2024. november 29., 15:46

Pozsonyban lehetne a térség legkorszerűbb kikötője

Pozsony legkeresettebb építkezési területei napjainkban a Duna mentén terülnek el. Éppen itt indult rohamos növekedésnek az utóbbi években a belváros, ahol egyre nagyobb magasságokba törnek az új épületek. Az állam legújabb elképzelése alapján a főváros központja tovább bővülne, és a Duna-parti kikötő is jelentős fejlődésre számíthat. A közlekedési minisztérium ugyanis merész tervekkel állt elő, amelyekben Pozsony belvárosának bővítése és a Duna egyik legmodernebb és legnagyobb kikötőjének megépítése is szerepel.

Harbour Park Pozsony
Fotó: A Harbour Park weboldala

A kormány már jóvá is hagyta a kikötő-korszerűsítési projekt stratégiai beruházások közé sorolását, ami felgyorsíthatja a munkák előkészítését. Jozef Ráž közlekedési miniszter szerint egy korszerű intermodális kikötő megépítését tervezik a Pozsonypüspökivel és Vereknyével közvetlen szomszédságban lévő egykori Brenner, azaz a jelenlegi Pálenisko helyén, a mostani téli kikötő területén pedig – az Euroveától kezdődően – tovább bővülne a belváros, azaz lakások és polgári létesítmények épülnének itt. 

A sorrend az lesz, hogy először a Pálenisko helyén felépül az új teherkikötő, majd a jelenlegi kikötő egy részén megváltozik a területrendezés, végül pedig egy új hajógyár is felépül"

– részletezte a terveket Ráž miniszter a közösségi oldalán.

Téli kikötő Pozsony
Fotó:  Tasr
A projekt nem érintené az államháztartást

A jóváhagyott kormányjavaslat szerint az építkezés tervezett kezdési időpontja 2025 márciusa lenne, a teljes projekt befejezése pedig 2030 elején várható. Ha sikerül a teljes tervet megvalósítani, Pozsonynak lehetne az egyik legmodernebb és legnagyobb Duna-kikötője. A miniszter szerint a repülőtér közelsége és a vasúti közlekedéshez való közvetlen kapcsolat is emellett a fejlesztés mellett szól. Ennek köszönhetőn Pozsonynak ezen a téren nem lenne jelentős vetélytársa a térségben, hiszen még Bécsnek sincs ilyen kikötője.

A projekt költségei több száz millió euróra rúgnak, a kikötő komplex korszerűsítésének finanszírozása azonban az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) – Közlekedés pénzeszközei segítségével történne. A hajógyár önfinanszírozó lenne, a területrendezési terv módosítása a jelenlegi kikötő alatti telkek eladásával együtt minden költséget fedezne, azaz az egész folyamat az állami költségvetés forrásai nélkül valósulna meg. 
Harbour park Pozsony
Fotó:  A Harbour Park weboldala

Jozef Ráž miniszter szerint a fejlesztéshez az első szükséges lépés a kikötő területének tulajdonjogi rendezése. Mint mondta, a kikötő jelenlegi elhanyagolt állapota a privatizáció idején megvalósult nem túl szerencsés telek- és infrastruktúraeloszlásnak köszönhető. Mivel az állam nem rendelkezett a szükséges infrastruktúrával, nem tudott ide beruházni. Ez azonban a jelenlegi földbérleti szerződés 2027-es lejártával megszűnik, s megnyílhat a kapu a kikötő szükséges infrastruktúrájának gyors helyreállítása előtt.

Több ezer munkahellyel kecsegtet a Harbour Park 

Egy új kikötő felépítésében azonban nem csak a kormány lát fantáziát. Nemrégiben a WIN – Port Invest magánbefektető bejelentette, hogy egymilliárd eurós beruházással egy új kikötőt építene a Ruzsinó városrészhez tartozó Farkastorok (Vlčie hrdlo) területén. 

