2020. július 24., 08:20

Szabadítsd ki Koháry kincsét!

Szeretitek a titkokat és a rejtélyeket? Szokatlan módon is tudjátok használni a tárgyakat? Kincskeresésre vágytok? Akkor ez a játék rátok vár!- így hirdetik legújabb, szabadulójátékukat az Outdoorlife közösségi oldal megalapítói.

Fotó: Mesiarik Marián

A füleki csapatot a 47. számú Koháry István cserkészcsapat néhány tagja alkotja, akik a közelmúltban nem mindennapi ötlettel álltak elő. Az egykori Koháry kúriában, a mai cserkészlakban, szabadulószobát alakítottak ki, melyben a vállalkozó szellemű jelentkezők próbára tehetik elszántságukat és megfigyelőképességüket, megmozgathatják agytekervényeiket.

A csapat vezetője Mesiarik Marián, kinek neve a Füleki Vármúzeum munkatársaként, egykori cserkészvezetőként és a Bunker team megalapítójaként is ismerősen csenghet. Ő avat be a kezdeményezésbe.

„Mivel a Koháry kúria a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség tulajdonában van, és a füleki 47. számú Koháry István cserkészcsapat székhelye, szerettünk volna kicsit több életet lehelni bele, és másoknak is megmutatni, hiszen a vár után ez Fülek második legrégibb épülete. A cserkészek felújították a belső terét, kicserélték a tetőt, rendbe hozták az épület egy részét, így remek táborozási, tanyázási lehetőséget kínál. Ennek apropóján arra gondoltunk, hogy a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség csapatainak táborozási céllal felkínáljuk. Ennek egyik hozadéka, hogy a városban is eltöltenek némi időt, megismerik Gömört, Nógrádot, a környékbeli nevezetességeket”- mondja Marián.

outdoorlife
Fotó:  Mesiarik Marián

A másik ötlet az volt, hogy a helyiek számára is megnyissák a kastélyt, ugyanis egy hangulatos, autentikus, 18. századi épületről van szó, ami ezidáig a nyilvánosság előtt kissé rejtve maradt.

Az épületnek van egy varázsa. A vastag falak csak úgy sugározzák magukból a történelem energiáit, ami rabul ejti azt, aki egyszer belépett. De ahhoz, hogy a helyiek érdeklődését is felkeltsük, nem szokványos ötlettel kellett előrukkolnunk. Így az épület pincéjében kialakítottunk egy szabadulószobát, ahol Koháry kincse lapul, amit eddig senkinek sem sikerült megtalálnia.”

A játékban 2-4 ember vehet részt és a kincs megtalálásához 60 perc áll rendelkezésre. Logikai és helytörténeti feladatok megfejtésével, lakatok kinyitásával lehet célba érni. Mindez gyertyafény mellett, az Elveszett ereklyék fosztogatói és az Indiana Jones filmek hangulatát idézve történik. A részvétel díja szimbolikus, amivel a játékosok a kastély fenntartását segítik. A próbatétel nem mindennapi élményeket tartogat és egyben jó csapatépítő is, így aki érez magában kedvet és vállalkozószellemet, az bátran jelentkezhet!

outdoorlife
Fotó:  Mesiarik Marián

Az Outdoorlife tagjai emellett további programlehetőséggel is szolgálnak a várak, a természet és a túrázás szerelmeseinek. Idegenvezetést kínálnak a Fülekre érkező csapatok részére, akiket megismertetnek a Koháry István nevéhez fűződő épületekkel, vagyis a várral, a templommal és a kúriával. Utóbbiakkal egyedüliként a városban. De a várban is ismernek minden zegzugot, a légvédelmi óvóhelyekről nem is beszélve, amiről Marián dokumentumfilmet is forgatott. Emellett Fülek további érdekes helyeit, kastélyokat, a parkot, emlékhelyeket is bejárhatnak a segítségükkel, a programot az igényekhez igazítják.

Mindezeken felül van egy nem titkolt céljuk: arra szeretnék ösztönözni az embereket, hogy töltsenek több időt a gyógyító természetben.

„A mai ember szinte a négyfal között, a technoszmogban éli midennapjait, holott azelőtt szoros kapcsolatban álltunk a természettel. Felmérések szerint a 7 milliárd emberből 4 milliárd ember városlakó. Az európai ember ideje 90%-át bezárva tölti, ebből is rengeteg időt a technológia bűvkörében. Napi 8 órán át áramlik ránk az elektromos energia, a tv, a számítógép, a telefon és hasonló kütyük használatával. Mindez zavaró az emberi szervezetre nézve, és a természet az, ami biztosítja számunkra a megnyugvást és gyógyírként hat ránk. Fű, fában orvosság- tartja a mondás. Ez a mai napig érvényes. Ha heti 2-3 órát a természetben töltenénk sokkal átgondoltabban, tisztább fejjel élnénk”- magyarázza.

outdoorlife
Fotó:  Mesiarik Marián

Azt mondja, Japánban már rájöttek, hogy a túlzott munka halálos is lehet. Erre alkották meg a karósi kifejezést, ami munkával kapcsolatos hirtelen halált jelent. Főbb egészségügyi okai a szívroham és a stressz okozta stroke. Erre szeretnék felhívni az emberek figyelmét, rámutatva arra, hogy mindez megelőzhető. És nem kell mást tennünk hozzá, mint nagyokat sétálni a természetben. Ebben rejlik a titok!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.