2024. november 7., 13:44

RoboSumo verseny Rimaszombatban

A rimaszombati Közösségi Technológiák Központja hatodik alkalommal rendezett robotikai versenyt, amely minden eddiginél több résztvevőt és érdeklődőt vonzott.

RoboSumo
Drónbemutató
Fotó: Virsinszky Tamás

A RoboSumo elnevezésű rendezvény a kezdetekben kizárólag hazai csapatok részvételével zajlott, de fokozatosan nemzetközi versennyé nőtte ki magát. Tavaly a rimaszombati és füleki csapatok mellett már Miskolcról és a Debrecen mellett található Esztárról is érkeztek diákok a megméretésre. Idén pedig tovább bővült a kör és újabb hazai csapatok érkeztek Tornaljáról, Selmecbányáról és Besztercebányáról is.

Összesen 13 csapat, közel harminc diákja vett részt a versenyen, melyre a Csillagház helyett már a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium tornatermében került sor. 

A versenyt rendező intézmény, a mérnöki tudományok, valamint a programozás iránt fokozottan érdeklődő tehetséges diákok számára biztosít lehetőséget arra, hogy tudásukat, kreativitásukat megmutassák egy izgalmas versenyen.

Tudás a munkaerőpiacra

Hajdú István szervező örömét fejezte ki, hogy ezúttal már magasabb szinten folytatódik a verseny, kinőtték az eddigi kereteket, ami azt jelenti, hogy sikerült egyet előrelépni. Az éves rendszerességgel megtartott találkozót azért tartja fontosnak, mert ilyenkor az informatikatanárok és diákjaik összejönnek, hogy egy szórakoztató versenyen megmutassák, mi újat sajátítottak el, miben sikerült fejlődniük az előző évekhez képest.

A RoboSumo további célja, hogy felkeltse a fiatalok érdeklődését a műszaki pályák és az új technológiák iránt, valamint, hogy ösztönzést találjanak a továbbtanuláshoz és képességeik fejlesztéséhez, amit a jövőben akár a munkaerőpiacon is kamatoztathatnak.

RoboSumo
Fotó:  Virsinszky Tamás

Molnárné Pelle Beáta, a Református Oktatási Központ igazgatója szerint nagy megtiszteltetés, hogy az iskola szecessziós tornatermében köszönthetik a nemzetközi verseny résztvevőit. 

– Tudjuk jól, hogy a verseny egyben öröm is, hiszen többhetes, több hónapos felkészülés lezárásáról van szó. Ezért az örömteli versenyzés talán még a végső helyezésnél is fontosabb – véli az igazgató, aki szerint lényeges, hogy a diákok olyan dologgal foglalkoznak, ami érdekli és feltölti őket, s nem utolsósorban a jövőre való felkészülésben is segíthet nekik. 

RoboSumo
Résztvevők
Fotó:  Virsinszky Tamás

A diákoknak ugyanis lehetőségük nyílik különböző programozási nyelvek használatára, továbbá a robot megépítése is igényel egyfajta készséget, aminek a későbbiekben hasznát vehetik. 

Főző Zsolt igazgatóhelyettes elárulta, hogy több éve járnak hasonló versenyekre, s ez ihlette az ötletet, hogy a gömöri régióban is meg kellene honosítani a RoboSumót. 

Kipattant a fejünkből, hogy Rimaszombatban is hagyományt kellene ennek teremteni. Sok magyarországi és szlovákiai versenyen részt vettünk már, s úgy gondoltuk, hogy jó lenne ezeket a „szumósokat” nálunk is összehozni. Idén bővítettük a versenyfelhívást, és többen elfogadták a meghívást, köztük szlovák csapatok is, ezért már az egész versenyt kétnyelvűen bonyolítottuk le”

– fejtette ki Főző Zsolt. 

– A diákok számára plusz hozadéka az egésznek, hogy robotokkal foglalkozunk az iskolában, hogy programozni tanulnak, logikus gondolkodást, taktikát tanulnak közben. Nagyon bízom benne, hogy ha egyetemre mennek, ezt a tudást majd fel fogják tudni használni. Bízom abban is, hogy jövőre még többen leszünk és évek múlva akár még ezt a tornatermet is sikerül kinőni – mondja optimistán az igazgatóhelyettes. 

A verseny szabályai

A szumó küzdőtér egy olyan, összesen 122 cm (4 láb) átmérőjű, matt feketére festett korong, amelyet 5 cm széles körkörös fehér gyűrű határol le. A versenyző robotot kizárólag LEGO-elemekből lehet felépíteni. A robot akkor tekinthető kiesettnek a küzdőtérről, ha valamely része megérinti a talajt. A számítógépes programozás konkrét kereteket ad a robot megépítéséhez, amely nem lehet nehezebb, mint 0,907 kilogramm és bele kell férnie egy 30,48 x 30,48 centiméter alapterületű négyzetbe.

A robotikai verseny szabályai szerint a diákok által beprogramozott robotok a kör alakú pályán megküzdenek egymással, hogy adott időn belül leszorítsák egymást a porondról. A három menetből álló összecsapás során az a csapat jut tovább, amelyiknek a robotja legalább két győzelmet ért el a porondon, azaz nem szorult a fehér vonalon kívülre. A résztvevő csapatokat két csoportba sorolták, ahol mindenki megküzdött mindenkivel, majd így alakult ki a rangsor, ami alapján aztán a további párosításokat, valamint az elődöntő és a döntő párosítását is meghatározták.

RoboSumo
Fotó:  Virsinszky Tamás

A versenyt a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium csapata, a Kimi 2.0. nyerte, a döntőben izgalmas csatában legyőzve a füleki TechSámáns csapatát. A harmadik helyen a besztercebányai Chihuahua csapat végzett, a negyedik pedig az esztári Irinyi Károly Általános Iskola csapata, a Color lett. Valamennyi részt vevő csapat értékes díjakban részesült.

Valacsay Flórián, a győztes és egyben címvédő hazai csapat tagja hetilapunknak elárulta, hogy erősebb volt a mezőny, mint tavaly, ennek ellenére a robot felépítésén nem változtattak, csupán annak operációs rendszerét írták át. 

A robotika szakkörön rengeteg hasznos információt tanulunk, ami tovább segíti a programozási ismereteinket és a tananyag széleskörűbb megértését. A verseny előtti felkészülés során hosszú órákat töltünk a robot tökéletesítésével, de ez nem teher, hanem a hobbink is egyben

– mondta a győztes csapat tagja. A szakkörre járó diákok közül többen is informatikát szeretnének tanulni a jövőben, ami kitűnő alapot nyújthat majd az IT-szektorban történő elhelyezkedésben.

A rendezvény során a tanulók Perjési József informatikatanár tartalmas előadásán keresztül az internet és a különböző hálózatok működéséről, az adatátvitelről, valamint az optikai szálak felépítéséről tudhattak meg új ismereteket.

RoboSumo
Perjési József
Fotó:  Virsinszky Tamás

Az eredményhirdetés és kiértékelés után drónbemutatóra is sor került az iskola udvarán. A diákok egy hatalmas, a mezőgazdaságban permetezésre használt drón működését ismerhették meg.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/44. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.