A befektető egy trimodális közlekedési csomópont kiépítését tervezi Harbour Park néven, amely a vízi, vasúti és szárazföldi szállítást integrálná. A IURIS Invest társasághoz közeli WIN – Port Invest már a részleteket is bemutatta. Ezek szerint egy áruátrakodásra szolgáló óriási terület létesülne a belvárostól kicsit távolabb, modern feltételekkel az átrakodáshoz multimodális terminál formájában, amelynek célja Pozsony kereskedelmi kikötőjének nemzetközi szintű megerősítése lenne. További cél a téli kikötő mentesítése a teherszállítástól, amely így utasterminállá vagy kisebb utasszállító hajók rakpartjává alakulhatna.  

Ruzsinó városrész együttműködési szándéka és javaslatai alapján, amely alapvetően érdekelt egy trimodális kikötő kialakításában úgy döntöttünk, hogy előkészítjük a Harbour Park projektet"

– jelentette be szeptember végén Peter Bagin a magán befektető társaság nevében.

Az építkezés több szakaszból áll majd, és Ruzsinó városrész mintegy 13 millió eurót kap a fejlesztési díjból. Pozsony így több millió tonna éves kapacitású hajókonténer-átrakóhellyé válhatna a Dunán, s aktívan részt vehetne Ukrajna jövőbeni újjáépítésében is, emellett mintegy 2400 embernek adna munkát az új kikötő, ígéri a befektető. Ezzel párhuzamosan a főváros javíthatná pozícióját Európa logisztikai térképén, a Duna pedig egy lépéssel közelebb kerülne a városhoz.

Harbour park Pozsony
Fotó:  A Harbour Park weboldala
A teljes projekt megvalósítása hozzávetőlegesen 25 évig tartana, beleértve a területrendezést, a közlekedési minisztériummal, Ruzsinó városrésszel és a fővárossal folytatott egyeztetéseket is. A közeljövőben két fontos lépés vár a beruházóra, a projekt környezeti hatásvizsgálata (az ún. EIA – ez a folyamat 1,5-2 évig is eltarthat), és az első konzultációs kört követően kötelező érvényű véleményezési kérelmet kell benyújtani a fővárosi önkormányzathoz. 

A fejlesztő szerint első lépésben megépülne egy kikötői medence a teherkikötő számára, ahol az ömlesztett anyagokat raknák át, és kiépülne az R7-eshez csatlakozó infrastruktúra. Emellett egy logisztikai parkot is kialakítanának. A területet a lakosság is kihasználhatná, hiszen lesznek itt különféle szolgáltatások és egy gát is, amely a nyilvánosság számára is hozzáférhető lesz. A projekt teljes területe 792 ezer m², vízterülete 105 500 m², és jelenleg már készen áll a környezeti hatásvizsgálatra.

Van azonban egy akadályozó tényező. A fővárosi önkormányzat ugyanis évekkel ezelőtt beterjesztette az adott terület erdő- és tájzöldítési tervezetét. A környezetvédelmi tárca azonban akkor nem értett egyet ezzel a változtatással, így a területrendezési és építési hivatal 2023 augusztusában úgy döntött, elfogadja a közlekedési tárca javaslatát, hogy a területet egy új kikötő építésére a Farkastorokban fenntartsák. Vitát váltott ki tavaly az is, hogy a projekthez állítólag 90 hektár ártéri erdőt ki kellene vágni. A trimodális kikötőt azonban gyakorlatilag nem lehet más helyen megépíteni, főleg, ha ragaszkodnak ahhoz, hogy a védett terület érintetlen maradjon.
Harbour park Pozsony
Fotó:  A Harbour Park weboldala

Bár a magánbefektető azt állítja, a projektjük erőteljes állami támogatást élvez, s a közlekedési minisztériumban több éve működik az előkészítésén dolgozó munkacsoport, Jozef Ráž közlekedési miniszter szerint a magánbefektető projektje nem hozható összefüggésbe az állami projekttel.

 Drukkolunk a magánbefektetőnek, de nekünk van saját tervünk a kikötőre. Az, hogy létezik egy ilyen magánbefektetői ambíció a kikötő megépítésére azonban azt mutatja, hogy a mi kikötőépítési elképzeléseinknek van értelme"

– tette hozzá a miniszter.

Megjelent a Magyar7 2024/47. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.