2020. december 3., 20:22

Régi szép pozsonyi karácsonyok

Kocsiversenyek a befagyott Dunán, ajándékhullás a Dóm-téren, művészi kivitelezésű jászolok, és legendás pozsonyi patkó – ezek voltak a régi pozsonyi karácsonyok elengedhetetlen részei!

A pozsonyi Zsidó utcán.
Fotó: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch FB

Pozsony város régi annáleszeit nézegetve több érdekes adatot találunk olyan karácsonyi népszokásokról, amelyekből ma már sok feledésbe merült.

Ajándékhullás a Dóm-téren

Igen régi szép szokásnak mondható volt az, amikor karácsony éjszakáján Pozsony polgármestere a városi tanácsosokkal együtt megjelent a Szent Márton-templomban az éjféli misén. Ekkor pénzt, halat és kalácsot osztottak szét a szegényeknek, akik valósággal ellepték a Dóm környékét. A székesegyház körüli teret karácsony idején nem egyszer vastag hóréteg borított, de a szegények még a fogvacogtató hidegben is türelmesen vártak az ajándékokra.

Kocsiverseny a befagyott Dunán

A XV. és XVI. században szokásban volt, hogy ha Pozsonyban a Duna befagyott, ami akkoriban gyakran megtörtént, a vállalkozó szellemű fuvarosok lovas kocsival áthajtottak karácsony éjszakáján a túlsó partra.

Aki először tette meg ezt a veszélyes utat, a polgármester megjutalmazta, majd ő maga is követte a példát a tanács tagjaival. Legutoljára 1526-ban kelt át a polgármester ilyen módon a befagyott Dunán.

A későbbi évszázadokban különféle jégünnepélyeknek volt a színhelye a befagyott Duna. A fiatalok ekkoriban az éjféli mise után felsétáltak a Duna jegén a Kristofek-vendéglőig, ahol forralt bor és finom sült hal várta őket.

ba2
Fotó:  Pinterest
Pozsonyi jászolipar

A karácsonyi ünnepi játékok a XVI. században kezdtek divatba jönni. Ezeket Pozsonyba Főrévből hozták be, amely régen önálló község volt (ma Pozsony városrésze Ružinov/Ruzsinó néven). Ennek kapcsán említsük meg, hogy akkoriban nagyon híres iparnak számított Pozsonyban a betlehemi jászolkészítés. Szokás volt a pozsonyi templomokban művészi kivitelezésű betlehemi jászolokat kitenni karácsony hetében. 

A régi lapok ennek kapcsán fel is idézik, mely pozsonyi templomokban voltak egykor a legszebb jászolok és betlehemek. A legszebb pozsonyi jászol egy XVII. századból származó, barokk stílusú jászol volt a Kapucinus-templomban. A legnagyobb betlehemi jászol pedig a virágvölgyi templomban volt. Szintén nagyon szépek voltak a ferenciek és jezsuiták templomának jászolai, illetve a Notre Dame-templom, és a Szent Erzsébet-templom betleheme is, amely spanyol stílusban készült.

A pozsonyi mákos és diós patkó

Máig igazi pozsonyi specialitásnak számít a híres pozsonyi mákos és diós patkó. Évszázadokon át karácsony ünnepére ezt a finomságot sütötték Pozsonyban. A háziasszonyoknak féltve őrzött kincse volt a karácsonyi patkók készítésének titka.

1599-ben Fichtel Hermán pékmester az egész céh dicséretét kiérdemelte kitűnő karácsonyi patkójával. Meg is kapta céhétől a felhatalmazást, hogy még utódai is jogosultak karácsonytól pünkösdig ilyen édességet sütni. Később a patkósütés általánossá vált Pozsonyban, és pedig annyira, hogy az a leány, aki nem tudott patkót sütni, nem is ment egyhamar férjhez.

A mákos és diós patkók mellett a kétszersült is gyakran megjelent a karácsonyi asztalon, és szintén pozsonyi különlegességnek számított. Karácsony estjén a pozsonyiak leginkább halat, mákostésztát és lencselevest fogyasztottak. Előételnek pedig mézet, ostyát és diót.  

ba4
Fotó:  Stará-Bratislava
Ostorpattogtató verseny

A pozsonyi fiákerosok (a fiáker kétlovas fogatú, könnyű kocsi, amelyre harmonikaszerűen leereszthető ernyő volt szerelve) is érdekes szokást honosítottak meg karácsony estéjén. Este elegánsan és cilinderesen felültek a bakra és sűrű ostorpattogtatás közben vonultak végig a fő utcán. Igazi művészettel kezelték az ostort, így a felvonulásnak igen nagy közönsége volt.

Szerelmi jóslás dióval és gombóccal

Pozsonyban is jelen voltak a karácsonyi ünnepekkel összekötött apróbb népszokások, amelyek főként a szerelmi jóslásra irányultak. Egy vödörben dióhéjat úsztattak a fiatalok, és a dióhéjba egy cédulát tettek neveikkel. Amely legény és leány diós csónakja összeütközött, abból egy pár lesz.

Hasonló tréfás karácsonyi mulatság volt a lányok körében gombócfőzés. A gombócokba cédulákat tettek. Amelyik gombóc először feljött a víz tetejére, a benne levő név jövendő férjük nevét rejti. 

Különösen a Zuckermandel környékén dívott az a szokás, hogy a Szentestén a leányok erősen figyelték a Duna tükrét, mert abban akarták meglátni a jövendőbelijüket.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.