2023. november 18., 11:07

Petőfi-emlékest Losoncon

November 9-én lezárult a rendezvénysorozat, melyet a Nógrádi Művelődési Központ és a Csemadok Nógrádi Területi Választmánya szervezett Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára, Losoncon. A záróeseményen bemutatták a Böszörményi István által 1995-ben összeállított Petőfi Losoncon Emlékkönyv bővített, kétnyelvű második kiadását, valamint levetítették a 2007-ben készült, Petőfi Medvesen című rövidfilmet.

Petőfi-emlékest Losoncon
Galcsík Károly bemutatja az Emlékkönyvet
Fotó: Agócs Szvorák Emese

Élete során Petőfi Sándor sokat utazott, Losoncon kétszer is járt. Először 1845 tavaszán, amikor Rimaszombat felől érkezett, megállt Vecseklőn, majd Füleket érintve ért Losoncra, ahol Steller Antal ügyvédnél vendégeskedett. „Losoncra menvén Várgedéről az út Füleken visz keresztül, hol szinte romokban fekszik az egykor nevezetes vár. Természetes, hogy összejártam, de kimondhatatlan harag fogott el, midőn láttam, hogy a romokat lehordják az utcákat tölteni (…) hogy a melly köveken őseink szent vére szárad, azokon most tapodjanak. Fülek sokáig volt a török kezében. Ha naponként abból a borból kellett volna inniok, mellyet én itt a kocsmában ittam: fogadom, száz évvel előbb szabadult volna meg tőlök. Fülektől aztán Losoncig semmi nevezetest nem ér az ember, az utat kivéve. Ez az élő embert halálra s a holtat életre rázza. Én meghaltam s föltámadtam rajta valami hatszor. Losoncon ekkorízben csak egy napot töltöttem” – írta a költő az Útirajzok című könyvében. 

Petőfi-emlékest Losoncon
A közönség
Fotó:  Agócs Szvorák Emese

Puntigán József helytörténész elmondta, a „sok kedves leányka” közül Losoncon ketten ihlették meg a költőt. Egyikük Plachy Vilma volt, Steller menyasszonya, aki fiatalon meghalt. Nevét viszont örökre őrzi az a vers, amely minden Petőfi-kötetben megtalálható. A másik losonci múzsa a „varróleány” volt, azaz Weisz Róza, aki bizony kikosarazta Petőfit, és 1851-ben Kemény Károly ügyvédhez ment férjhez. 

„Petőfi losonci tartózkodását két év múlva egy újabb rövidebb látogatás követte. Közel fél évszázadon át háborítatlanul hirdette e látogatás tényét az 1899-ben elhelyezett emléktábla, amit alkalmanként meg is koszorúztak a losonciak.

A táblát 1945-ben eltávolították, majd a költő losonci látogatása 105. évfordulójára a helyi Csemadok vezetősége ünnepélyes keretek között visszahelyezte. A Petőfi-emléktábla ma a Vajanský u. 5. ház első emeleti ablakai között látható” – mondta a helytörténész. 

Ezek a történelmi események ösztönözték a Csemadok Nógrádi Területi Választmányát és a Nógrádi Művelődési Központot, hogy az évforduló kapcsán újra kiadják a Böszörményi István összeállításában megjelent Petőfi Losoncon Emlékkönyvet. 

Petőfi-emlékest Losoncon
Az Emlékkönyv
Fotó:  Agócs Szvorák Emese

– A kiadvány elsősorban a költő nógrádi barangolásainak állít emléket, megemlítve azokat a helyeket, ahol Petőfi megfordult, a házat, ahol megszállt, és az annak falán elhelyezett emléktáblát – mondta el Galcsík Károly, a Nógrádi Művelődési Központ szakelőadója, a rendezvény szervezője. 

A gondosan összeállított emlékkönyv második kiadása szlovák nyelvű összefoglalóval is bővült, melyet Németh Bozó Andrea művészettörténész készített. 

Az átfogó, olvasmányos és érdekes könyv főleg nekünk, nógrádiaknak szól. Benne van a két múzsa története, illetve egyéb losonci anekdoták is színesítik. Sok mindent megtudhatunk Petőfi személyéről, milyen barát volt, vagy miképpen reagált bizonyos dolgokra.

A könyvbe bekerült a losonci Petőfi-kultusz története is, amely 1899-ben kezdődött, a költő eltűnésének és Losonc felégetésének 50. évfordulóján” – magyarázta a művészettörténész.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/46. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.