2021. február 13., 19:18

Petro Lajos, a kultúraművelő

A Csemadok Országos Elnöksége az idén tizenharmadik alkalommal ítélte oda a Csemadok-életműdíjakat. 2021-ben négy kiemelkedő személyiség tevékenységét ismerték el a kitüntetéssel, köztük a vilkei Petro Lajos munkásságát.

Balra Galcsík Károly, jobbra Petro Lajos

Petro Lajos a kultúra iránti szeretetét az eszmélése óta magában hordozza. 1948. március 15-én született. Ez a dátum egész életében arra kötelezte, hogy a magyarságát megtartsa, a magyar kultúrát minél szélesebb körben terjessze. Már kisgyermekként vonzotta a színpad, óvodásként egyik kortársával egy farsangi műsorban szerepelt először, ahol dalra is fakadtak. Lajos bácsi máig emlékszik, a Páros csillag ritkán ragyog az égen volt az említett nóta, amellyel megörvendeztették a közönséget. Az alapiskola után a szepsi Mezőgazdasági Műszaki Középiskola tanulója lett. 1966-ban belépett a Csemadokba, amikor az akkori Bódva táncegyüttesbe táncos fiúkat kerestek.

Lokálpatriótaként mindig is a szülőfaluja, Vilke javát igyekezett szolgálni, ezért a középiskola elvégzése után hazatért, és a helyi alapszervezet vezetőségi tagja és titkára lett.

Mint mondja, 1958-tól kezdve Vilke lett a Csemadok-napok színhelye, aratási ünnepségekkel egybekötve. Azóta folyamatosan megrendezik a Csemadok járási fesztiválját, amely sokáig Járási Dal- és Táncünnepély címen futott, majd Ipoly Menti Művészeti Fesztivál lett belőle. Ez máig a legnagyobb rendezvényük.

Mivel a Csemadok-munkában Petro Lajos mindig az élen járt, később járási instruktor, majd a járási bizottság tagja lett, 1975 után pedig húsz éven keresztül látta el a vilkei alapszervezet elnöki feladatát. 1982-ben részt vett a Csemadok országos közgyűlésén Pozsonyban, ezt követően még három alkalommal volt tagja a losonci küldöttségnek, amire szintén szívesen emlékszik vissza.

Galcsík Károly, a Csemadok Nógrádi Területi Választmányának titkára szívesen látott vendég a Petro-házban. Ottjártamkor Lajos bácsival éppen egy régi fényképalbumot nézegettek, és felidézték az elmúlt éveket. Galcsík Károly elismerően szólt a kitüntetett áldozatos tevékenységéről, és különösen köszönte neki, hogy a rendszerváltás utáni nehéz időkben elvállalta az elnöki funkciót, így a változások után ő lett a Csemadok első járási elnöke.

– Szlovákia megalakulását követően községünkben is fokozatosan megszűntek a kisebb társadalmi szerveződések, ezt az időszakot csak a Csemadok alapszervezete élte túl. Munkánkat megnehezítette, hogy a kultúrház állapota leromlott, így főleg a szabadtéri rendezvényekre kellett összpontosítanunk – mondja Lajos bácsi.

A fényképalbumot nézegetve élmények garmadája merül fel a múltból. Az évzáró közgyűlések, a zselízi népművészeti fesztivál önfeledt pillanatai, az író-olvasó találkozók, előadások, irodalmi vetélkedők, bálok, a színjátszó csoport fellépései, a járási dal- és táncünnepélyek mind-mind szép emlékeket idéznek.

Petro Lajos - elso_fellepesen.jpg
Az első fellépése fényképen

Petro Lajos máig tagja a Csemadok Nógrádi Területi Választmányának, és amennyire az egészsége és az ereje engedi, a vilkei alapszervezetben is segíti a fiatalokat.

– Községünk Csemadok-szervezetének vezetősége megújult, csupa fiatalokból áll, akikkel szívesen osztom meg a szervezői tapasztalataimat. Büszke vagyok rájuk, hiszen 2019-ben, amint átvették a vezetést, rögtön szervezni kezdtek. Sajnos 2020-ban a koronavírus-járvány miatt az ünnepségek elmaradtak, viszont az elnökünk részt vett például Fülekpüspökiben a trianoni emlékmű felállításán, aminek végtelenül örültem. Csak úgy ragad az emberre a magyar öntudat, ha sokat részt vesz magyar érzelmű eseményeken – mondja Lajos bácsi. 

Bevallása szerint él-hal a kultúráért, amellett tanárként, zenészként, közéleti személyként is aktív volt.

A kultúra éltetése mellett a család a legfontosabb számára. Tehetséges kisunokájáról, a Nyárasdon élő Zsalkovics Lauráról büszkeséggel beszél.

Szép emlékként idézi fel, hogy amikor náluk töltötte a hétvégét, elkísérte őt a Csemadok évzáró közgyűlésére.

– Észrevette, hogy készülődöm az eseményre, és ez kíváncsivá tette. Megkérdezte: „Nagypapa, hová mégy?” Oda megyek, ahol a magyar kultúrát éltetik és virágoztatják, feleltem neki. Tíz percen belül ő is összekapta magát, gyönyörűen felöltözött, és azt mondta, hogy elkísér és elszavalja a Tompa Mihály szavalóversenyen mondott versét, amivel az országos elődöntőig eljutott – mondja a büszke nagyapa.

Nem csoda, hogy Laura a 2020-as Verselő Kárpát-medence online szavalóversenyen első helyezést ért el a kategóriájában. Így akad, aki a nagyapa nyomdokaiba léphet.

Amíg ég a fáklya, nem szabad hagyni, hogy kialudjon, mert az alvó tüzet feléleszteni sokkal nehezebb, mint egy fáklyát tovább vinni, mondja Lajos bácsi, aki tevékeny munkájáért 1986-ban megkapta a Csemadok Központi Bizottság aranyplakettjét.

Napjainkban is tagja a vilkei Csemadok-alapszervezet vezetőségének, és amíg az ereje engedi, segíteni szeretné a fiatalok munkáját. Ehhez további jó egészséget kívánunk neki!

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/6. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.