Rendhagyó történelemóra a kommunizmus áldozatainak emléknapján
Elhurcolva – Távol a hazától, rabszolgasorsa ítélve címmel szervezett február 23-án rendhagyó történelemóra Pázmaneum polgri társulás a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján a Közös Igazgatású Szakközépiskola – Szabó Gyula 21-ben, az iskolával és az MCC Felvidékkel karöltve. A száz középiskolás diák számára az előadást Tolnai Gyula történész, az MCC-Rubicon Történettudományi Műhelyének kutatója tartotta meg.

A rendhagyó történelemóra előtt az iskola részéről Klőr Levente tanár köszöntötte a tanulókat és a vendégeket, felhívva a figyelmet arra, mennyire fontos közösen gondolni és felidézni azoknak az emlékeit, akik átélték a kommunizmus rémtetteit. Fontos az emlékezés a múltra, a gyökerekre, a hagyományokra, hogy tovább lehessen azt adni a követkeőz generációknak.
Karaffa Attila, a Pázmaneum polgári társulás elnöke, Dunaszerdahely alpolgármestere elmondta a fiataloknak, hogy az emlékezés napja egyben Dunaszerdahely város emléknapja is.
– fogalmazott az alpolgármester.
Pomichal Krisztián, a Mathias Corvinus Collégium (MCC) Felvidéki vezetője is szólt a fiatalokhoz, bemutatva röviden az MCC küldetését, kiemelve a középiskolai tehetséggondozás fontosságát. Tolnai Gyula történész, az MCC-Rubicon Történettudományi Műhelyének kutatója a Kommnuizmus áldozatairól, arról a 700 ezer magyarról, akiket elhurcoltak a Szovjetunió terültén létesített négyezer táborba, ahol kényszermunkára ítélték őket.
„Azért is fontos megemlékeznünk róluk, mert mindannyiunkat érint történelmileg és családilag – sokunk rokonságában a mai napig is élnek még olyanok, akik emlékeznek nagyapára, nagyanyára, rokonokra, akiket elhurcoltak” – fogalmazott a történész.
Az eseményt követően a Közös Igazgatású Szakközépiskola – Szabó Gyula 21 tanulóival közösen elhelyezték a kegyelet koszorúit a városháza melletti Diktatúrák áldozatai emlékműnél.