Szabó Gyula: Álcák
A losonci Szabó Gyula Emlékház ismét élettel telt meg. Megnyitották az Álcák című kiállítást, amely Szabó Gyula festőművész eddig nem látott képeit sorakoztatta fel. A színes kiállítás fő témája az álarcok, a bohóc és a cirkusz.
Viasztempera, monotípia, olajfestmény – különböző technikákkal készült képekkel találkozhatnak a látogatók. Szabó Gyula képein az álarc nemcsak a korai, hanem a későbbi munkáiban is megjelenik.
– mondta Szabó Haltenberger Kinga, a festőművész özvegye, művészettörténész.
A kiállítás egyik fontos képe a Bolond festők. Szabó Gyula ezzel a művel szerette volna kifejezni, hogy tudja, az emberek kicsit bolondnak tartják a művészeket, pedig nem azok.
A festő, áthidalva az iskolák hiányát, olyan gazdag életművet hozott létre, amelynek évtizedekkel a halála után is korszerű a mondanivalója.
Szabó Gyula grafikus apja műhelyében festőinasként kezdte, kurzusokon sajátította el az alkalmazott grafika alapjait. Alkalma volt magánúton Gyurkovits Ferencnél és Gerő Gusztávnál festést tanulni. Ösztöndíjasként a párizsi Academie Julien-en gyarapította tudását. Az 1960-as években számos kitüntetésben részesült. Halála után özvegye, Szabó Kinga alakította emlékházzá azt a házat, amelyben a művész utolsó 17 évét töltötte. A Szabó Gyula Emlékház 2008-ban nyílt meg Losoncon, amely a róla elnevezett utca 1-es számú épülete. Az Álcák című időszaki kiállítást 2025. március 31-ig, naponta 14 és 17 óra között, vagy telefonos egyeztetést követően (0911 494 485) tekinthetik meg az érdeklődők.
Megjelent a Magyar7 2024/44. számában.