2022. augusztus 1., 09:28

Szemszárazság – egyre gyakoribb szemészeti probléma

Az AGEL csoport által működtetett lévai kórházat egyre gyakrabban látogatják szemszárazságra panaszkodó páciensek.

AGEL
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: nemocnicalevice.agel.sk

Az égő, viszkető érzés, a kipirosodott szemek, a gyakori hunyorgás és pislogás, a homályos látás, valamint az idegen test érzése a szemekben mind-mind a szemszárazság tünetei. A megfelelő kezelés hiányában ezek a kezdeti tünetek fokozódhatnak, ezért is érdemes felkeresni egy szemész szakorvost.

A szemszárazság kialakulásának két fő oka van: az egyik a könnyfilmréteg felszakadása a gyors párolgás miatt (kontaktlencse használatakor, ha sok időt töltünk klimatizált, száraz levegőjű térben, stb.), a másik pedig a könnytermelési zavarok. A számítógép előtt végzett munka is növelheti a betegség kialakulásának esélyeit, ugyanis a monitorok előtt rendszerint ritkábban pislog az ember.

A változó korban tapasztalható hormonális változások, az egyes bőrproblémákkal együtt járó szemhéjgyulladások, ritkább esetben a könnytermelő mirigyek problémái okozhatják a könnytermelés elégtelen működését, amikor nem kellő mennyiségben termelődik a könnyréteg. Egyes kutatások szerint a felnőtt lakosság csaknem egyharmadát érinti valamilyen formában a szemszárazság.

Amint azt a lévai egészségügyi intézmény oftalmológiai osztályának orvosa, Halina Turjanica megfogalmazta, a kórház A pavilonjának ötödik emeletén található rendelőjüket meglátogató páciensek 70 százaléka éppen a szemszárazság tüneteivel keresi fel őket.

A száraz szem kezelésének célja a szemfelszín nedvesen tartása, az egészséges könnyfilm helyreállítása, a tünetek megszüntetése és a látás javítása. A kezelés eszközei a könnypótlás, a könnyelvezetés elzárása, a könnypárolgás megakadályozása, végül ép könnymirigyek esetén a könnykiválasztás fokozása gyógyszerekkel, melyeket az orvos a szemszárazság súlyossága függvényében választ ki és alkalmaz.
AGEL
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.