Székelykaput állítottak Csallóköz szívében
A település első írásos említésének 805. évfordulóján, a hagyományos Szent Jakab-napi búcsú részeként székelykaput állítottak fel Csallóközcsütörtökben.

A település Szent Jakab tiszteletére felszentelt templomának kertjében szombaton délelőtt avatták fel a Sass Attila székely fafaragó mester által megépített székelykaput. Jó volt látni, hogy az ünnepség rengeteg érdeklődőt vonzott. A pozsonyi magyar hívek papja, Molnár Tamás atya és a helyi plébános, Masicza Róbert által cerebrált szentmisére csordultig telt a Felvidék egyik legszebb Árpád-kori temploma. Felemelő pillanat volt a templom ódon falai között az ismert egyházi énekek mellett elénekelni a székely és a magyar himnuszt.
Ahogy Molnár atya prédikációjában fogalmazott, szerencsés az a közösség, amely ünnepelni tud. Márpedig egy nemzeti összetartozást megjelenítő székelykapu avatása mindig ünnep. János evangéliumában Krisztus azt mondja:
Molnár atya szerint ez is a kapuk és az összetartozás fontosságát szimbolizálja, hiszen egy kapu, különösen egy székelykapu mindig valahová és valakinek épül.
A szombaton felavatott székelykapu egyik oldalán az áll: "Ha betérsz jó szíveddel, találkozol bent a szeretettel". Ezt a gondolatot nem véletlenül vésték a kapura, mondta el a szentmisét követő avatóünnepségen Szántó László, Csallóközcsütörtök erdélyi testvértelepülésének, Csíkkozmásnak a polgármestere, aki az alkotóhoz, Sass Attilához hasonlóan családjával együtt vett részt az átadáson. Szántó arról beszélt, a trianoni megosztottságon való felülemelkedés csak a testvériség jegyében lehetséges, s most e testvériség jegyében jöttek el Csallóközbe.
Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere is hasonló szellemben nyilatkozott, kiemelve, ezentúl, ha a csütörtökiek meglátogatják erdélyi testvéreiket, az indulás előtt biztosan átmennek majd a kapu alatt. Ugyanezt várja a Csütörtökbe látogatóba érkező erdélyi barátaiktól is, első útjuknak ide kell majd vezetnie.
Mielőtt az ünnepség zárásaként a két plébános megáldotta volna a kaput, illetve a jelenlévő magyarokat és székelyeket, Sass Attila árult el néhány kulisszatitkot az általa épített kapuról. Elmondta, a felhasznált faanyag a kászoni erdőből való, a kapu zsindelyteteje székelyvarsági mesterek munkáját dicséri, életfáját és kontyfáját pedig csíki motívumok díszítik. Az átadó zárásaként Kovács Koppány egy Kormorán-dalt, míg id. Derzsi György a Szózatot énekelte el.
Csallóközcsütörtököt közúton két államhatár és mintegy 850 kilométer választja el a székelyföldi Csíkkozmástól.
A szombati ünnepség talán legfelemelőbb tanulsága éppen az volt, hogy a két polgármesterhez hasonlóan nemzetben gondolkodó és cselekvő embereknek köszönhetően hiába a majd' ezer kilométernyi fizikai távolság, ha a lelki összetartozás adott, a fizikai gátak egy pillanat alatt foszlanak semmivé. Ahogy a csíkkozmási polgármester által Őry Péternek átadott faragott kereszten állt:
Szombaton, Csallóközcsütörtökben pontosan érezhető volt e rövidke mondat ősi igazsága.