2020. november 22., 10:52

Reményteljes jövő a tallósi Esterházy-kastély előtt

A tallósi Esterházy-kastély és annak párját ritkító parkja Mátyusföld egyik legszebb ékköve. A klasszicista stílusban készült épületnek mostoha sors jutott, működött benne többek közt árvaház, fenyítőház, szaktanintézet.

 

Az idő vasfoga is alaposan megtépázta az Esterházyak valamikori fényes birtokát, amely évtizedes huzavona után végre Tallós község birtokába került. A tallósi kastély egyemeletes, reprezentatív épület, amelyhez gazdasági létesítmények kapcsolódnak, patkó alakban zárva a belső udvart. A monumentális kastély kiterjedése meghaladja az egy hektárt.

Az épület statikailag jó állapotban van, a belső tér azonban kifejezetten lepusztult és romos állapotú, az Esterházyak kincseinek és értékeinek már rég nyoma veszett. 

A huszadik század második felében főként arról volt ismert, hogy Mátyusföld egyetlen magyar tanítási nyelvű speciális alapiskolája működött benne. Az oktatási intézményt tavaly áthelyezték Galántára, így az épület mély Csipkerózsika-álomba zuhant. Az udvar ezzel párhuzamosan megéledt, hiszen tavaly tavasz óta ott rendezik meg rendszeresen az egyre nagyobb sikernek örvendő tallósi őstermelői piacot. Tallós község azóta már nemcsak a piaccal és a vízimalommal büszkélkedhet a Mátyusföldre érkező turisták és a látogatók előtt, hiszen a legendás és izgalmas történelmi eseményeket jegyző kastély ősztől a falu birtokába került.

123136836_113435610553181_5713380031901428722_o.jpg

Horváth Zoltán immár tizennégy éve Tallós polgármestere. Mindig szívügyének tekintette a kastély sorsát. Szomorúan mondja, hogy az épületet évtizedek óta elhanyagolták, a legsürgősebb teendő, hogy kitakarítsák az egész szennyvízhálózatot és az eldugult csatornarendszert. Mivel az ereszcsatornákat sem tisztította senki vagy harminc éve, az eső csak oda nem folyt a tetőről, ahova nem akart, magyarázza a polgármester, így a külső homlokzat és a tető is alapos renoválásra szorul.

– A kastély belső terében öreg katonai ágyaktól kezdve piszkos matracokon, iratokon át régi csövekig mindenféle romos tárgy hever, így a november 14-ei szombatra a Tallós Polgári Társulás közös takarítást hirdetett. A kastély épülete mindig zárva volt a nyilvánosság előtt, most kinyitottuk, és mindenki megnézhette, mi van odabent – mondja a polgármester, aki végtelenül örül annak, hogy végre rendeződik a kastély sorsa. Tudja, hogy rögös út áll előttük, azt is, hogy egy ilyen méretű épület felújítása irgalmatlan összegeket emészt fel, de bízik a határon átnyúló Interreges pályázatok, a Norvég Alap és az uniós pályázatok által nyújtott lehetőségekben, a felsőbb szervektől érkező esetleges segítségben.

A polgármester egy kreatív szakmai bizottságot is felállított a képviselők és a falu aktivistáinak közreműködésével, hogy közösen tudjanak dönteni a kastély sorsát érintő kérdésekben.

123404933_114576480439094_337600987122117203_o.jpg

A tallósi kastély épületét a hetvenes évektől a kerületi iskolaügy birtokolta, mivel a speciális iskolák akkoriban még a kerület alá tartoztak. Az oktatásügyi minisztériumtól a kétezertízes évek elején a kastélyt megörökölte a belügyminisztérium. Horváth Zoltán elmeséli, hogy amikor 2006-ban polgármester lett, szinte azonnal kérvényezték a kastély megvásárlását a gazdasági minisztériumnál, ezt azonban elutasították. A polgármester máig úgy gondolja, hogy sem a kastély épülete, sem az ott uralkodó higiéniai körülmények nem feleltek meg egy iskola működtetésének, így nagyon sajnálja az elvesztegetett éveket. 2018-ban személyesen kérte fel az akkori belügyminisztert, hogy kezdjenek valamit a kastéllyal, és indítsák el az intézkedést.

A kastély értékét egymillió euróra becsülték fel, a hosszas bürokráciai harc után a falu a becsült összeg tíz százalékáért, százezer euróért vásárolhatta meg a műemléket.

Arra a kérdésre, hogy mi lesz ezután a kastéllyal, Horváth Zoltán csak nagy távlatokban válaszolt. Elmondta, hogy kötelezettséget vállaltak egy kisebb helytörténeti múzeum megnyitására, amit felújított állapotában a mátyusföldi régiós turizmus szolgálatába állítanának. Az épület felújítása előzetes becslések szerint akár 10-12 millió euróba is kerülhet. Jelenleg az önkormányzattal karöltve pályázatokon dolgoznak.

Horváth Zoltán szomorúan meséli, hogy a régi értékekből mára egy sem maradt a kastélyban, de büszkén mutat egy hatalmas bécsi, szárnyas hangversenyzongorát, amelyet egy somorjai hölgy ajándékozott a kastélynak.

Ez a zongora valamikor a tallósi uradalomban élő Esterházy grófnőé volt, később Somorjára került. Nagyon hálásak a becses ajándékozónak, akinek köszönhetően ez a szép darab hazakerült a kastélyba.

horvath_zoltan_buszken_mutatja_az_esterhazy_grofno_hangversenyzongorajat.jpg
A barokk-klasszicista stílusú tallósi kastélyt 1760-ban gróf Esterházy Ferenc építtette egy reneszánsz épület alapjaira. Nem sokáig volt a család használatában, hiszen 1763-ban árvaházat (ez volt az első magyar állami árvaház) alapítottak benne, majd az árvaház Szencre költöztetése után fenyítőházként szolgált. Az Esterházy család nem sietett a kastély újbóli belakásával, a rezidenciájuk Cseklészen volt, a tallósi kastélyt legfeljebb nyaranta, vadászatok idején vették használatba. 1910-ben korszerűsítették az épületet, nagy részében központi fűtést alakítottak ki. A második világháború után az Esterházyak elhagyták a kastélyt, az állami gazdaság irodája és óvoda költözött az épületbe. 1967-től a speciális iskola működött a jobb sorsra érdemes ódon falak között. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/47. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.