Straub Tamás és a légzsákos kabát
Straub Tamás a motoros légzsákos öltözék feltalálója. A kabát lényege, hogy amennyiben a motoros leesik a járműről, a ruházatban elhelyezett zsákot egy patron hihetetlen gyorsan levegővel tölti fel, így a motoros puhára esik.
– A Szabadalmi Közlönyben 1976. november 30-án történt a hivatalos bejegyzés, előtte azonban egy-két év a koncepció kidolgozásával telt, illetve számos órát töltöttem a Szabadalmi Tárban kutatva, hogy van-e előzménye az elképzelésemnek. Nem volt – kezdte a visszaemlékezést a feltaláló, aki akkoriban nehéz anyagi körülmények között élt.
– Ifjú házasként, pici gyerekkel, az isten háta mögött, Békés megyében egy szolgálati lakásban; közben levelező tagozaton végeztem a Közgazdaságtudományi Egyetemet. Bár a családi hátterem megengedte volna, hogy egyetértés, támogatás esetén a teljes szabadalmi eljáráshoz szükséges pénzeszközöket előteremtsük, arra nem gondoltam, hogy özvegy édesanyámtól kérjek pénzt, ezért magam izzadtam ki a négy évre szóló Ideiglenes Szabadalmi Oltalom illetékét.
Mint mondta, bízott benne, hogy a négy év elegendő idő lesz arra, hogy amennyiben a koncepció életképesnek mutatkozik, támogatókat szerez, s önerőből kérje a teljes szabadalmi eljárás lefolytatását.
1977-ben a magyar Szabadalmi Közlönyben hivatalosan is megjelent a találmány leírása, ami teljes mértékben megfelelt a ma is használatos ún. kábeles légzsákos ruha leírásának.
– Az alapelv, hogy ha egy újdonság, egy találmány bármilyen formában nyilvánosságot kap, az a későbbiekben elvileg már nem szabadalmaztatható. Ennek ellenére – helytelenül – a japán szabadalmi hivatal még az ezredforduló előtt, tehát több mint két évtizeddel az én bejelentésem után bejegyezte egy plagizáló „találmányát”, aki ezt követően számos kitüntetést, díjat és pénzbeli elismerést kapott különböző nemzetközi innovációs kiállításokon – részletezte Straub Tamás.
Szerte a világban ma már évente több tízezer légzsákos ruhát, kabátot, dzsekit, mellényt értékesítenek; a kínálat nagyon széles, legyen szó motorosokról, lovasokról, síelőkről vagy kerékpárosokról.
A legnagyobb gyártók Ázsiában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Nagy-Britanniában, Olaszországban és Franciaországban találhatóak.
Straub Tamás néhány éves kihagyást nem számítva egész életében motorkerékpározott; az utóbbi másfél évtizedben többször is járt motoros találkozókon, magyar motoroson légzsákos védelmet azonban szinte egyáltalán nem látott.
A debreceni születésű feltaláló ma már az Ipoly mentén él. Mint mondja, közel 25 éve ismerkedett meg párjával, az ipolyszécsénykei Kelemen Máriával. Közel egy évtizede már ő is szécsénykei lakos.
– Megkedveltem az itteni palóc emberek barátságos mentalitását, a környező dimbes-dombos vidéket, ahol időnként kisebb-nagyobb motoros túrát teszek. Nemrégiben jártam Füleken, Losoncon, a gácsi várkastélynál, illetve Magasmajtényban, Paláston, Garamkövesden és Helembán, ahol kipróbáltam az új Ipoly-hidat.
Megjelent a Magyar7 2024/37.számában.