Régiófejlesztés a Dunaszerdahelyi járásban - a déli régióknak is jut megyei segítség
A csallóközi magyar települések épülnek és szépülnek, a nyári időszak alatt számos felújításnak lehetünk a szemtanúi. A magyar megyei képviseletnek köszönhetően jut anyagi forrás a déli régiók fejlesztésére is, amellyel kapcsolatban Berényi József megyei alelnököt kérdeztük. A nagyobb beruházásokról pedig a városvezetők számoltak be.
Nagyszombat megye alispánja, Berényi József lapunknak elmondta, hogy a Csallóközben számos beruházás és felújítás történt és történik, amelyeket a megye is támogat, illetve különféle pályázati lehetőségek is vannak.
– Nagymegyeren új kollégium megépítését tűzték ki célul, amelynek az alapkőletétele még a múlt héten megtörtént. A régi épületet le kell bontani, mert már régóta nem felel meg a követelményeknek. Ezenkívül az egyik megyei útszakaszt is éppen felújítják Nagymegyeren, de több csallóközi településen zajlik útfelújítás a megye támogatásával. A legnagyobb közútfejlesztési beruházás Ekecs és Nyárasd között valósul meg még ebben az évben.
Európai uniós támogatásból újítjuk fel augusztus folyamán a Lég belső kataszterébe tartozó útszakaszt, projektjének előkészítése évekbe telt, a kivitelezés minden bizonnyal ügyesebben megy majd. Az Európai Unió komoly összegekkel támogatja a kerékpárutakat is – a határon átívelő pályázatoknak köszönhetően –, ezt pedig Ekecs és Nyárasd is kihasználta – tette hozzá Berényi József. Az első osztályú utak nem tartoznak a megye fennhatósága alá, ellenben a másod- és harmadosztályú utak felújítását támogatja a megye.
A felsoroltak olyan beruházások, amelyek a megyei fenntartású intézményekben valósulnak meg. Ugyanakkor számos pályázati lehetőség adott az önkormányzatok és a különféle kulturális szervezetek számára. Többféle kategóriában írják ki a pályázatokat: a kis pályázatokért elsősorban települések, polgári társulások indulhatnak, főleg kulturális rendezvények szervezésének céljából.
A megyének számos fesztivált, rendezvényt sikerült támogatnia, amelyek az idei évben valósultak, vagy valósulnak meg. 1000–2000 eurós támogatásokról van szó, de a kis lélekszámú falvakban ezt az összeget is jól felhasználják a szervezők egy-egy rendezvény kivitelezésénél.
A nagy pályázatokhoz tartoznak a régiófejlesztési, területfejlesztési pályázati lehetőségek, amelyeket elsősorban a községek figyelmébe ajánlják. E projektek mentén a megye 20-30 ezer euró értékben tudja támogatni a pályázókat. Érdemes tehát figyelmesnek lenni!
Dunaszerdahelyen is – a már fentebb említettek mellett – zajlik az utak és járdák felújítása, emellett azonban több újdonságra is felhívta figyelmünket a város polgármestere, Hájos Zoltán.
Az átmeneti lakhellyel bírók egy parkolóhelyet igényelhetnek, illetve akinek ennél több autója van, vagy nem rendelkezik sem állandó, sem pedig átmeneti lakhellyel, az a fehér, alternatív zónában parkol és/vagy megfizeti a parkolódíjat. Folyamatosan bővítjük a parkolóhelyeket, hogy minden egyes regisztrált autónak meglegyen a lehetősége a parkolásra. Továbbra is megmaradtak a fehér sávos parkolóhelyek, sőt a keleti lakótelepen továbbiakat is telepítünk. Fontos kiemelni, hogy modern, korszerű játszóteret is kialakítunk majd, amelyet a műjégpálya és a tűzoltóság közötti zöld területen képzelünk el. Itt a járdák és a közvilágítás kiépítését a 40. Csallóközi Vásárra szeretnénk befejezni. Ugyanakkor az egyik legfontosabb fejlesztés, hogy föld alatti szeméttárolók kiépítését tervezzük – tette hozzá Hájos.
