2021. február 13., 08:46

Számos újításra készülnek Nagymegyeren

A nagymegyeri képviselő-testület még 2020 decemberében tárgyalta meg az idei évre szóló költségvetés tervét, amit csak januárban sikerült elfogadniuk – a mínusz 6800 eurós különbség miatt.

holenyi-gergo-polgarmester-nagymegyer
Sorozatos csaták helyszíne: a nagymegyeri városháza.
Fotó: Szabados Kati

Holényi Grgő polgármester portálunknak nyilatkozott az idei tervekről, s arról is beszélt, hogy mennyire volt hatással a városra a koronavírus-járvány.

Kérdésünkre, hogy emelkedik-e a város bevétele és kiadása, Holényi úgy válaszolt, hogy a bevétel náluk inkább csökkenni fog, a kiadásokat pedig igyekeznek hozzáidomítani. A 2020-as évben a bevételek csökkentek és ezekhez mérten próbálták csökkenteni a kiadásokat is. A tavalyi év ebből a szempontból sokkal jobban sikerült, mint a 2019-es – állítja a polgármester –, de a nagy beruházásokat, amelyeket beterveztek, nem sikerült megvalósítaniuk.

Igyekszünk a pályázatokból is gazdálkodni. A tavalyi évben több mint 200 ezer eurós összeget tudtunk meríteni külső forrásokból, amelyekből az iskoláinkat, óvodáinkat, a városi körforgalmat, parkokat és egyéb helyeket tudtunk felújítani”

– nyilatkozta Holényi.

Sikerült a költségvetést kiegyensúlyozni, a decemberi könyvelés lezárást követően kapnak pontos számadatot erről.

Ehhez egyébként a városnak nem kellett a tartalékalaphoz nyúlnia, de az itt működő cégeknek igen. A TSM-nek 400 ezer euró összegű kölcsönt kellett felvennie, városi közreműködéssel, a Thermal Corvinus fürdő pedig – nem kellett a városnak kifizetnie a bérleti díjat, mivel a járvány miatt nem is tartott nyitva hat hónapnál tovább – több mint 180 ezer eurós segítségét kapott a várostól. Az állam a bérletek 40%-át fizette át. A város igyekezett gazdálkodni a pénzekkel, mert senki nem tudta előre, milyen hozadéka lesz majd a vírusnak.

Majdnem 800 ezer euró van a városi tartalékalapban. Év közben sikerült kialakítania ezt a városnak még a kedvezőtlen helyzetben is, így kijelenthetem, hogy egészen jól áll Nagymegyer városa”

– tette hozzá a polgármester.

Arra a kérdésünkre, hogy terveznek-e idén bármilyen ingatlant eladni, Holényi így válaszolt: ,,Azokat az ingatlanokat tervezzük eladásra, amelyeket a város nem tud kellőképpen kihasználni. A tavalyi évben is volt rá példa, hogy olyan földterületeket adtunk el, amelyeknek a jogviszonya nem volt elrendezve. Idén januárban intéztük el a város mellett található ipari park versenykiírását, amelyet eladásra kínálunk. Ettől a projekttől minimum 4,3 millió eurót vár a város. Tavaly visszakaptunk még projektből megvásárolt buszokat a SAD busztársaságtól, így most van két negyvenszemélyes autóbuszunk, amelyeket el szeretnénk adni. A mentőszolgálattól is kaptunk vissza egy mentőautót, amely adománygyűjtésből származott, de ezt is eladnánk.”

A város vezetésének nem kellett ingatlanadót emelnie, mert nemcsak a várost érinti a koronavírus, hanem a lakosságot is. Ezért nem is állt szándékában a városnak kiszabni az adókat.

Ha már mindenkit sújt a járványhelyzet, legalább a város ne sújtsa a lakókat az adók emelésével.“

A telekadót, a házadót, de a kutyaadót sem emelték, minden maradt az állam által megszabott minimumon. A szemétadót kellett volna, de továbbra is 24,70 eurót fizetnek a lakosok évente. A városvezetőség már most tudja, hogy ebből az összegből nem tudnak majd kijönni, mert nagyjából 33 eurót kellene a lakosoknak fizetni fejenként. Ha gyökeresen nem változik meg a szemét mennyisége – ha kevesebbet vásárolnának, kevesebb szemetet is termelnének az emberek –, akkor a város nem jön ki a jóváhagyott összegből. A város szeparációs aránya egyébként 52,56%.

Nagymegyer él a biohulladék gyűjtéssel és elszállításának rendszerével (barna kuka használat), kéthetes rendszerességgel szállítja el a hulladékot a város tulajdonában álló TSM. Ez a vállalat komposztálja is a hulladékot, valamint az ágakat és a fahulladékot tárolja. Júniustól kezdené meg a város begyűjteni a konyhai hulladékot, csak előbb ki kell alakítani a megfelelő feltételeket mindehhez. A tavalyi évben pilótaprojektet indítottak, amelyet a szemétkukák csippelése követ majd. A vállalkozóktól származó gyűjtőkukákat külön QR-kóddal látták el, így a vállalkozók által termelt hulladékot heti rendszerességgel gyűjti be a TSM. A vállalkozók így azért fizetnek, amit lényegében kitermelnek. A lényeg azonban a nagymegyeri szemétkukák csippelésén van: a hulladékgyűjtők leolvasnák a kukák súlyát, s ezután fizetné mindenki azt az összeget, amennyi szemetet kitermelt. A projekt előreláthatóan 2023-ra megvalósul, de ehhez mindent be kell biztosítani.

Továbbá szeretnénk egy hajóskonténert is vásárolni, ugyanis nagyon komolyan gondoljuk a szemét szelektálását, ezért ebbe a konténerbe mindenre külön kialakított tárolóegységeket hoznánk létre. A konténer oldalán különböző méretű nyílások lennének, hogy a lakosok az elhasznált, elromlott hajvasalótól kezdve, a botmixeren, töltőegységeken, akkumulátorokon, bakelitlemezeken, elhasznált olajokon és az elemeken keresztül mindent ezekbe helyeznének el.“

A koronavírus-járvány mindenkit nehéz helyzetbe hozott, de az egyéb ötletekkel a járvány után szeretnének foglalkozni. Holényi azt is hangsúlyozta, hogy senkit nem bocsátott el a város vezetés a kedvezőtlen helyzetre való tekintettel, illetve a fizetéseket sem kellett csökkenteni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.