani akarnak, akkor rányomják az EU-ellenesség stigmáját, azonban aki ma az Európai Unió hibáira mutat rá, az nem megy szembe azzal, hogy mi a nyugat része kell, hogy legyünk, hanem éppen azt a keresztény értékrendet védi, amit Szent István is magáénak vallott.
A szónoklatok után került sor a koszorúk elhelyezésére, majd a Szent György Kórussal együtt a jelenlévők elénekelték a Himnuszt.