Az emberek életét az elmúlt négy év alatt a koronavírus-járványtól egészen az energia és az építkezési anyagok árának emelkedésén túl számos külső tényező befolyásolta, amelyet kivétel nélkül mindenki érzékelt. Somorja polgármestere is erre hívta fel a figyelmet.
Végrehajtottuk az alsó szint teljes, valamint a külső-belső homlokzat felújítását, illetve a nyílászárók cseréjét az egész épületen. A felújítás összege egymillió euróra rúgott. A várost átszelő kerékpárút megépítése és átadása szintén hasonló költségekkel járt. Az idei évben sikeres volt az atlétikai pálya teljes körű felújításának projektje a Corvin Mátyás Alapiskola területén.
– Tartan borítású futópályát szeretnénk létesíteni rajta, már megvannak a tervek is – sorolta Orosz Csaba, aki szerint a kulturális rendezvények megszervezésének körülményei is normalizálódtak a járvány két éve után. Bár a tapasztalat azt mutatta, hogy az emberek nagyon nehezen oldódtak fel a Covid után, de a nyár folyamán már az események száma is sokkal több lett. Számos rendezvényt tudott a város megszervezni az elmúlt hónapokban, s a kultúrára szánt 65 ezer eurót idén biztosan kihasználják a helyi rendezvényszervezők.
A nyugdíjasklub régi épületét az ősz folyamán szeretnék lebontani, helyette pedig teljesen új épület kialakítását tervezik. Az önkormányzat reálisan bánik a költségvetéssel, a polgármester szerint nem voltak átgondolatlan ígéretek, minden anyagi forrással jól tudtak és tudnak gazdálkodni. Hitelfelvétel esetén sem kellett attól tartania a városnak, hogy eladósodna, hiszen kellőképpen tudják kezelni ezt a helyzetet is.
A 2016-ban várossá avanzsált Bős település fejlődése szemmel látható. Fenes Iván polgármester kijelentette, hogy mindig akad mit fejleszteni.
A csatornarendszer építése állandó folyamat, ugyanis továbbra is épülnek új utak, lakónegyedek – próbáljuk Bősön megtartani a fiatal családokat –, ám az egyik beruházás 5 és fél millió euróba került, amely nagyjából 10 km-es útszakaszt fed le. Tavaly adtuk át a megépült huszonhét bérlakást, amelyekben már laknak – családok, egyedülállók és nem utolsósorban fiatal házasok. Egyre elterjedtebb a szemét tudatos gyűjtése. A lakosság lassanként hozzászokik a hulladék szelektálásához, és a gyűjtőudvar kialakítása ehhez nagyban hozzájárult. Az udvar létrehozására több mint 800 ezer eurót áldoztunk, de úgy látjuk, hogy működik. Kevesebb felesleges hulladék termelődik a városban, a főbb utak mentén már nem látni annyi szemetet, mint pár évvel ezelőtt – mondja Fenes Iván.
– Lényeges felújításon esett át a bősi grófi víztorony az Amadé parkban, ugyanis tavaly kápolnává alakítottuk át a régi víztornyot. Ez az újítás közösségi összefogásnak köszönhető, a helyi Animade Polgári Társulás tagjai szorgalmazták az ügyet. A Szűz Mária-kápolna helyi mesteremberek munkáját dicséri. Rengeteg támogató segítette a kialakítását, és a kápolna reggeltől estig nyitva áll az érdeklődők előtt – tette hozzá Fenes Iván.
Az elkövetkező fél év még számos felújítást, karbantartást és építést tartogat, amelyekkel az önkormányzatoknak meg kell birkózniuk. A közbeszerzés pedig általában hosszadalmasabb folyamat, mint maga az építkezés.
Megjelent a Magyar7 2022/32. számában.