Sikeres évet tudhat maga mögött a Foncsik Énekegyüttes
A Foncsik Énekegyüttes 2017-ben alakult, 7 taggal kezdte tevékenységét, jelenleg 13 lány és egy fiú alkotja. Több kiemelkedő népművészeti rendezvénynek, versenynek visszajáró résztvevői, így az idén is örömmel tettek eleget a IX. Palócföldi Táncháztalálkozóra való meghívásnak, valamint részt vettek a Bíborpiros szép rózsa népzenei vetélkedőn.

A csoport fenntartója a Füleki Városi Művelődési Központ, működésüket az intézmény pályázati forrásokból biztosítja. Az idei évben hét jelentősebb fellépésük volt, ezen kívül rendszeres közreműködői a Gyerektáncház a File Bandával elnevezésű rendezvénysorozatnak.
Idén a Gömörhorkán megrendezett Bíborpiros szép rózsa népzenei vetélkedő regionális döntőjén sikeresen szerepeltek, így továbbjutottak az országos döntőbe,
ahol a bejutott 70 műsorszám közül a szakmai zsűri 12 produkciót minősített kiemelt aranysávval, amelyből három a Foncsikot illette.
„Az együttesen kívül a csoport két szólistája Mihalovics Zsófia és Molnár Mátyás kapta meg a legjobbaknak járó díjat, továbbá a verseny különdíját, továbbjutást a XV. Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjére. A csoport további szólistái Demecs Virág Boglárka, Illés Dorka, Illés Panka és Molnár Virág Lilla ezüstsávos minősítést értek el” – közölte Varga Lia, a csoport vezetője.
Az együttes a hat év alatt számos dalcsokrot állított össze Zoborvidékről, Rimócról, Ipolykérről, de az évkör jeles napjaihoz kapcsolódóan is készítenek összeállításokat.
Rendszeres szereplői a Palóc Húsvét a Füleki Várban nevű rendezvénynek és az Örvendezzünk ünnepváró műsorának, ahová évről-évre megújult tematikus összeállítással érkeznek.
„Általában a Palócföld dalaival ismerkedünk, ezekből állítjuk össze dalcsokrainkat. Egy-két éve a moldvai csángók zenei kultúrájával foglalkoztunk, így született meg az Anyám lánya című összeállítás, melyet a Dobroda zenekar zenei kíséretével adunk elő.
Az együttes legújabb összeállításában egy ma már nem létező falu, Mohi népdalai hallhatók, Kodály Zoltán 1912-es és 1914-es népzenei gyűjtése nyomán, „Sötétedj, ne virradj…” címmel” – tette hozzá Lia.
Idén az adventi időszakban még három szereplésük lesz, melyeken különböző tájegységek karácsonyi dalait adják majd elő.
Ezért a mohi „projekt” kapcsán kapcsolatba léptünk az Egykori Mohiak Társulásával és a jövő év folyamán szerepelni fogunk valamelyik rendezvényükön. Mivel Mohi esetében nemcsak a hagyományos kultúra, hanem maga a település is elenyészett, ezért egy kisfilm elkészítését is tervbe vettük, amely nemcsak a falu zenei hagyományainak, hanem egykori helyének és lakóinak is emléket állít” – zárta a csoport vezetője.
A Foncsik Énekegyüttes idei tevékenysége a Kisebbségi Kulturális Alap és a Csoóri Sándor Alap támogatásának köszönhetően valósult meg.