2020. november 19., 07:29

Szent Erzsébet élő kultusza

A katolikus egyház november 19-én ünnepli Szent Erzsébet napját. Árpádházi Szent Erzsébet a keresztény világban legismertebb magyar szent. Itt a Felvidéken, a mai Szlovákia területén is rendkívül népszerű volt a középkortól, s tulajdonképpen az napjainkig. Számos templom védőszentje, több kórház névadója tájainkon. Összeállításunkban Görföl Jenő képeiből válogattunk. Ő már évek óta járja a Felvidéket és sok ezer felvételen örökítette meg a régi templomokat és az ott látható - gyakran európai rangú - falfestményeket, oltárképeket és szobrokat.

Kassa - Szent Erzsébet-székesegyház
Galéria
+13 kép a galériában
Kassa - Szent Erzsébet-székesegyház
Fotó: Görföl Jenő

Szent Erzsébet II. András (1205-1235) és Merániai Gertrúd lánya volt. Hogy Sárospatakon, vagy Pozsonyban született ez bizonytalan, de 4 éves korában az eljegyzése a thüringiai tartománygrófság örökösével Lajossal itt volt, az egészen bizonyos. Pozsonyi kiemelt kultusza innen ered: két Szent Erzsébet-templom, két kápolna, kórház viseli nevét, de róla nevezték el az 1913-ban alapított pozsonyi egyetemet is; több szobra van a városban, a legújabbat 2007-ben állították a pozsonyi várban.

Szmrecsény
Szmrecsény
Fotó:  Görföl Jenő
Az eljegyzése után Wartburgba került, itt 14 évesen lett Lajos felesége. Három gyermekük született, ám férje az ötök keresztes hadjáratból hazatérőben pestisben elhunyt. Fiatal korától segítette környezetében a szegényeket és a betegeket, alamizsnáskodott, amit környezete tiltott. Férje halála után annak rokonai elüldözték Wartburgból, ezért gyermekeivel Eisenachba, majd Marburgba költözött, ahol özvegyi járandóságából kórházat alapított, és életét a betegápolásnak szentelte. 1231-ben, 24 évesen bekövetkező halálakor már szentnek tartották, kanonizálására hamarosan, 1235-ben került sor.
Bártfa
Bártfa
Fotó:  Görföl Jenő

Szent Erzsébet kultusza hihetetlenül gyorsan terjedt Európában és Magyarországon. Itt a Felvidéken, a mai Szlovákia területén Szent Erzsébet tiszteletére a középkortól a 20. századig 47 templomot szenteltek, és számtalan oltárt állítottak.

Lőcse
Lőcse oltár
Fotó:  Görföl Jenő

A szentek ábrázolása a templomokban a szentek kultuszának, tiszteletének egyik legismertebb és legelfogadottabb módja volt. A romanika korában a 13. századig elsősorban faliképeken, freskókon, a gótika korában oltárok táblaképeképein ábrázolták, majd a nagy szárnyasoltárokon a 15. századtól festett szobrokat helyeztek az oltárszekrénybe. Később megjelennek még a templomok tartozékaként a kőszobrászati ábrázolások is. Mivel minden esetben a szentek életéből vett jeleneteket, de magát a szentet is jellemző jelképeikkel ábrázolták, ezért a képeken ábrázolt szentek felismeréséhez szükséges életük legjellemzőbb történeteinek ismerete is.

Szent Erzsébet legendájának legismertebb történetei

A rózsacsoda története

A gyermek Erzsébet a tilalmak ellenére egy téli reggelen élelmet vitt titokban a koldusoknak. Apja meglátva őt, kérdőre vonta, mit rejteget a ruhájában, mire a gyermek azt felelte, rózsákat. A hitetlenkedő apa a feltárt kötényben a téli idő ellenére friss rózsákat talált. A rózsacsoda a gyermekkor legendájaként került az életrajzokba, mégis Erzsébet egész életének, tetteinek szimbóluma, ábrázolásának egy fő témája lett.

Szent Erzsébet
Szent Erzsébet irgalmassági cselekedetei - Kassa északi kapu
Fotó:  Görföl Jenő

A leprásról szóló legenda

Szent Erzsébet irgalmas cselekedeteinek legmélyebb szimbóluma. A várba érkező visszataszító leprás beteget Erzsébet saját kezével megfürdeti, bekötözi, s másutt számára fekhelyet már nem találva, saját férjének ágyába fekteti. Férje dühösen rohan be ágyasházába. Azonban a takaró alatt „íme az áldott megfeszült Krisztus nagy vérbe keverődvén fekszik az ágyon”. Ez a csoda az egyik leggyakrabban ábrázolt történet (különösen oltárképeken) Szent Erzsébet legendájából.

Rárósmulyad
Rárósmulyad
Fotó:  Görföl Jenő

A köpenycsoda története

Egy alkalommal előkelő vendégek érkeztek a thüringiai udvarba, s látni akarták a jámborságáról ismert hercegnőt. Lajos többszöri üzenetére sem tudott azonban megjelenni, mert minden alkalmas ruháját a szegényeknek adta. Cellájában imádkozva hirtelen Isten angyala jelent meg, ékes köpenyt és aranykoronát hozott számára. Ez a legenda is karitatív tevékenységéről szól. Nem csak élelmet adott az éhezőknek, de ruhát is a mezíteleneknek Képi ábrázolásban gyakran látható, hogy a koldusokat felöltözteti.

Karitatív tevékenységére utal leggyakoribb szobrászati ábrázolása is: Kezében az alamizsnázás kellékei a tál és a kancsó, lábánál pedig egy éhező, koldus, vagy beteg.

Kassa díszruha csodája
Kassa - a díszruha csodája
Fotó:  Görföl Jenő
A legismertebb Szent Erzsébet templomok a Felvidéken: Kassán a Szent Erzsébet-székesegyház, és a pozsonyi Kék templom, amely a 20. század elején épült. De középkori Szent Erzsébet-templom áll Besztercebányán és Körmöcbányán is, s egy modern, újkori templom Rárósmulyadon. A középkorban számos templomban állítottak Szent Erzsébet-oltárt, ezek közül legszebbek a bártfai és a lőcsei. Ezekben a templomokban és oltárokon láthatók a legszebb Szent Erzsébet-ábrázolások.

Több kórház, jótékonysági intézmény és iskola viseli ma is nevét, kultusza tehát napjainkig élő.

Pozsony kék templom
Pozsony - Kék templom
Fotó:  Görföl Jenő
Galéria
+13 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.