2025. július 16., 17:44

Sárgaságjárvány Ógyallán: Hamran Mária alpolgármestert kérdeztük

Közel két hónapja ütötte fel fejét a hepatitisz A vírusos fertőzés, azaz a sárgaság a Komáromi járásban található Ógyallán. A Komáromi Regionális Közegészségügyi Hivatal - RÚVZ által hétfőig regisztrált 34 megbetegedés közül 32 a javarészt romák által lakott városrészben beazonosított járványgóchoz kapcsolódik. A városban több érintett fél összefogásával szigorú járványügyi intézkedéseket vezettek be.

 Sárgaságjárvány Ógyallán: Hamran Mária alpolgármestert kérdeztük
Besárgul a bőr és a szemfehérje
Fotó: MedTim

„A hepatitisz A egy vírusos fertőzés, mely a májat érinti. A fertőzés leggyakrabban széklettel szennyezett élelmiszer vagy víz fogyasztásával terjed. Tünetei közé tartozik a láz, az émelygés, az étvágytalanság, a hirtelen hányás és hasmenés, az alhasi fájdalom, a szokatlan fáradtság, az agyagos vagy szürke színű széklet és a sötét vizelet, s nem utolsó sorban a sárgaság a bőrön, szemfehérjén és az azzal párosuló intenzív viszketés” – olvasható a magyarországi Hepatológiai Központ hivatalos oldalán.

A jó hír az, hogy az A-típus a többi hepatitisz formával szemben akut betegségnek számít, ami nem okoz krónikus májbetegséget. Oltással meg lehet előzni, és annak kapcsán különösen fontos a megfelelő higiénia, a szappannal történő, gyakori kézmosás. Ha mégis megtörtént a fertőződés, az sokaknál semmiféle panaszt nem okoz.  

Tudni kell, hogy a szervezet magától „kitisztítja” a hepatitisz A vírust. A legtöbb eset 6 hónapon belül, májkárosodás nélkül gyógyul, nincs speciális hepatitisz A elleni gyógyszer. Mindazonáltal ritka esetekben, főként időseknél, várandósoknál, krónikus betegeknél előfordulhat, hogy a vírus akut májelégtelenséget okoz, ami kórházi kezelést igényel, és súlyos esetben májátültetés is szükségessé válhat. Amennyiben nem súlyos esetről van szó, a gyógyulást elősegítheti a pihenés, a megfelelő étrend, és különösen a folyadékbevitel, ami hányás, hasmenés esetén megelőzheti a kiszáradást. Érdemes az orvostól tanácsot kérni a más betegségekre szedett gyógyszerekkel kapcsolatban, és a májkárosító hatása miatt a májgyulladás ideje alatt ajánlatos kerülni az alkoholfogyasztást. Aki pedig vírushordozó, annak a továbbadás elkerülése érdemében addig érdemes tartózkodnia a szexuális együttléttől, amíg kimutatható nála a hepatitisz”

– tanácsolják az említett központ szakemberei.

Az ógyallai járvány részleteiről Hamran Mária alpolgármester tájékoztatta az olvasóinkat: „A hétfőig városunkban regisztrált 34 eset közül 32 a szociálisan hátrányos helyzetű polgártársaink lakóhelyén beazonosított járványgóchoz kapcsolódik. Május 20-án egy fiú lett rosszul, akit a nyitrai kórház infektológiai osztályára szállítottak. Annak szakemberei pedig értesítették a Komáromi Regionális Közegészségügyi Hivatalt a hepatitisz A vírusos fertőzés megállapításáról. A további 2 eset pedig olyan ógyallai személyeket érint, akik hétközben idénymunkásként folyamatosan más-más városban dolgoznak, és havonta csak egy-két hétvéget szokták odahaza tölteni. Az egyikük tudja, hogy Galántán fertőződött meg, a másikuk azonban nem tudja, hogy hol. Szerencsére, Ógyalla külső városrészeiben nincsenek nyilvántartott fertőzöttek”.

 Sárgaságjárvány Ógyallán: Hamran Mária alpolgármestert kérdeztük
Mi tartozik a sárgaság tünetei közé?
Fotó:  Györgytea

Azt is megtudtam, hogy miután a közegészségügyi hivatal értesült a fertőzésről, a terjedése megfékezés érdekében aktív együttműködésbe kezdett Ógyalla városával és szociális terepmunkásaival, az orvosokkal és az egészségügyi minisztériumhoz tartozó Egészséges Régiók szervezet érsekújvári területi képviselőivel. Ez utóbbiak az érintett lakosokat arra sarkallták, hogy mielőbb oltassák be magukat, gyakran mossanak kezet, sőt, a városvezetés által beszerzett tisztálkodási eszközök, hulladékgyűjtő zsákok… széthordását is vállalták.

„A szakemberek a járványgóc megállapítása után feltérképezték a fertőzöttek kapcsolatait, s mintegy 320 embert oltottak be a hepatitisz A vírus ellen. Az érintettek egészségi állapotát a helyszínen azóta is figyelemmel kísérik, mintegy 300 személyt helyeztek orvosi felügyelet alá, s a fertőzésgyanús személyektől vérmintákat vettek. Eközben folyamatosan ellenőrzik a járványügyi intézkedések betartását. Több esetben előfordult, hogy mire diagnosztizálták, a betegség szinte tünetmentesen lefolyt. A kórházi kezelésre szoruló betegek is csak két-három napig voltak kórházban, mivel nem romlott az egészségi állapotuk. Az RÚVZ hivatalos karantént nem rendelt el, ezért én is csak azt mondhatom, amit a hivatal munkatársai, hogy pánikra nincs ok” – ecsetelte a további részleteket Ógyalla alpolgármestere.

Azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy a város nem csak a családi otthonokban gondoskodik a fertőtlenítésről, hanem a helyi áruházakba, boltokba, iskolákba, éttermekbe, postára, taxisokhoz és más szolgáltatókhoz szórólapokat juttatott el.

„Az áruházak illetékeseit pedig arra kértük, hogy a bejárati ajtóknál helyezzenek el fertőtlenítőszereket, a csomagolatlan termékek, így a pékáru mellé tegyenek ki elegendő műanyag kesztyűt és zacskót, és figyeljenek oda arra, hogy a vásárlók azokat ne fogdossák össze. Az óvodákban nyári vakáció van, és a helyi szociális intézményekben sem adódtak problémák, annak lakói között nincsenek fertőzöttek.

A városban levő nyilvános ivóvízcsapokat naponta fertőtlenítjük. Bár a kánikula is kedvez az efféle fertőzések terjedésének, de reméljük, hogy a felsorolt intézkedéseinkkel és oltásokkal mielőbb sikerül véget vetnünk a sárgaságjárványnak” – zárta tájékoztatását Ógyalla alpolgámestere.

A témával, illetve a hivatalos karantén elrendelésének esetleges tervével kapcsolatban a Komáromi Regionális Közegészségügyi Hivatal vezetőinek a véleményére is kíváncsiak voltunk, de eddig sem az írásbeli, sem pedig a telefonos megkeresésünkre nem reagáltak.  

Megosztás
Címkék