Restaurálták a rozsnyói tímárok halotti leplét
Gyűjteményének egyik újabb értékes darabját, a rozsnyói tímár céh halotti leplét sikerült restaurálnia a Rozsnyói Bányászati Múzeumnak. Az 1795-ös évszámmal ellátott leplet nemrég tárták a közönség elé, s azt 2024. július 5-ig lehet megtekinteni.
A rozsnyói céhek ténykedésének idejéből nagyon kevés textília maradt fenn. Ezek közé tartoznak a Rozsnyói Bányászati Múzeum gyűjteményében található halotti leplek, amelyeket egykor a különféle céhek tagjainak, illetve családtagjaik temetésekor használtak a koporsó letakarására. A tavalyi év során restaurálták a csizmadiák céhének 1824-ben készült halotti leplét, s az idén is folytatták a munkát, ezúttal a tímár céh halotti leplét állították helyre.
A lepel fekete bársonyból készült, az alsó rétege vastagabb len szövet, hossza 2,5 méter, szélessége 1,6 méter. Felső oldalán egy selyemből kialakított, díszes szegélyű kereszt látható, melyet kétoldalról a tímárok mesterségének szimbólumai öveznek, a bőr áztatására szolgáló kád és két, keresztbe tett tímárkés. Ezeket a BÖTI TZ : SZ, illetve ANO 1795 12 MAR felirat egészíti ki. A lepel szélén paszomány és rojtok találhatók.
A múzeum tájékoztatása szerint a lepel, állapota miatt, szakszerű kezelésére szorult, illetve megfelelő tárolási feltételeket kellett biztosítani, hogy megelőzzék állagának további romlását és a lehető legjobban megőrizzék.
A restaurálás alapvető célja a külső textília stabilizálása volt, illetve eredeti formájába való visszaállítása, ugyanis az évek során különféle beavatkozások miatt egy része deformálódott.
A felújítást Barbora Figuli textilrestaurátor végezte. Munkájának köszönhetően sikerült nemcsak megőrizni ezt a művészi és kulturális értékkel bíró tárgyat, hanem az így bemutathatóvá vált.
A helyreállított halotti leplet a múzeumok éjszakája alkalmából mutatták be a nagyközönségnek. Az érdeklődők 2024. július 5-ig tekinthetik meg a Rozsnyói Bányászati Múzeum történeti tárlatának helyt adó épületben.