2021. május 11., 08:26

Reflektorfényben Csábrág vára

2021. május 8-án története során először díszkivilágításban pompázott a Korponai járásban található Csábrág vára.

Csábrág vára
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Nászaly Gábor

A Sine Metu polgári társulás az építményt gondozó Rondel nevű egyesülettel összefogva azzal a céllal látta el díszkivilágítással az objektumot, hogy felhívják a figyelmet a csábrági romvár felfedezetlen szépségére és a felújítás szükségességére. Amint azt közösségi oldalán a Sine Metu polgári társulás vezetője, Orosz Örs megfogalmazta, napközben közel kétszázan, napnyugta után pedig mintegy nyolcvan érdeklődő jelent meg a várnál. Mint írta, 19:30 és 21:30 között a helyi várbarátokkal összefogva száz reflektor segítségével világították ki Csábrág ősi várának romjait. A fényjáték megvalósításához számos szakhatósági engedélyt szereztek be; mindezt a Sine Metu polgári társulás aktív munkatársa, Nászaly Gábor intézte.

Kötődöm a várhoz, már csak azért is, mert a Csábrágvarbók közelében található Kőkesziből származom. Szlovákiában ez az egyetlen vár, ahonnan sem egy település, sem egy tévétorony, sem egy telefonerősítő nem látszik, hiszen a vadon mélyén, egy rezervátum közepén helyezkedik el. Amikor 1996 körül a Rondel polgári társulás elkezdett a várral foglalkozni, áthatolhatatlan bozót vette körül”

– fogalmazta meg kérdésünkre Nászaly Gábor, majd így folytatta:

Egy nagyon bonyolult engedélyeztetési folyamaton vagyunk túl. A csábrági rezervátum az Állami Természetvédelmi Hivatal selmecbányai részlegéhez tartozik; rajtuk kívül természetesen a Besztercebányai kerület járási hivatala környezetvédelmi osztályával is egyeztettünk, s tiltott tevékenység alóli kivételhez folyamodtunk. Sok-sok intézkedés, többek között egy 100 eurós okmánybélyeg befizetése után végül megkaptuk a nyolcoldalas engedélyt. Rendkívüli mértékben megkönnyítette a dolgunkat, hogy két kocsira behajtási engedélyt is kaptunk.”

Az est folyamán a tábortűz mellett is kellemes volt a hangulat; a vár tornyában Ipolyság környéki fiatalok muzsikáltak. A magyar dalok gitár, hegedű, trombita, klarinét és tangóharmonika kíséretében csendültek fel.

„Csábrágot felépítése után egy ideig Litva várának mondták. Ezt az elnevezését a közeli, Litva nevű romvártól kapta, mely tőle délkeletre 3 km-re, a Litva folyó kanyarulatában állt, és az 1320-as években pusztult el. A két vár közelsége és azonos neve miatt e korán elpusztult vár adatait a történészek napjainkig tévesen, Csábrág történelmében szerepeltetik. Az „új” Litva várat feltehetően Károly Róbert építtette Csák Máté halála után. A várat a 15. század második felétől kezdve többnyire már Csábrágnak nevezik. 1812-ben Koháry Ferenc felgyújtatta, azóta a hajdan híres vár lakatlan rom” – írja a varak.hu.
Csábrág vára
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.