2022. június 7., 13:37

Segítségnyújtás magyarul

A magyar nyelvű pszichoterápiás központ létrehozását hiánypótlónak is nevezhetnénk. Igény mindig is volt rá, csak lehetőség nem adódott a létrehozására, mondta Ágh Dávid szakpszichológus, a légi Aranykert Pszichoterápiás Központ megálmodója és vezetője.

lég
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Reczai Lilla

Nyugalom és harmónia. Ez a két szó jutott eszembe, amikor beléptem a légi Benyovszky kastély épületébe. Ágh Dávid javaslatára tettünk egy jókora sétát a parkban, és a központ megalakulásáról, céljáról és működéséről beszélgettünk a madárcsicsergéstől hangos fák között.

A megalakulás

2021 szeptemberétől 2022 áprilisáig zajlott az Aranykert Pszichoterápiás Központ kialakítása. A választás azért esett Lég településre, mert itt már adott volt az egészségügyi infrastruktúra, és a gyönyörű park szanatórium jelleget kölcsönöz a központnak.

A csallóközi település könnyen megközelíthető minden irányból. A központban dolgozó csapat egyik erénye, hogy pszichoanalitikusan gondolkodnak, vagyis a Sigmund Freud-féle elméletek és technikák modern változatát alkalmazzák, vagyis a tudattalanra építenek. Követik az idegtudományok területén elért eredményeket, ehhez igazítják a kezelés folyamatát. S ami nagyon fontos, a magyar nyelv használata a szakember és a páciens között. Tulajdonképpen a magyarul is kommunikáló szakemberek hiányát szerették volna pótolni a központ megalakításával.

Tizenöt évvel ezelőtt fogant meg bennem a központ gondolata, akkor vitattam meg kollégáimmal az ötletet, s egyikük ma itt dolgozik a központban. A pszichoterápiára szakosodott, magyarul beszélő pszichológusból nagyon kevés van a Felvidéken és a Csallóközben is.

Azt hiszem jókor, jó helyen nyitottunk, mert szinte azonnal megtelt a központ páciensekkel, 99 százalékuk magyar. Ez azt is bizonyítja, hogy van igény a szolgáltatásainkra – mondta Ágh Dávid.

Nomen est omen

A híres, kassai születésű pszichoanalitikus, Loránd Sándor nevét láttam az egyik terem ajtajára írva. Ágh Dávid elmesélte, hogy a világhírű tudós előtt tisztelegnek a központ alapítói, amikor róla nevezték el az egyik szaktermet. Eredetileg a központ névadójának képzelték el az amerikai emigrációba kényszerült pszichoanalitikust, de különböző akadályok miatt erről letettek. Így született az Aranykert Pszichoterápiás Központ elnevezés, amely kifejezőbb is, hiszen a Csallóköz régies nevét hordozza magában. Másrészt a régió kisebbségi jellemzőire, traumáira összpontosítanak. Vajon milyen lenyomatokat hagynak a lélekben a Közép-Kelet-Európában elszenvedett traumák? Tájainkon a kitelepítések, Trianon, vagy a Beneš-dekrétumok?

Magyarországon végeztem az egyetemet, és ott szembesültem azzal, hogy az anyaországi magyarok számára nagyon furcsa volt például a Felső-Csallóközre jellemző dőrejárás-szokásunk.

A lényege egy lakodalom eljátszása humorosan, vagyis a nő vőlegénynek, a férfi menyasszonynak öltözik. Társadalmunk, illetve a legtöbb kisebbségi társadalom ezeket a dolgokat elítélőnek tartja, de a kultúránkban mégis helye van az ilyen elemeknek – mutatott rá Ágh Dávid.

lég
Fotó:  Reczai Lilla
Terápiák és foglalkozások, magyarul

A központ egyénre szabott terápiát nyújt, analitikus csoportokat működtet, a továbbiakban pedig művészetterápiát (biblio- és filmterápia), illetve egészségpszichológiai előadásokat kínál. A Vitalita kórházzal együttműködve bentlakásos lehetőséget is biztosítanak a páciensek számára. Vannak külföldi pacienseik is, Németországból, Magyarországról és más európai országból keresik fel őket.

 – Tervben van gyászcsoport létrehozása is, amelyet azoknak a családtagoknak a megsegítésére kínálunk, akik a Covid-járványban elvesztették hozzátartozójukat. Szeretnénk kismama csoportokat is létrehozni, és alapiskolásoknak is vezettünk már foglalkozást. Relaxációs gyakorlatokat mutattunk meg nekik, amelyek célja az érzelmi intelligencia fejlesztése volt. A csoportok maximális létszáma húsz. A L’élek Pont Polgári Társulás létrehozását pedig azért tartottuk fontosnak, hogy a környékbeli magyar kollégák szakképzését is biztosítsuk – tette hozzá Ágh Dávid, a központ vezetője.

Az érzelmek kifejezése, a traumák kibeszélése sokkal könnyebben megy anyanyelven, a magyar pácienseknek magyarul.

 – Az identitáskérdés, milyen szlovákiai magyarnak lenni, hogyan viszonyulunk a többségi társadalomhoz, ezek a kérdések is megjelennek a terápiák alkalmával. A kisebbségi lét mindig hoz magával lélektani terhet is. Nagyon sok feloldatlan transzgenerációs traumája van a felvidéki magyaroknak. Gyerekcipőben jár még nálunk a saját traumáinkkal, veszteségeinkkel való szembenézés, de ezen is szeretnénk segíteni.

A központban az első, belépő interjún mérik fel a páciens lelki állapotát, problémáit, illetve azt is akkor döntik el, hogy milyen terápiát alkalmazzanak. A központnak az Általános Biztosítóval van szerződése – a másik kettővel nincsen, bár a két magánbiztosító esetében refundációs lehetőségi kérelem nyújtható be, amikor a biztosító a kezelés árának a 80-85%-át visszatéríti miután elismerte azt.

A jövőben szeretnének kültéri foglalkozásokat, terápiákat is vezetni, mert lehetőség és igény is van rá. Ehhez azonban további magyar anyanyelvű szakemberekre lenne szükségük.

Megjelent a Magyar7 2022/22. számában.

legi-pszichokozpont_forras_reczaililla5
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.