Szakértői beszélgetés az élelmiszer-inflációról, hazai érdekekről
Köbölkúton az élelmiszer-inflációról, a hazai mezőgazdaság alulfinanszírozottságáról beszélgetett szakértőkkel Pék Pál a Fenntarthatóbb Felvidékért Mozgalom elnöke, a Szövetség 55. sorszámú parlamenti képviselőjelöltje.
A kerekasztal-beszélgetésen szakértőként részt vett Varga Péter, a Gazda polgári társulás elnöke, a karvai szakközépiskola igazgatója és Dr. Verrasztó Zoltán, környezetvédelmi igazságügyi szakértő, a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság volt igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
A beszélgetés fő üzenete, hogy az államnak a helyi emberek érdekeivel kellene foglalkoznia ahelyett, hogy sorra a külföldi érdekeket szolgálja ki.
Kiemelték, Szlovákia közel 4 milliárd eurót küld vissza az Európai Unióba, amit Szlovákia nem tudott felhasználni.
„Ezen áldatlan állapot fő okai, hogy nagyon összetett az Európai Uniós pénzforrásokat kérvényezni, és az állam csak azután fizeti ki az EU támogatást, miután egy-egy beruházást a kérvényező saját pénzből megvalósít. Ezen azonnal változtatni kell, és teszünk is ennek érdekében, ha a Szövetség a parlamentbe jut. Ezt a pénzforrást a hazai élelmiszeripar megerősítésére kellett volna felhasználni. Az energia ára minden vállalat számára magasabb lett, mivel csak a lakossági energia ára lett befagyasztva.
– fejtette ki Pék Pál.
Varga Péter, a Gazda polgári társulás elnöke kiemelte, hogy a hazai élelmiszeripar nagyon gyenge, leépítették a feldolgozó üzemeket. Az önellátásunk 80 százalékról a felére csökkent. A környező országok közül Szlovákiában a legdrágább az élelmiszerár a spekulatív árkalkulációnak köszönhetően. A multinacionális cégeket nem tudjuk befolyásolni, a hazai termelést kell felemelni. A mezőgazdaságban egységesen alacsony adózási kulcsot kell bevezetni. Az öntözőrendszerek kiépítése is hiányzik Szlovákiából.
Dr. Verrasztó Zoltán kitért arra, a környezeti problémák mindig lokális jellegűek. A hihetetlen mennyiségű csomagolóanyag rendkívüli kockázatot jelent a környezetre.
Égető szükség lenne arra, hogy olyan csomagolóanyagokat használjon az élelmiszeripar, amelyek könnyen hasznosíthatók, vagy lebomlanak, mivel az újrahasznosítási alaphoz való hozzájárulás költségei magasak, és ez szintén az árképzést befolyásolja.
A beszélgetésbe a jelenlévők aktívan bekapcsolódtak, látszott, a lakosok tenni akarnak környezetük védelme érdekében. Bolya Szabolcs Köbölkút község polgármestere azon véleményének adott hangot, hogy egységes szabályozásra lenne szükség, a hulladékgyűjtés terén és e területen az állam kellene kommunikációs kampányt folytatnia.
A hazai élelmiszer feldolgozás támogatása nagyon csekély volt az elmúlt évtizedben. Ennek egyik fő oka az lehet, mivel a déli régiók érdekei nem voltak képviselve a Szlovák törvényhozásban.
– ad hangot véleményének Pék Pál. Kitért arra is, nagyon komoly tétje van az idei választásoknak. Az egyik, hogy Szlovákia szuverén ország lesz-e, a másik pedig, hogy a déli régiók hangja eljut-e a szlovák döntéshozásba.