Szabadtűzi Lovagrend a Felvidéken
Nagyjából 40 tagot számlál a Szabadtűzi Lovagrend Felvidéken. Alapítóinak célja a szabadtűzi sütés-főzés kedvelőinek összeterelése különböző alkalmakkor. Közösségteremtő céllal a népi gasztronómiai hagyományok ismertetése, fenntartása, elődeink étkezési szokásainak, gasztronómiai kultúrájának tisztelete és megőrzése, határainkon innen és túl. Az alapítók szándéka szerint a Lovagrend a gasztronómia különböző területein tevékenykedő azon hívatásos és amatőr tagokat fogja össze, akik a lovagrend céljait elfogadják és azért készek tenni.
Bevallom, sokféle lovagrendről hallottam már, de a Szabadtűzi Lovagrenddel és tagjaival szombaton találkoztam először Nagypakán, a helyi önkéntes tűzoltó egyesület szervezésében zajlott gulyásfőző versenyen és kézműves vásáron. A nagyabonyi illetőségű Lábodi László, a Szabadtűzi Lovagrend felvidéki főkapitánya és lovagmestere elárulta, hogy a lovagrend azzal a céllal alakult meg Magyarországon több mint tíz éve, hogy kimozdítsa az embereket otthonról egy kicsit a szabadba, ahol barátságokat tudnak kötni, és ehhez nagyon jó alkalom például egy kondérban főtt étel. A lovagrend gyakran nyújt szakmai segítséget gasztro fesztiválok, versenyek zsűrizésénél is. A Szabadtűzi Lovagrend Felvidéki Főkapitánysága 2008-tól létezik.
mondta Lábodi László, aki Nagypakán két lovagtársával, a szintén nagyabonyi Ugróczky Dórával és a légi Kurina Istvánnal zsűrizett. A kódex lényegében a lovagrend alapszabálya, amely szerint valaki lehet a lovagrend lovagja, kormos lovagja, tiszteletbeli lovagja illetve szövetségese, amennyiben feladatának tekinti a magyar gasztronómia népszerűsítése mellett más gasztronómiai kultúrák, szokások, hagyományok megismerését.
A kódex tartalmazza a lovagrend jelképeit (kabát, kötény, föveg, avatási palást, kiáltvány, rendfa, szalagfa) és azok részletes leírását is. Például a kabát a Szabadtűzi Lovagrend összetartozását szimbolizáló viselet, a föveg és a palást pedig az avatási ceremónia eszköze. A Szabadtűzi Lovagrend működését a tanács biztosítja. A nagytanácson kívül Magyarországon vármegyei leképezéssel, illetve a határon túl, főkapitányságok működnek.
Lábodi László azt is elárulta, hogy a lovegrendbe való felvételhez először versenyeken kell részt venni. Sikeres teljesítésük után fölkérést kapnak, illetve a jelentkező kérelmezheti fölvételét a lovagrendbe, illetve azt, hogy zsűri vizsgát tehessen. Erdélyben azonban van egy önálló szabadtéri hadnagyság, tagjainak az anyaországhoz tartozóan vannak bizonyos kötelezettségei, mondta a felvidéki főkapitány, aki már legalább 40 zsűrizésen van túl, mióta megszerezte az ehhez való jogosultságot. A következő október 12-én Kapuváron lesz. Eddigi legkomolyabb zsűrizése talán a 25. Szolnoki Gulyásfesztivál volt tavaly, ahol a pénteki napon egy jótékonysági diákfőzőversenyen 100 csapat vett részt, a szombati napon a felnőttek között 150. Ez még akkor is „nagy falat” volt, ha negyvenen voltak rá, mesélte mosolyogva Lábodi László.