2023. június 12., 12:20

Rendhagyó irodalomóra Petőfi Sándor és Arany János barátságáról

Tóth Péter Lóránt kunszentmiklósi versvándor idei felvidéki turnéját Kassán kezdte, majd a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Érsekújvári Területi Választmánya meghívására a járás kilenc településén fogadják a neves versvándort.

versvandor-2.jpg
"Nagyon jó volt"- mondták a lányok a versvándornak az előadás után
Fotó: Bokor Klára

"Toldi írójához elküldöm lelkemet..." előadásával érkezett ma Tóth Péter Lóránt elsőként a kürti alapiskolába, ahonnét a köbölkúti majd a szőgyéni alapiskolába látogat. Kedden, június 13-án Érsekújvár, Tardoskedd, Udvard, a rákövetkező napon pedig Muzsla, Kéménd és Ipolyszalka iskoláiban tart előadást.

versvándor
Melecski Andrea és Tóth Péter Lóránt
Fotó:  Bokor Klára
A Petőfi Sándor és Arany János barátságáról szóló előadásában levelezések, versek, visszaemlékezések, legendás történetek repítik vissza a hallgatóságot a magyar irodalom legrövidebb ideig tartó, de legmélyebb barátságába.

A tűz és a víz találkozása, akik nem kioltották egymást, de segítették, támogatták a másikat. Mindezt illő humorral fűszerezve, lebilincselő stílusban.

versvándor
Fotó:  Bokor Klára

A kürti iskola a faluházban fogadta a versvándort és gyerekek lassan mind jobban belekapcsolódtak az előadásba.

Tóth Péter Lóránt kifejtette, azért jó verset mondani, mert az ember sokszor nem tudja összesűríteni, szavakba foglalni mondanivalóját, érzéseit és a versek ezt megteszik helyettünk.

Az rendhagyó irodalomóra végén Melecski Andrea igazgatóhelyettes kérdésére, volt-e valami, olyan érdekesség, információ, amit eddig még nem tudtak a két költőóriásról, minden kéz a magasba röppent.

versvándor
Fotó:  Bokor Klára

Megkérdeztük Tóth Péter Lórántot lát-e különbséget az anyaország beli és a határon túli fogadtatásban.

"Az érdeklődést tekintve nagy különbséget nem látok. Elmondhatjuk azt a Kárpát-medencében élő magyarokról, hogy a lelkületünk, a kultúránk, a hagyományaink egy tőről fakadnak. Így akár Petőfi és Arany barátsága és költészete is egyformán megérinti a diákságot, éljenek bárhol a nagy hazában. Hogy én beszéljek Aranyról, Petőfiről, Radnótiról és a többi nagy írónkról, költőnkről annak azért nagyobb a tétje a külhoni magyarok körében, mert itt az anyanyelv a megtartó erő. Azt kell elérni, hogy azok, akik meghallgatják ezeket a történeteket, továbbadják. Egy nemzetet alkotunk, és bár én Kunszentmiklóson születtem, nagyanyámat Andódról telepítették ki.

Napjainkban hiányoznak a nagy történetmesélések, a példaképek. Hiánypótló előadások ezek, ezzel akkor szembesültem leginkább, amikor az 56-os forradalomról összeállított irodalmi előadásaimmal jártam a határon túli országrészeket, és döbbenten állapítottam meg, sokak számára fehér folt volt a magyar történelem ezen időszaka. Ez számomra azért volt meglepő, mert én olyan környezetben nőttem fel, ahol a magyar történelmet egészében láttuk”

– fogalmazott az előadó.

versvándor
Fotó:  Bokor Klára
Tóth Péter Lóránt történelem-testnevelés szakos tanár, drámapedagógus, versmondó és versvándor nyolc éve járja Magyarországot és a határokon túli magyarlakta területeket, hogy legnagyobb magyar költőink verseit tolmácsolja rendhagyó irodalomórák és pódiumestek keretében. Hitvallása szerint a versek térképek, iránytűk az életünkben, ezeket követve juthatunk el egy békésebb, szeretettel teli világba. A munkásságáért többek között Pro Cultura Hungarica- és Trefort Ágoston-díjjal is kitüntetett, negyvenegy éves, Kunszentmiklóson élő költészetbarát előadó tíznél is több tematikus irodalmi és történelmi programot kínál az érdeklődőknek és ez idő tájt új műsorok előkészítésén is dolgozik.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.